cartografie interessant terrein donkerblauw of rood uitgevoerd. De fraaie en rijke kleurschakering is bereikt door niet meer dan drie vaste kleuren, nl. geel, blauw en magenta. In combinatie met deze volle kleuren - al of niet over elkaar gedrukt - en met gebruikmaking van vijf rasters per kleur, wordt deze kleurstelling definitief bereikt. Voor de film werden maatvaste polyester-films gebruikt. Voor de kleurvlakken zijn peelcoats' gemaakt, zgn. pluk-kopieen. Dat is een rode film, waarin fotografisch de contour wordt uitgeetst. Daardoor wordt een witte lijn verkregen in een rode, dekkende achtergrond, een negatief waarin de bedoelde vlakken uitgestript kunnen worden (afgepeld). Dit werkt zeer secuur, goed sluitend en geeft een enorme tijdwinst. Voor elke tint in blauw, dus zes maal, wordt zo'n peelcoat gemaakt en via een ponssysteem en de gekozen rasterpercentages ingeklapt tot een onleesbare film die geschikt is voor de plaat. Zo gaat het ook met geel en magenta. Voor de tekenkamer wordt bovendien een interne kleurproef. een zgn. Cromalin gemaakt. meting Het maken van platen en kleurproeven via een proefpers behoort voor deze kaarten tot het verleden. De rasterpercentages worden zorgvuldig gemeten en bij voorkeur wordt een gestandaardiseerde plaat gebruikt die de juiste punt en rastervorming zonder afwijkingen weergeeft. De gepresensibiliseerde plaat en de gestandaardiseerde lichtbron zorgen ervoor dat het produkt nauwelijks afwijkingen kän vertonen en dus de hoogste graad van standaardisering wordt bereikt. Aan de pers vindt met behulp van kleurenblokjes via een densitometer de uiteindelijk kleurmeting plaats. Een bij het drukken zuiver gemeten kleur en exacte puntweergave met een uniforme lichtbron boven de pers zijn factoren die er allemaal toe bijdragen dat ook dit ambachtelijke deel van de grafische industrie meer en meer gestandaardiseerd wordt. Eventueel wordt ook het papier nog doorgehaald' om de juiste vochtverhouding, vlakligging e.d. te bevorderen. Uiteraard wordt het papier tevoren rondom schoon en haaks voorgesneden. Ondanks al deze voorzorgen geeft het papier in Nederland met zijn Sterke temperatuurwisselingen en sterk afwijkende relatieve vochtigheid toch nog wel wat Problemen. Ook de kleur blijft een zaak die alle zorg vereist, vooral omdat die aangepast moet zijn aan reeds eerder versehenen cartografische bladen in dezelfde serie. Alle bij dit artlkel afgebeelde kaarten zijn gedrukt bij VGI, Rijswijk. Onze speciale dank gaat uit naar de Stichting van Bodemkartering te Wageningen, voor het ter beschikking stellen van de films van de bijgesloten Bodemkaart. Profielen, behorende bij de Geologische kaart van Nederland. 'Walcheren'. (Rijks Geologische Dienst, Haarlem) Profrel©« behorende bij de Geologische Kaart van Nederland Secfiont belang rng to the Geo/ogicof Mop ofTtm Netherlonds WALCHEREN 1 i uatNDA uthoumk

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 45