staande overwegingen en nadelen werd besloten de volgende rubricering te hanteren (legenda funktiekaart binnenstad Amersfoort) 1. Wonen (inclusief bejaardenwoningen) 2. Ambacht, Industrie en Groothandel 2.1 ambacht en industrie 2. 2 groothandel 2. 3 overige (bijv. transport, opslag) 3. Detailhandel in Winkel 3.1 Winkels in dagelijks benodigde goederen op buurtniveau (bijv. bakker) 3.2 Winkels in regelmatig benodigde goederen op wijkniveau (bijv. drogist) 3.3 Winkels in a-periodiek benodigde goederen op stads en regionaal niveau (bijv. warenhuis) 3.4 Winkels met een zeldzaam assortiment op stads en regionaal niveau (bijv. pottenbakker) 4. Horeca 5. Cultuur en rekreatie 6. Onderwijs 7. Dienstverlening 7.1 zakelijke dienstverlening (bijv. bank) 7. 2 overheidsinstellingen exklusief gezondheids- zorg (bijv. gemeentesecretarie) 7.3 gezondheidszorg (bijv. polikliniek) 7.4 openbare gebouwen n. e. g. (bijv. elektriciteits- huisje) 7. 5 overige dienstverlening 8. Leegstand 9. Onbekend Gemengde funktie (bijv. woning met bedrijfspand). Kantoren. Er is een apart symbool voor kantoren in- gevoerd, waarbij door de kleur aangegeven wordt tot welke kategorie het kantoor behoort. Algemene overwegingen bij de uitvoering De omvang van het gebied waarvoor de funktiekaart zou worden gemaakt, werd bepaald op basis van de ge schatte hoeveelheid werk die er aan besteed zou kunnen worden. Om deze reden is de binnenste grachtenring als grens gekozen. Tijdens de opname bleek dat de benodigde tijd nogal was overschat. Toch is het opnamegebied niet uitgebreid, vooral om financiele en organisatorische redenen. Wegens het leerproces voor de Studenten werd be sloten de vervaardiging van de funktiekaart op te splitsen in een viertal fasen. De derdejaars sociaal- geografen zijn in de eerste drie fasen ingezet. Deze fasen waren: 1. De opname. Deze vond plaats in april 1976. Ge kozen is voor een methode waarbij op een formulier per pand, per verdieping en eventueel deel van een verdieping een omschrijving werd gegeven van de funktie welke de gebruikers van de ruimte vervullen in de samenleving. Bij deze opname werkten de Studenten in groepjes van twee, om een wat objek- tievere opname te verkrijgen. 2. Het indelen van de verzamelde gegevens in klassen volgens een van te voren opgestelde rubricering. Deze indeling vond direct na de opname plaats, om zo eventuele moeilijkheden tot een minimum te beperken. Immers, de situatie lag op dat moment nog vers in het geheugen, en bij te grote problemen kon een nieuwe opname van de situatie plaats vinden. Tussen fase 2 en 3 lag een periode van zes weken die benut werd om de indeling naar funkties te kontroleren en eventuele problemen er uit te lichten. Dit was zeker nodig, daar er met achttien groepjes van twee Studenten werd gewerkt, die verdeeld waren in drie groepen, elk onder leiding van een staflid. 3. Het inkleuren van de funkties op een basiskaart op de schaal 1:1. 000. Voor iedere verdieping werd een kaart ingekleurd, wat resulteerde in een viertal deel- kaarten. Het inkleuren werd gevolgd door een kontrole van het verzamelde en verwerkte materiaal in het opnamegebied. Deze kontrole besloeg de twee belangrijkste winkelstraten in het opnamegebied, de Langstraat en de Krommestraat. Hierbij werd de op name van bijna elke studentengroep gekontroleerd, daar aan 16 van de 18 groepen een deel van deze twee Straten als opnamegebied was aangewezen. Omdat dit de Straten zijn met de meest gevarieerde funktie- samenstelling (en daarom het moeilijkst op te nemen) mag men aannemen dat bij een gunstig resultaat van de kontrole de opname van het overige gebied even- eens op betrouwbare wijze is geschied. De enige aan- vullingen die nodig bleken, betroffen een aantal panden die tijdens de eerste opname leeg stonden wegens verbouwing of iets dergelijks, maar die nu in gebruik genomen waren. 4. Het vervaardigen van de definitieve, te publiceren, kaart door de tekenkamer van het Geografisch Instituut. Het primaire doel van deze kaart is het zo overzichtelijk mogelijk aanbieden van de verzamelde informatie van de verschillende verdiepingen in §§n kaart. Na het vervaardigen van een eerste proefdruk (Gevaproof) is de kaart vergeleken met de gegevens van de gemeente Amersfoort. Kartografische uitvoering Besloten werd de definitieve kaart als volgt op te bouwen: - Funkties op de begane grond: op het gehele grond- vlak van het pand weer te geven. - Funkties op de eerste verdieping: door middel van een symbool weer te geven in een cirkel, gelegen het dichtste bij de straat waaraan de voorkant van het pand grenst. - Funkties op de tweede verdieping: als bij eerste verdieping, tweede cirkel vanaf de straatkant. - Funkties op de derde verdieping: als bij eerste verdieping, derde cirkel vanaf de straatkant. In de binnenstad van Amersfoort komen geen gebouwen voor met meer dan drie verdiepingen, zodat de kaart in principe alle bestaande ruimte in de panden weer- geeft. De funkties van de open ruimten zijn niet in kaart gebracht. Wel werden de namen van de belang rijkste Straten en pleinen vermeld. De meeste pleinen hebben een funktie als parkeerplaats, terwijl de hof ook een marktfunktie heeft. Ten aanzien van de ondergrond valt op te merken dat de panden niet in alle details zijn weergegeven, daar het hier niet ging om het ruimtegebruik waarbij een duidelijke afgrenzing een belangrijke rol zou speien. Met betrekking tot de verschillende omschrijvingen in de legenda kan nog het volgende worden opgemerkt. Kategorie 1 en 2 leveren voor wat betreft de indeling geen problemen op. Het zal duidelijk zijn dat scheiding van industrie en ambacht op basis van een visuele op- KT 1976. II. 4 25

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 27