bepaalde kaarten kan het heel goed zoals in het tweede en derde voorbeeld: 2. Gebruikelijk in vele landen: tegen de helling op le- zend. Konsekwentie vaak: De zwitserse topografen plaatsen zulke cijfers nor maal leesbaar. In een vlak land als Nederland kan men het goede zwitserse systeem niet zonder meer volgen. 3. Gesloten hoogtelijntjes zonder beschrifting zijn vaak niet te interpreteren (bijv. in de duinen op ne- derlandse topografische kaarten) Zwitsers, Denen e.a. geven binnen het onbecijferde hoogtelijntje een tekentje voor het onderscheid: hoog- te-inzinking, bijv. een klein kruisje. De funktie van hoogtelijnen is niet een rebus op te geven maar in- lichtingen te verstrekken over hellingen en hoogten. Hoogtecijfers en dieptecijfers 1. Imhof geeft norm-aantallen per 100 cm2 topogra fische kaart voor verschillende schalen en terrein- typen: bijv. voor vlak en heuvelachtig terrein 9° helling), 1:25 000 ca. 20, voor 1:50 000 ca. 30 hoog- tecijfers enz. (Kartographische Geländedarstellung, blz. 110). Afwijkingen van meer dan 25 percent per kaartblad wijzen gewoonlijk op een onvolmaakte kaartredaktie. 2. Het is zaak hoogtecijfers te plaatsen op punten die men gemakkelijk kan identificeren. In de zwitserse 1:25. 000 en 1:50. 000 Staat een derde van de hoogte cijfers op wegen en riviertjes. In de nederlandse topografische kaarten zijn hoogte cijfers (of hoogtelijnen) in dorpen en Steden, en op wegen helaas vrij zeldzaam. 3. In gebieden met geen of weinig hoogtelijnen vraagt de plaatsing van de hoogtecijfers bizondere aandacht. 4. Bruikbare normen voor de schrijfwijze van aller lei niveaucijfers vindt U in de onderstaande figuur. No ot De tekeningen bij deze bijdrage zijn gemaakt door E.P. Boode, afdeling Geodesie, TH Delft. De tekst erin is helaas niet met handschriftpen vervaardigd, maar droogweg met afwrijfletters Vorm van hoogte- en dieptecijfers in landkaarten Naar Eduard Imhof: Kartografische Geländedarstellung, Berlin 1965, blz. 119. nulvlak nulvlak bodemhoogte tov. waterpeil tov. meerdiepte *i*8o/-80 i 149/-149 «t.7l/-71 blauw blauw blauw Opmerkingen over zeekaarten 123 diepte t. o.v. reduktievlak, in Nederland en eiders: plaatselijk laag-laagwaterspring 9Öö loding zonder grond I3 hoogte boven reduktievlak, op droogten 40

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 42