30 0 Fig. 6 Weergave van overbouwingen a. Ruimtelijke situatie b. ITC weergave e. Traditlonele weergave Het lijnsymbool voor overkappingen is volgens hetzelfde principe ontworpen. Ze zijn weergegeven met een onderbroken lijn om aan te duiden, dat de lijn zieh niet bevindt op het grondvlak. Struktuur van de 1:12.500 1970 op de schaal 1:5000, vervaardigd bij de Meet- dienst van de gemeente Enschede. Het behoeft geen betoog dat veel extra werk is ver- richt om beide basiskaarten aan te passen. De bladen 1:5000 werden bijgewerkt met behulp van diverse recente kaarten van uitbreidingsplannen en tevens door gebruik te maken van een recente serie lucht- foto's van de afdeling Aerial Survey van het ITC. De vorm van de basiskaart 1:12. 500 van de Topo- grafische Dienst was bovendien niet rechtstreeks bruikbaar voor het aangeven van het ruimtegebruik: a. Vrijwel alle huizen en gebouwen staan als zwarte blokjes aangegeven, terwijl beschikt moest kunnen worden over de omtrek van open blokjes, zodat het mogelijk zou zijn deze later met kleur in te vullen. Längs fotografische weg zijn alle blokjes geopend (zie fig. 7). Hierbij is gebruik gemaakt van Du Pont direktpositieffilm. 3 min. UV belichting I i I I I I W8geelf ilter pos.origineel direkt pos.filn 60 sec. UV belichting ii I i ii i i ii i i ::.vp°s origineel - direkt pos. film Fig. 7 De twee belichtingen waarmee het positief van de zwart opgevulde bouwblokjes wordt omge- zet in een negatief met de omtreklijnen van open blokjes. De struktuur van de kaart 1:12. 500 is op geheel andere wijze tot stand gekomen dan die van de kaart 1:2500, welke van begin tot eind door de ITC Werk- groep is ontworpen en uitgevoerd. Om tijd en kosten te besparen is vanaf het begin van de werkzaamheden uitgekeken naar een bestaande basiskaart (hetzij ge- tekend of gegraveerd) met een schaal in de buurt van 1:12.500. Het bij de Meetdienst van de gemeente Enschede aan- wezige materiaal was voor het doel ongeschikt. Op een bij deze dienst aanwezige kaart van Enschede op de schaal 1:12. 500 bleek een ongewenste vertekening van de wegen te zijn toegepast. Alle wegen waren in de breedte overdreven, om ruimte voor het plaatsen van straatnamen te scheppen. Voor de weergave van een juist ruimtegebruik mag het ene gebruik niet overdreven worden ten koste van een ander gebruik. Tijdens de inventarisatie van het ruimtegebruik kwamen de basiskaarten op schaal 1:12.500 (van Enschede en omgeving) van de Topografische Dienst gereed en werden kopien aan de ITC Werk- groep beschikbaar gesteld. Hiervan is een dankbaar gebruik gemaakt. Deze basiskaart kwam helaas te laat om nog te worden ingeschakeld bij het ver- kenningswerk. Het zou ideaal zijn geweest wanneer de verkenning op een vergroting van dezelfde topo grafische basiskaart had kunnen worden aangebracht. Nu moesten hiervoor kaartbladen worden gebruikt uit Het resultaat was een negatief met ragdunne lijnen van de omtrek van de blokjes, alsmede het overige lijnwerk. Door deze fotografische ingreep is het aanvankelijk fraai uitgevoerde lijnwerk in kwaliteit enigszins teruggelopen. De lijnen vertonen hier en daar wat dikte-verschillen en andere kleine onregelmatigheden. De toegevoegde kleurvulling onttrekt deze schoon- heidsfoutjes echter grotendeels aan het oog. b. Het totaal aan lijnwerk gaf enerzijds meer in- formatie dan voor het beoogde doel nodig was, ander- zijds ontbraken op zeer veel plaatsen grenslijntjes tussen verschillend ruimtegebruik. Sommige Symbolen, zoals wegwijzers en kerken, zijn wegge- nomen, andere eigenlijk overbodige zaken zijn ge- handhaafd en apart in een inzet verklaard. Aan de hand van de 1:5000 verkenningsbladen werden alle ontbrekende ruimtegebruiksgrenzen toegevoegd (zie fig. 8). De inhoud en vormgeving van de basiskaart 1:12. 500 van de Topografische Dienst is zo goed mogelijk af- gestemd op een algemeen, veelsoortig gebruik. De ITC werkgroep heeft deze basiskaart op verscheidene punten aangepast en geschikt gemaakt voor de weer gave van het ruimtegebruik van Enschede. De struk tuur van een basiskaart speciaal ontworpen voor het ruimtegebruik op schaal 1:12.500 zou er naar alle waarschijnlijkheid enigszins anders hebben uitgezien, 20 KT 1976. II. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 22