Een ruimtegebruikskaart van Enschede R. J. M. J. Bertrand Inleiding In een dichtbevolkt land als Nederland zijn de Problemen aangaande het indelen en verstandig gebruik van de beschikbare ruimte zeer ingewikkeld. De voornaamste reden hiervoor is dat er zoveel gebrulkers zijn en zo weinig ruimte om gebruikt te worden. Elk plan om dit gebruik van de ruimte onder controle te houden moet tot in de finesses uitgewerkt worden. Ons land kent daarom ook een ruimtelijke ordening die opereert op verschillende niveaus: op nationaal niveau door middel van onder andere de nota's voor ruimtelijke ordening, op regionaal niveau door middel van de streekplannen en op lokaal of gemeentelijk niveau door middel van de bestemmingsplannen. De ruimtelijke ordening van stedelijke gebieden zal ook op dit lokale niveau uitgewerkt worden. Ruimtelijke ordening kan pas bedreven worden wanneer men op de hoogte is van de bestaande situatie. De stadsplanoloog zal o. a. willen weten wat de funktie en het gebruik van elk gebouw in de stad is, hoe het verkeer loopt, welke parkeermogelijkheden er zijn, hoe de riolering loopt, waar de mensen kunnen wandelen, etc. Ten einde de bestaande situatie te leren kennen is dan ook een inventarisatie van dit soort zaken noodzakelijk. Vanzelfsprekend speelt de kaart hierbij een grote rol: als hulpmiddel bij die inventarisatie en als eindprodukt van die inventari satie. De volledige inventarisatie van een stad zal uitmonden in de produktie van een reeks inventarisatieplatte- gronden met onderwerpen zoals: - Fysisch-geografische elementen: bijv. bodem, grondwater stand; - Stadsmorfologie (het profiel van de stad of de vorm van het ßtedelijke landschap)hiertoe behoort bijv. een inventaris van de bebouwingshoogte. - Historische groei: ouderdom en kwaliteit van de bebouwing en van de bijbehorende infrastruktuur. Een stadsdeel kan verouderen door dat de gebouwen zelf ouder worden en doordat de eisen gesteld uit hoofde van hun funktie verzwaard zijn (1). Overigens moet de historische groei van een stad in expansie, afbraak (van oude stadsdelen) en vernieuwing uit- gedrukt worden. - Funktionele verbindingen en aktiviteitenpatroon op sociaal-economisch gebied, zoals bevolkingsaanwas, industrie, werkgelegenheid, stedelijk verkeer en milieuvervuiling. Ze vereisen de compilatie van inventarisatieplattegronden over onderwerpen zoals ruimtegebruik, situeringseisen, funktie, woon- omgeving (milieu) en verzorgingsniveau (verkeer, parkeren, groenvoorzieningen en recreatie- faciliteiten) In dit artikel wordt nader ingegaan op een tweetal kaarten die onlangs bij het ITC versehenen zijn: Kaart van het Ruimtegebruik van Enschede, schaal 1:12. 500 en eenzelfde kaart van het centrum van deze stad op schaal 1:2. 500 (zie kaartbijlage in dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift). Terwijl dit artikel zieh meer op het theoretisch en algemeen vlak houdt, isvanA.J. Karssen, eveneens in dit nummer, een artikel over de vormgeving van de kaarten gepubliceerd. Diegenen die zieh met de stedelijke problematiek van Enschede als zodanig bezig willen houden, worden verwezen naar het artikel van P. Hofstee, in ITC Journal 1976-3 (2). Daar wordt de toegepaste techniek van opname en informatieverwerking uit- gelegd. Een interessant feit op dit gebied verdient hier vermeld te worden: naast de luchtfoto-inter- pretatie (een voor het ITC vertrouwde methode van verkenning)moesten ook terreinverkenningen verricht worden. Er zijn immers vele gegevens die alleen door middel van 'veldwerk' verkregen kunnen worden. Voor dit projekt zijn de twee operaties, luchtfoto-interpretatie en veldwerk, tegelijkertijd uitgevoerd met gebruik van een mobilofoon, zodat de veldwerker en zijn kollega die de luchtfoto's inter- preteerde konstant met elkaar in verbinding konden blijven. Deze werkmethode werd als zeer tijd- besparend en efficient ondervonden. De ruimtegebruikskaarten van Enschede zijn tevens kartografisch behandeld door E.S. Bos in hetzelfde nummer van het ITC Journal (3). De ruimtegebruikskaart Een ruimtegebruikskaart van een stad is een platte- grond die het gebruik van grond en bebouwing weer- geeft in een aantal kategorieen. Zij is een van de kaarttypen die gerekend worden tot de inventarisatie plattegronden en behoort tot de nieuwste en meest ingewikkelde produkten van stedelijke kartografie (4). Andere kaarten die als inventarisatieplattegronden bestempeld kunnen worden zijn bijv. kaarten van bebouwingshoogte en kaarten van de kwaliteit van de bebouwing. Een inventarisatiekaart doet in feite niets anders dan gegevens weergeven die objektief waargenomen kunnen worden; door de kartograaf worden geen conclusies uit deze gegevens getrokken: dit moet de kaartgebruiker zelf doen. KT 1976. II. 4 11

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 13