De Hadego-lichtzetmachine is eigenlijk een reproduk- tiecamera die speciaal is gebouwd voor het opnemen van regels tekst. Daartoe is het apparaat voorzien van veel hulpmiddelen die ook op een normale repro- camera aanwezig zijn: automatische scherpStelling, lichtcompensatie, centreer- en justeerinrichting, re- peteermechanisme. Verder nog een interlinieregeling, verlichting, filmcassette, instelschaal en belichtings- klok. De Hadego moet in getemperd daglicht worden opgesteld. De lettermatrijzen zijn zwarte plastic blokjes met een wit letterbeeld, waarvan twee grootten bestaan, na- melijk 20 punts en 48 punts. De blokjes worden be- waard in speciale kästen zoals bij loden letters en moeten bij het zetten ook "geraapt" worden. Later worden ze weer "verdeeld" over de kast. In een spe ciale zethaak wordt bhn regel tekst gezet en door de zetter meteen gecontroleerd. De haak gaat in de ma chine, waar het zetsel centraal geplaatst wordt of links gelijnd. De grootte van de gevraagde tekst wordt nu ingesteld in typografische punten of met het verkleiningspercentage. Wanneer 20-punts matrijzen gebruikt worden en men vraagt C. 10 is een instelling op C. 10 bf op 50% mogelijk. Elke corpsmaat tussen C.4 en C. 34 (elk percentage tussen 20 en 170) is z6 instelbaar met de matrijzen van 20 punten. Met de grote matrijzen van 48 punten is C. 10 tot C. 82 be- reikbaar (eveneens bij de percentages van 20 tot 170). Spatieren van de Hadego-tekst is al mogelijk met smalle spaties van 3 punt! Bij verkleining tot 20% krijgen we dan 0,1 punt spatie op de film. Wanneer voor kaartnamen een vaste spatiering gewenst is kan die het beste worden aangegeven met: "x punt spatie in de haak". Bij elke verkleining is de spati'dring dan naar verhouding gelijk. Aangeven van "spatie op de film" is ook mogelijk. Door meer spatie te gebruiken kan de zetter de regels uitvullen, waardoor ze aan beide zijden gelijnd worden. De interlinie (tussen de regels) wordt bepaald door het vertikale transport van de film na de opname: elke maat is mogelijk, zelfs zeer krappe waardoor de tekst bijzonder kompakt gezet kan worden. Opgeven in typo grafische punten of in millimeters. Het filmbeeld waarop de tekst komt te staan kan posi- tief of negatief zijn, leesbaar of spiegelbeeidig, zowel op gewone film als op strippingfilm. Strippingfilms van kaartteksten kunnen echter beter van negatieve films gemaakt worden, zodat het origineel behouden blijft. Het maximale filmformaat is 30 x 40 cm. Wan neer de verkleiningsfactor en de spatiering juist wor den opgegeven is de Hadegotekst altijd precies gelijk en kan ook na jaren onopvallend vervangen worden bij korrekties. Het Diatype-apparaat is een stuk kleiner dan de Hade go en kan op een tafel bij vol daglicht gebruikt worden. Het werkt niet met losse letterblokjes maar met een ronde glazen schijf waarop de letters van fefen of twee soorten negatief in de vorm van drie concentrische cirkels zijn aangebracht. Deze schijf bevindt zieh in het apparaat en kan snel verwisseld worden. Een handgreep aan de voorzijde van de Diatype wordt door de zetter naar de eerste letter op een indicatie- schaal bewogen, waarna hij op die handgreep een knopje indrukt. In het apparaat wordt dan de letter ge- centreerd en vervolgens gaat de sluiter even open zo dat deze letter op de film belicht wordt. Achter elkaar worden zo alle letters van een regel op de film be licht, maximaal 21 cm breed. De grootte van de letters kan worden ingesteld tussen 4 en 36 punten kapitaalhoogte, waarbij de breedte van de letters en de spatiering elektronisch wordt aange- past. De spatie kan natuurlijk ook ruimer gekozen worden en wel van 0 tot 8 mm. Zelfs verkleining van de spatie is mogelijk tot 2 mm toe. De aflezing van de Diatype is tot 0,02 mm nauwkeurig, wat evenwel be- tekent dat bij 50 letters een afwijking van 1 mm in de breedte kan ontstaan. De regelafstand is tot op 0,1 mm nauwkeurig in te stellen. Interlinie kan ingesteld worden tussen 0 en 10 mm met afstanden van 0,25 mm. De maximale hoogte van het zetsel is 30 cm. Met de Diatype kunnen ook heel goed lijnen gezet worden, zowel horizontaal als vertikaal en in dikte varierend van 0,15 tot 9 mm. Bovendien bevat de letterschijf een aantal Symbolen, zoals cirkeltje, balletje, vierkantje, sterretje en driehoekjes die heel bruikbaar zijn in kaarten. De film of strippingfilm wordt afgeleverd als leesbaar of spiegelbeeldig positief. Er is febn opvallend verschil tussen fotozetsel en lood- zetsel: het letterbeeld van fotozetsel is bij alle corp- sen hetzelfde, terwijl loodletters in kleinere maten iets vetter en breder werden ontworpen. Fotozetsel en loodzetsel zijn daarom moeilijk door elkaar te gebrui ken. Korrektie van de proefdruk Zowel bij loodzetsel als bij fotozetsel is controle door de kartograaf gewenst. Bij loodzetsel is het gebruike- lijk dat er van de gezette tekst een of meer proefdruk- ken gemaakt worden. De eerste proefdruk wordt de "vuile proef" genoemd en zal meestal door de zetterij worden gecontroleerd. Bij de tweede proefdruk, de zogenaamde "schone proef", zijn de zetfouten gekorrigeerd en kan de au- teur, in casu de kartograaf, nog enkele verbeteringen aangeven. Elke wijziging moet hij aangeven met de genormaliseerde korrektietekens. Wanneer hierna nog een proef nodig is, wordt die de "laatste proef" ge noemd; hierop kan gekontroleerd worden of de wijzi- gingen goed werden uitgevoerd. Korrekties in fotozetsel moeten meestal als nieuwe kopij worden doorgegeven omdat wij zigingen in de film niet mogelijk is, tenzij door montage van nieuw gezette woorden. Bij loodzetsel moet de korrektor goed weten op welke manier het zetsel tot stand kwam, omdat de korrek ties daardoor beinvloed kunnen worden, (zie Kaart- bulletin 25) - Bij handzetsel bestaat het zetsel uit losse loodstaaf- jes die per stuk verplaatst, vervangen of omgekeerd kunnen worden. Letters van andere typen of corpsen kunnen ertussen geraakt zijn. Bij het opbinden kun nen de voorste of achterste letters omvallen en ver wisseld worden. - Bij regelzetsel moet voor een enkele korrektie de hele regel overgezet worden met de kans op nieuwe fouten eiders in de regel. We zien die dan ook meestal wel verschijnenj De regel kan ook verkeerd tussengevoegd worden; een bekend verschijnsel bij kranten. - Bij Monotype-zetsel worden de korrekties als hand-

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 27