van een verzadigde kleur, namelijk grljsgroen. No ot Afwezigheid van kleur Wanneer tenslotte het ruimtegebruik niet te aehter- halen was, doordat gegevens hierover ontbraken, is gebruik gemaakt van wlt om de afwezigheid van het gegeven zelf tot uitdrukking te brengen. KONKLU SIE Bij het nemen van beslissingen met betrekking tot de vormgeving van de ruimtegebruikskaarten van Enschede, is gebleken dat besluiten beter ge- argumenteerd kunnen worden genomen, wanneer degenen die de informatie hebben geregistreerd van begin af aan worden betrokken bij de ver Schill ende ontwerpstadia. In dit geval waren dat de specialisten van de afdeling Urban Survey van het ITC. Wanneer het gaat, zoals hier, om gebruikskaarten (of werkkaarten)waarbij de kartografisch vormgever als schakel fungeert tussen dokumentatie-ver schaff er en kaartgebruiker, moet het als gemis worden er- varen dat deze kaartgebruiker zelf niet bij het over leg wordt betrokken. Enerzijds kan een juist gerichte vormgeving slechts tot stand komen wanneer het praktisch gebruik van een kaart nauwkeurig is ge- formuleerd, anderzijds is de kaartgebruiker in veel gevallen niet op de hoogte met de mogelijkheden en begrenzingen van de grafische uitdrukkingsmiddelen waarover de kaartontwerper beschikt. Ook wat betreff de opbouw van de door de NIROV Werkgroep voorge- stelde ruimtegebruiks-klassifikatie, had de kaartge bruiker waarschijnlijk waardevolle suggesties kunnen doen. Tenslotte kan men konkluderen dat de voorstellen van de NIROV Werkgroep in kartografisch opzicht op diverse punten tekortkomingen vertonen. Dit had ver- meden kunnen worden, wanneer de werkgroep een specialist op het gebied van de kartografische vorm geving had aangetrokken. Hierin ligt geenszins een verwijt besloten, aangezien ook in kartografische kringen helaas zelden een beroep op dergelijke specialisten wordt gedaan. De auteur is werkzaam als kartograaf bij het ITC in Enschede. De twee besproken kaarten van Enschede zijn als losse bijlage toegevoegd aan deze aflevering van het tijdschrift. Over deze kaarten is ook gepubliceerd door P. Hofstee (stedebouwkundige aspecten) en E.S. Bos (karto grafische aspecten) in het ITC Journal 1976, Nr. 3 (Moskounummer) Zie verder ook het artikel van R. J. M. J. Bertrand eiders in dit tijdschrift. Literatuur 1. A. J. Karssen: Schoonheid en kunstzin bij de karto grafische vormgeving. Kaartbulletin nr. 10, 1966. 2. A. H. Robinson: The look of maps, an examination of cartographic design. Madison, Milwaukee en London 1966. 3. J. Bertin: Visual perception and cartographic transcription. CMAT/Cart. Strasbourg 1975. 4. NIROV: Voorstellen inzake uniforme aanduiding op stedebouwkundige kaarten. NIROV-publikatie nr. 72, Alphen a/d Rijn 1967. 5. J. Bertin: Semiologie graphique. Parij s/Den Haag 1967. 6. E. Imhof: Thematische Kartographie. Walter de Gruyter, Berlin/New York 1972. 7. E. Spiess/M. Buhlmann: Zur Aufrasterung von Strichvorlagen. Kartographisches Instituut, Eidg. Technische Hochschule, Zürich 1971. Nederlandse vertaling hiervan in: KT. 1976. H. 3. 8. F.L.T. van der Weiden, F.J. Ormeling en A. J. Karssen: An inquiry into the associative properties of colour, as applied to cartography. Geografische Tijdschrift VI, 3,1972. 9. A.H. Robinson: Psychological aspects of color in cartography. International Yearbook of Carto graphy 1967. Noot en Literatuuropgave van artikel Funktiekaart binnenstad Amersfoort van pag. 24. No o t Literatuur Het Oostrandprojekt is een gezamenlijk onderzoeks- projekt van de vakgroep Sociale geografie van de stedelijke industriele landen van het Geografisch Instituut en de vakgroep Planologie van het Instituut voor Planologie, beide van de Rijksuniversiteit Utrecht. De heer Kroeders is pianologisch onderzoeker bij de gemeente Zoetermeer, tijdens de opname voor de funktiekaart werkzaam als wetenschappelijk mede- werker bij het Geografisch Instituut. De heren Van Omme en Wieland zijn beiden kartografische mede- werkers van het Geografisch Instituut. De los bijgevoegde funktiekaart binnenstad Amers foort is gratis ter beschikking gesteld vanuit het Oostrandproj ekt J. Buit: Een vermenging van funktiekaart en grond- gebruikkaart Een pleidooi voor het gescheiden hanteren van beide kaarten. In: Stedebouw en Volkshuisvesting, december 1963, blz. 274 e.V. C. P. Spits: Funktiekaart Enschede. In: Stedebouw en Volkshuisvesting, juni 1963, blz. 132 e.V. Voorstellen inzake uniforme aanduiding en op stede bouwkundige kaarten. Deel 2. Analytische platte- gronden. NIROV publikatie nr. 72, 1976. D. J. de Widt: Funktiekaarten, een pleidooi voor unifikatie. In: Stedebouw en Volkshuisvesting, juni 1963, blz. 127 e.v. KT 1976. II. 4 23

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 25