Lijst deelnemers J. van Oudvorst, stcengravcur, litografisch tekenaar en leraar tekenen, Topografische dienst, Delft. dr. J. J.C. Piket, lektor fysische geografie en karto grafie, Katholieke universiteit, Nijmegen. Jan Romein, lektor kartografie, Technische hoge- school, Delft. A.H. Verroen, hoofd tekenkamer Landmeten en kar tografie, Publieke werken, Amsterdam. Ik hoop dat dit verslag zal bevorderen wat het bestuur van de kartografische vereniging destijds voor ogen gestaan heeft, dwz. vermeerdering van de broodnodi- ge typografisehe kennis en grafische kultuur van kar- tografen, grotere aandacht voor typografie in de op- leidingen, en ook: een uitbreiding van het gebruik van goed hand-schrift in alle kaartjes waarin dit ekonomi- scher en aantrekkelijker is dan afwrijfletters of voort- gezet schritt, en teven aantrekkelijker voor maker en lezer. (Verscheiden engelse kranten en tijdschriften bewijzen wat er op dit gebied te bereiken valtl) Voor de niet regelmatige lezer van dit tijdschrift ver meld ik tenslotte dat de kartografische studiedagen sinds 1959 bestaan en het karakter hebben van een bijscholingskursus voor kartografisch tekenaars en andere kaartenmakers, zoals er ook zulke kursüssen bestaan voor artsen, beeldhouwers, sekretarieambte- naren enz. In een tijd waarin technieken, metoden en inzichten van jaar tot jaar veranderen (en veranderen moeten), lijken zulke kursussen onontbeerlijk. Het aantal deelnemers aan de Kartografische studie dagen wordt bewust beperkt tot ca. zeventig. En het fjeit dat deze vaak zeer verschillende vakgenoten ook de avonden bijeen zijn in een gastvrije en veelal lan- Gerrit Noordzij demonstreert translatie met de brede pen. delijke omgeving, verhoogt in niet geringe mate de aantrekkelijkheid en de vruchtbaarheid van de kursus. Uitgebreide en overzichtelijke tentoonstellingen van kaarten en literatuur zijn bovendien een vast element van de Studiedagen: in 1974 was in de Ernst Sillem- hoeve bij Lage Vuursche niet alleen 50 m2 kaartbe- lettering te zien maar ook alle (kaart)typografische literatuur die in dit verslag genoemd wordt. Een kort verslag van deze studiedagen is destijds al versehenen in Kaartbulletin no. 36 van September 1974, blz. 9 en 10, geschreven door Aart Karssen. R. J.M. J. Bertrand (ITC) Th. van Betuw (Stiboka) E.P. Boode (Lab. voor Geodesie) H. C. Bos (Stiboka) M. A. G. Bos (ANWB) W. van den Broek (Rijksluchtvaartdienst) A. Bus (Wolters Noordhoff) A. van den Dool (ITC) J.A. van Dijk (Rijksd. voor de IJsselmeerpolders) J. Eekhof (Wolters Noordhoff) W. H. G. de Haas (Lab. voor Geodesie) A. Haket (Topografische Dienst) T. Jansma (Wolters Noordhoff) A. de Jonge (Topografische Dienst) R. de Jonge (ITC) A.J. Karssen (ITC) G. Kleinrensink (PPD Gelderland) K.J. Koens (Fotogr. Dienst v.h. Kadaster) A. H. Koers (Rijks Geologische Dienst) H. T. Krul (Waterstaatskartografie) P. L. Lunenburg (Kartografie, Gem. Den Haag) P. Marijnus (Rijksluchtvaartdienst) R. M. Metten (Rijks Geologische Dienst) J. H. Narink (PPD Gelderland) J. L. Opperman (Waterstaatskartografie) F.J. Ormeling (Geogr. Inst. Utrecht) P. Gxtoby (ITC) G. Perquin (PPD Gelderland) J.J. C. Piket (Geogr. Inst. Nijmegen) J. G. van der Poel (PPD Gelderland) A. Ras (Topografische Dienst) C. T. Rietbroek (ANWB) J.E. Romein (Lab. voor Geodesie) E.A.J. Runau (Geogr. Inst. Groningen) J.A. Schilder (Rijksd. voor de IJsselmeerpolders) B. Smeding (Cultuurtechnische Dienst) H. A. Smits (Falkplan) J. de Swart (Waterstaatskartografie) J. P. Tomeij (ANWB) R. Triesscheijn (School Mil. Inl. Dienst) H. Verwaal (Stiboka) A. Walkeuter (Rijks Geologische Dienst) A. Westerveid (Rijksd. voor de IJsselmeerpolders) G. FWillems (Falkplan) P. W. Willemse (Topografische Dienst) Th. Woudstra (Meetk. Dienst Rijkswaterstaat) H.W. van Zutphen (Cultuurtechnische Dienst) J. Zwart (Geogr. Inst. Groningen) 5

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 7