Kaarttypografie, inleiding en verantwoording J.E.Romein Schrift, letters, zijn een erg belangrijk element van kaarten. Menig kaartblad bevat duizenden lettertekens en cijfers. Zonder deze tekens zijn bijna alle kaarten onbruikbaar Het is heel merkwaardig, en niet gemakkelijk te ver klaren, waarom zo veel kaartenmakersvan teke- naars tot akademici, in hun kennis en vaardigheid een grote grijze vlek hebben op het terrein van de letter- kunde of typografie. De nederlandse kartografische vereniging, die geluk- kig vanaf de eerste dag heeft begrepen dat erkenning van tekortkomingen een goeie kartografie kan bevor deren en het werkplezier vergroten, heeft zowel in 1962 als in 1974 haar vierdaagse studieweek gewijd aan het kaartschrift, beide keren met de even gein- teresseerde als bereidwillige medewerking van typo- grafen: in 1962 prof. Ovink, typografiedocent aan de Universiteit van Amsterdam, en Henk Krijger, gra- fikus-boekverzorger die toen kort tevoren de in Ne- derland gemaakte indonesische Atlas nasional had vormgegeven, volgens metoden die, bij terechte kri- tiek, vrij wat aandacht kreeg van kartografen en gra- fici. In 1974 werd zelfs de helft van de tijd der kartogra fische studiedagen besteed aan de ideeen en letter- lessen van de grafisch ontwerper Gerrit Noordzij. Over hem en over zijn kontrapunt vindt u enkele bi- zonderheden in het hierbeneden afgedrukte overzicht van medewerkers aan de studiedagen, Onderwerp en titel van de Studiedagen 1974 was: kaarttypografie. Dithieldo.a. in: algemene en kar tografische letter-kunde, typografische begrippen en termen, drukschrift, handschrift, plaatsing van kaartschrift (in redaktioneel-grafische zin) en ge- schiedenis van het kaartschrift. AI deze aspekten vindt u terug in het nu gedrukte ver slag waarvoor u en ik alle dank verschuldigd zijn aan zowel de inleiders-docenten als in het bizonder de twee redakteuren: Theo van der Heydt, geografisch- kartografisch student uit Utrecht (begaafd schrijver van het edele Renaissance-handschrift)en Aart Karssen, kartograaf-instrukteur bij het ITC in En- schede, redakteur van dit tijdschrift (en een van de weinige nederlandse kartografen met een algemeen- grafische opleiding). Het verslag is, binnen de beperkingen van een tijd— Schriftnummer, voliedig, met dien verstände dat het niet mogelijk bleek het ademloos gevolgde kommen- taar van prof. Crouwel weer te geven bij zijn twee uur indringende lichtbeeiden, uitgesproken onder de koele titel: Nieuwe ontwikkelingen in de letterproduk- tie en het zetten van letters. Inleiders-docenten tijdens de Studiedagen 1974 zijn Opperste koncentratie bij de heren Ormeling en Romein bij het in elkaar timmeren van de Tentoon- stelling. geweest, alfabetisch: Wim Crouwel, ontwerper, direkteur Total design, Amsterdam, en hoogleraar in de afdeling Industriele vormgeving aan de Technische hogeschool van Delft. H. Hoogenkamp, kopergraveur, Hydrografische dienst, den Haag. dr.ir. C. Koeman, hoogleraar kartografie, Rijksuni- versiteit Utrecht. Gerrit Noordzij, grafisch ontwerper, gespecialiseerd in boekproduktie en lettervorm, docent schrijven, let- tertekenen en letterontwerp aan de Koninklijke akade- mie voor beeidende kunsten in den Haag en het Hoger instituut voor drukkunst in Antwerpen. Ferjan Ormeling, wetenschappelijk medewerker voor kartografie, Rijksuniversiteit Utrecht. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 6