Kaartty pograf ie A.H.Verroen Inleiding De kartograaf die voor de namen in zijn kaart gebruik wil maken van voorgezet schritt heeft de keuze uit loodzetsel of fotografisch zetsel. Als alle namen voor de kaart zijn vastgesteld en schetsmatig zijn aan- gegeven op een model kunnen zij ver'zameld worden op de tekstlijst. Deze tekstlijst moet zo worden op- gemaakt dat de zetter snel en moeiteloos kan zetten. Zetaanwijzingen moeten daarom duidelijk worden aan- gegeven in termen die voor de zetter begrijpelijk zijn. De proef van het zetsel dient door de kartograaf zelf te worden nagelezen en de korrekties daarop moeten met de daarvoor gebruikelijke tekens worden aange- geven. Voor de fotografische opname van het lood zetsel is een gave zwarte afdruk noodzakelijk. Foto grafisch zetsel heeft als voordeel boven loodzetsel dat het sneller gereed is voor montage, scherpere afdrukken waarborgt en goedkoper is bij kleine hoe- veelheden. Sehriftontwerp en keuze van zetterij De schriftstijl van de nieuwe kaart wordt beproefd op een fragment. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de letterproef van een of meer zetterij en. Heiaas be- schikken fotografische zetterij en over het algemeen niet over goede letterproeven, zodat gevraagd moet worden om een serie proefteksten in verschillende typen, op verschillende grootten en met verschillende spatieringen (met meer of minder ruimte tussen de letters). Bij het wijzigen van een deel der namen van een bestaande kaart is het erg praktisch om tekst- proeven in verschillende grootten en spatieringen op heldere film te hebben, zowel van fotografisch als van loodzetsel, om daarmee proefondervindelijk de goede letters vast te stellen. Over de bruikbaarheid van bestaande lettertypen in kaarten zal eiders in dit nummer nader worden inge- gaan. Types met een grote familie zijn het meest ge schürt voor kaarten. Een complete familie bestaat uit de soorten: vet - halfvet - normaal - mager - smal - smalvet. Door gebruik te maken van de verschillende soorten van eenzelfde familie wordt de schriftstijl van de kaart het meest harmonisch en biedt de kartograaf toch voldoende variatiemogelijkheden. Voor een atlas of buitenlandse toeristenkaart moeten vaak ook bijzon- dere letters beschikbaar zijn, zoals: p, C, 0, ae, enz. De keuze van de zetterij hangt van verschillende fac- toren af: a) Beschikbare lettertypes: bij fotografisch zetsel is meestal minder keus in typen, maar er zijn meer verschillende grootten mogelijk. b) Kwaliteit van het werk: vooral bij loodzetsel is dit belangrijk. c) Snelheid en service: kartografen kunnen lastige klanten zijn; d) Kosten: loodzetsel is goedkoper bij grote hoeveel- heden en bij tekstblokken, maar fotografisch zetsel wint het meestal voor kaartteksten. Het is natuurlijk ook mogelijk om de tekst te splitsen en van twee zet terij en gebruik te maken. Namenmodel Alle namen voor de nieuwe kaart worden dan in de juiste schrijfwijze, op de goede plaats en in de ge- wenste vorm en grootte op een schets van de kaart aangegeven. Dat kan op een lichtdruk zijn of op een transparante overlay. Met dit model bepaalt de kaart - redakteur de keuze van de namen en de juiste plaat- sing. Problemen komen dan vanzelf aan het licht en kunnen nog tijdig opgelost worden. De kartograaf verzamelt nu alle namen soort bij soort en grootte bij grootte vanaf het namenmodel, waarbij hij een vaste volgorde aan moet houden. In deze volg- orde zal de tekst immers ook gezet worden en krijgt de tekenaar zijn namen om te monteren. Daarom is het opnemen van links naar rechts in brede stroken onder elkaar het beste. Alfabetisch gezette tekst kan de tekenaar tot wanhoop brengen, evenals teksten van verschillende kaarten die door elkaar werden gezet! Neem daarom de bladnummers van verschillende kaarten op in de tekst. Tekstlijst (kopij) Gebruik bij voorkeur papier op het formaat A4 (21x 29,7 cm) en gebruik dit slechts aan Ifen zijde. Kopij moet altijd in twee- of drievoud gemaakt worden; fotokopieren is natuurlijk ook mogelijk. Bovenaan elk blad moet dezelfde kop aangebracht worden en een doorlopende nummering. Links van de tekst moet een marge vrijblijven van 4 h 5 cm voor de zetaanwijzingen. Om vergissingen te voorkomen moet de schrijfmachine gebruikt worden en hoofdletters alleen daar toegepast worden waar de zetter die ook moet zetten. Wanneer geen schrijf machine gebruikt kan worden moet de tekst in duide lijk blokschrift geschreven worden. Hoofdletters verdienen de voorkeur, waarbij onder- streepte letters ook door de zetter in kapitalen hoofdletters) gezet zullen worden. Plaats losse namen onder elkaar in maximaal twee rijen per blad. Gebruik voor alle groepen namen in 22

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 24