Kartografie in de Sowjet Unie: De nationale tentoonstelling omvatte een fraaie kollektie historische kaarten waaronder een interessante atlas van de Nederlandse admiraal Cornelius Kruys, destijds in dienst van de Russische tsaar. Het moderne kaartmateriaal gaf zeer veel voorbeelden te zien van overzichtskaarten en thematische kaarten, uitsluitend op kleine schaal (1:600.000 of kleiner). Slechts feen onbeduidend blad 1:25.000 zonder legenda werd getoond. Kartografie en Geografie - 76 Het tentoongestelde materiaal bestond uit kaarten, atlassen en leerboeken en sloot grotendeels aan bij de onderwerpen, die tijdens de technische konferentie aan de orde kwamen. Blikvanger was een fraaie kaartmontage van bladen uit de wereldkaartserie 1:2.500.000 (het gehele noordelijk halfrond). Van de vele inzendingen (ruim 1000 nummers) zijn vooral de volgende vermeldingswaard. Canada: grootschalige kaartseries van bodemgebruik, delfstoffen, enz. Zweden: wandkaarten voor schoolgebruik. Zwitser- land: wandkaarten en atlassen voor de Scholen. Nieuw Zeeland: een zeer verzorgde presentatie van de los- bladige, nationale atlas. Frankrijk: geologische kaarten voor een breed publiek. Voorts belang- wekkende exposities van satellietkaarten (Australie, Frankrijk, Sowjet Unie, USA) en van kaarten längs automatische weg gemaakt (BRD, Frankrijk, UK, USA, Zweden). P.W. Geudeke en L. van Zuylen VERSLAG VAN DE ZESDE INTERNATIONALE CONFERENTIE OVER DE GESCHIEDENIS VAN DE KARTOGRAFIE, GREENWICH 1975 Ter ere van het driehonderdjarig bestaan van The Royal Observatory in Greenwich werd de zesde inter nationale conferentie over de geschiedenis van de kartografie aldaar georganiseerd door het National Maritime Museum, in samenwerking met het bestuur van Imago Mundi. De gehouden lezingen kan men in- delen rond een aantal thema's. Technieken om oude kaarten te bestuderen: De mogelijkheden tot onderzoek van het materiaal waarvan of waarmee een document gemaakt is, werden behandeld door A. D. Baynes-Cope. Met vrij eenvoudige middelen kan o. m. de datering van papier en inkt worden vastgesteld. Het is in feite niet altijd nodig om de woorden op een document te lezen om veel omtrent de inhoud te weten te komen. Met een goed vergrootglas (lOx) kan men reeds bepalen of bijvoorbeeld de inkt in het papier is opgenomen of er bovenop ligt, danwel het verschil tussen handschrift en drukwerk. Zo zijn er veel gegevens die kunnen leiden tot de datering van een document, indien de onderzoeker althans goed op de hoogte is van de ver- anderingen in procfedb's om papier en inkt te maken. In enkele gevallen kan de authenticiteit van een document pas na grondig chemisch onderzoek vast gesteld worden. In het geval van de Vinland Map kon in samenwerking met McCrone Associates, die over voldoende apparatuur en deskundigheid beschikte, na diepgaand onderzoek worden vastgesteld dat de kaart na 1920 gemaakt was. Vervolgens sprak Dr. John A. Andrews verbonden aan het Trinity College in Dublin over: Motive and method in historical cartometry. Kartometrie werd voor het doel van deze lezing als volgt gedefinieerd: het opnemen van afmetingen op kaarten om informatie te verkrijgen omtrent de kaart zelf en niet direct om trent de karakteristieken die op de kaart zijn afge- beeld. Een vooral in trek zijnde tak van de kartometrie in de laatste jaren was het gebruik van technieken die ont- worpen zijn om de planimetrische exactheid van 16e en 17e eeuwse kaarten te onderzoeken door verge- lijking met moderne kaarten van hetzelfde gebied. Prof. William Ravenhill, van de universiteit te Exeter, U.K.sprak over: As to its position in respect to the Heavens: Latitude and longitude on earlier maps. Om te onderzoeken hoe precies de vele nauwkeurige observaties van de laatste jaren waren, die Herman Moll zo imponeerden, en die in 1724 in zijn werk: A new description of England and Wales, werden gepubliceerd, ging prof. Ravenhill als volgt te werk. Om een comparatieve zowel als een vervolg- benadering te introduceren, werden alle geografische coördinaten van de kaarten en de lijsten aan dezelfde verwerkingstechnieken onderworpen. Deze waarden werden via een computerprogramma omgezet in coördinaten van het British National Grid. Hierdoor kon een vergelijk plaats vinden van de geografische coördinaten van een plaats zoals deze door de ver- schillende kaartmakers door de eeuwen heen werden gebruikt. De verschillen in aanduiding van een plaats hadden verschillende oorzaken; een grote rol speelde de bekendheid met een Streek, stad, rivier, berg etc. Documentaire gegevens over het gebruik van kaarten, zeekaarten en globes: Douglas W. Marshall van de William Clements Library, University of Michigan, zette in zijn lezing: Maps as evidence; documentary sources, uiteen dat bij de vraag, hoe kaarten werden gebruikt, een veel groter complex van verwante zaken aan de orde komt. Kaarten speelden een grote rol bijv. bij het beslissen over eigendomsrechten. Grenzen tussen landgoederen bepaalden het eigendom en die tussen landen het grondgebied van een land. Bij geschillen tussen twee partijen moesten kaarten uitsluitsel geven over de betwiste zaak. Recent onderzoek naar de herkomst van anonieme kaarten wijst veelal in de richting van kaarten die een rol speelden bij rechtszaken. Bij landverkoop en bij landbeheer speelden kaarten een zeer belangrijke rol. G. Walters van de National Library of Wales gaf in zijn lezing een voorbeeld van een kaart die tot stand was gekomen door de activiteit van een antiquair, die geen gespecialiseerde kennis van de kartografie of de landmeetkunde had. Thomas Pennant's map of Scotland (1777): a study in sources and an introduction to George Paton's role in the history of Scottish cartography, is een boeiende Studie over de antece- 8 KT 1976. II. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 10