Een analyse van de kartografische vormgeving van twee ruimtegebruikskaarten van Enschede A. J. Karssen De hiernavolgende uiteenzetting wil een verantwoording zijn van de visuele eindpresentatie van de ruimte gebruikskaarten van Enschede. Een aantal aspekten van de vormgeving zijn geheel of gedeeltelijk intuitief tot stand gekomen, bijv. het bepalen van lijndiktes, kleurnuances, lay-out. Deze aspekten zijn in dit artikel buiten beschouwing gebleven; zie in dit verband mijn bijdrage over 'Schoonheid en kunstzin bij de kartografische vormgeving' in Kaartbulletin 10, 1966 (1). Om de analyse van de vormgeving goed te laten ver- lopen, is getracht een bruikbare indeling van de ontwerp-stadia te vinden. In het bovengenoemde artikel werd de kaart als grafisch uitdrukkingsmiddel geanalyseerd in vijf ontwerpfasen: generalisatie, symboliek, kleur, lay- out en beschrifting. Deze fasen werden gezien als de stadia waarin de kartografische ontwerper kunst- zinnige arbeid verricht. In 'The look of maps' heeft A.H. Robinson (2) voor een analyse van het kaartontwerp de volgende körte indeling aan de hand gedaan: beschrifting (typografie) struktuur en kleur. J. Bertin (3) geeft een nog simpeler indeling van het thematische kaartbeeld: de faktoren x, y en z. De x, y faktor is de geografische lokatie, de topografie. De z faktor is de toevoeging van de derde dimensie, de keuze van tekens en Symbolen. Deze indeling is, even- als de eerstgenoemde, voor ons doel te weinig ge- inspireerd op het visuele eindbeeld van een kaart. Robinson benadert het kartografisch ontwerp als een visuele, grafische techniek, waarbij hij de struktuur van een kaart als 66n visuele totaliteit van zowel generalisatie als lay-out en symboliek beschouwt. In het kader van deze bespreking lijkt een indeling gebaseerd op de visuele eindpresentatie, zoals die van Robinson een juist uitgangspunt, zij het dat aan de eigenlijke vormgeving steeds een aantal overwegingen vooraf gaan, die men als de voorbereidende vorm geving zou kunnen beschouwen en die hier is aangeduid als algemene vormgeving. I ALGEMENE VORMGEVING Inleiding Wat de stedebouwkundige in de kaart wil zien, zijn de verschillen in ruimtegebruik in Enschede als geheel en op elke plaats in Enschede afzonderlijk. Hier is sprake van twee niveaus: een overzichtelijk totaalbeeld en het plaatseiijke detailbeeld. J. Bertin (3) onderscheidt drie lees-niveaus. Het oog heeft het unieke vermögen zieh te kunnen koncentreren op (a) ben enkel punt, (b) op het kaartbeeld als geheel of (c) op een gedeelte van het kaartbeeld. Bertin onderscheidt verder twee soorten kaarten: kaarten om te zien en kaarten om te lezen. Wanneer een enkele variabel visueel uit de kaart kan worden gelicht en als afzonderlijk gegeven gezien, dan is er sprake van een 'kaart om te zien'. Wanneer de visuele variabele zodanig is gekozen dat men de kaart van plaats tot plaats moet bestuderen hebben we te maken met een 'kaart om te lezen'. In de vormgeving van de ruimtegebruikskaarten van Enschede is getracht de drie lees-niveaus dusdanig te benutten dat de kaarten zowel om te lezen als om te zien zijn. Zij het dat dit laatste slechts in beperkte mate mogelijk is. De 23 Varianten van het ruimtegebruik zijn alle even belangrijk. De visuele variabele moet zodanig worden gekozen, dat uitsluitend onderlinge verschillen in ruimtegebruik zichtbaar zijn, zonder dat het ene gebruik het andere overheerst. De visuele variabele moet voorts een zogenaamd selektief vermögen bezitten, teneinde de verschillen in ruimtegebruik los van elkaar te kunnen waarnemen. De keuze kan niet anders zijn dan kleur, waarop later uitvoeriger zal worden ingegaan. Dominantie mag uitsluitend optreden als gevolg van de grotere oppervlakte welke het ene gebruik beslaat ten opzichte van een ander gebruik. Wanneer elke plaats op de kaart het juiste ruimte gebruik wil laten zien, zal bij de generalisatie geen gebruik mögen worden gemaakt van samenvoeging van verschillend ruimtegebruik of welke andere schema- tisering van dit gebruik dan ook. Deze overweging heeft direkte konsekwenties bij het kiezen van de te gebruiken schaal. Het voorgaande kan het best worden verduidelijkt in de vorm van een aantal aan de kaart te stellen vragen: 1 Welke soorten ruimtegebruik kent Enschede Dit zijn de eigenlijke verschillen in ruimtegebruik: deze blijken uit de klassifikatie. De kaart zelf verschaft deze informatie niet. 23 kleuren kan men onmogelijk afzonderlijk, selektief, waarnemen. 2 Welk ruimtegebruik vindt men op die en die piek in Enschede Bij de schaal 1:12. 500 kan deze informatie nog juist volledig verstrekt worden. 3 Welke soorten ruimtegebruik vindt men in de om- geving van die en die piek in Enschede Het leesniveau van een gedeelte van het kaartbeeld 14 KT 1976. II. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 16