name altijd een siechte benadering blijft, zodat daar- toe ook geen poging is ondernomen. Er dient hier nog- maals duidelijk te worden gesteld dat het leeraspekt bij dit onderzoek voorop stond. De inhoud van de kaart is dan ook grotendeels bepaald door de wijze waarop de informatie verzameld werd. De eerste kategorie die nadere uitleg behoeft is de detailhandel in winket. Bij de indeling van deze groep in vier klassen zijn de volgende kriteria gebruikt: 3.1 Zou deze winket gezien zijn omvang, assortinaent en prijsniveau bewoners van andere buurten aan- trekken dan niet onder 3.1 indelen. 3. 2 In deze kategorie vallen twee soorten Winkels, namelijk Winkels in regelmatig benodigde goederen die niet op buurtniveau plegen voor te komen, plus Winkels in dagelijks benodigde goederen die door om vang, assortiment of prijsniveau een wijkverzorgende funktie hebben, b. v. drogisten, ijzerwinkels, textiel, eenvoudige kleding- en schoenenzaken. Daarnaast grotere supermarkten, gespecialiseerde kaaswinkels e. d. zoals die in meerdere wijken zullen voorkomen. 3.3 Winkels die af en toe bezocht worden en over het algemeen niet in de wijken, doch in het stadscentrum zullen voorkomen. Hiertoe behoren ook warenhuizen, de wat betere kledingzaken of grotere kledingzaken. 3.4 Winkels die artikelen voeren die eiders in Amersfoort niet te koop zijn. Het gaat dus niet om het winkeltype (van C&A is er ook maar efcn)maar om de assortimenten waarin artikelen voorkomen die eiders niet verkrijgbaar zijn en waarvoor eiders ook geen vervangende produkten te koop zijn (een C&A- pak kun je weliswaar alleen bij C&A kopen, maar het type is niet zo zeldzaam dat je dat niet bij andere Winkels zou kunnen kopen). Een pottenbakkerswinkel zal echter artikelen verkopen, die alleen bij die Winkel te koop zijn; bij andere Winkels worden geen vergelijkbare produkten aangeboden. In dit geval is het kriterium niet uitsluitend de vermoedelijke her- komst van de bezoekers, ook type 3. 3 trekt klanten vanuit heel Amersfoort en daarbuiten aan. 4. Horeca. Hiertoe worden hier gerekend caffes, restaurants, bars en dergelijke. 5. Cultuur en Rekreatie. Tot deze kategorie zijn ge rekend schouwburg, kongrescentrum, bibliotheek, kreativiteitscentrum, bioskoop, museum, sportge- legenheid e. d. 6. Onderwijs. Hierbij is in de kaart met tekst het desbetreffende soort onderwijs aangegeven; ver- diepingen zijn niet aangegeven. 7. Dienstverlening. 7.1 Bij zakelijke dienstverlening staat het maken van winst voorop. Tot deze kategorie worden ge rekend: bank, verzekeringskantoor, reisbureau, uitzendkantoor en vrije beroepen zoals architekt en notaris. 7. 2 Omdat veel overheidsinstellingen op de ge- zondheidszorg gericht zijn vallen deze buiten kategorie 7.2. Wel tot deze kategorie behoren: ge- meentesecretarie, defensie-instellingen, geweste- lijk arbeidsbureau enz. 7. 3 Gezondheidszorg. Naast instellingen zoals ziekenhuizen en poliklinieken rekenen we ook de praktijkruimte van bij voorbeeld tandarts en fysio- therapeut, en gebouwen van kruisverenigingen tot deze kategorie. 7.4 Dit is een restkategorie van moeilijk in te delen overheidsgebouwen. 7. 5 Overige. 8. Leegstand. Hieronder zijn alle leegstaande panden, verdiepingen of gedeelten daarvan gerekend. Er is geen onderscheid gemaakt naar de funktie waartoe dit pand eventueel gerekend zou kunnen worden. 9. Onbekend. Doordat een aantal panden geheel 'dicht' zijn, of gelegen zijn tussen andere bebouwing, blijven er ruimten bestaan waarvan de funktie niet onderkend is. Gemengde funkties werden aangegeven met een streepsignatuur waarmee beide in het pand uitgeoefen- de funkties worden weergegeven. Kantoren zijn eveneens apart weergegeven, en wel zodanig dat duidelijk is bij welke funktie het kantoor behoort, bijv. kantoor van een industriebedrijf. Kl eu r k eu z e Om de kaart zo overzichtelijk mogelijk te houden, is gestreefd naar een beperkt aantal duidelijk van elkaar te onder scheiden kleuren. Voor de hoofdgroepen van de funktie-indeling lagen de kleuren geel, blauw, rood en zwart voor de hand. De overige hoofdgroepen zouden met samengestelde kleuren moeten worden aangegeven. Een nadere uitsplitsing binnen de hoofd groepen is door tintverschillen van de betreffende kleuren bereikt. Voor het weergeven van de woonfunktie is om twee redenen geel gekozen: (1) Wonen is een op de eerste en tweede verdieping veel voorkomende funktie bij panden waarvan de begane grond een andere funktie heeft. (Geel is met andere kleuren makkelijk te kombineren, en bovendien nog goed afleesbaar). (2) De woonfunktie is niet verder onderverdeeld, zoals bij ambacht, winkelfunktie en dienstverlening wel het geval is. (Geel is een kleur die lastig in tinten te onderscheiden is). Ambacht kreeg blauw, de winkelfunktie rood (Winkels aktie rood) en dienstverlening zwart toe- gekend. De indeling in groepen is systematisch door middel van tinten tot stand gebracht. Voor de stippen (van de verdiepingen) konden deze tintverschillen echter niet worden gebruikt omdat deze moeilijk af te lezen zouden zijn. Daarom is gekozen voor stippen die de kleur van de hoofdgroep hebben (vol geel, vol blauw, enz.) met daarbinnen een signatuur voor het nader onderscheid binnen de groep. Dit systeem maakt in elk geval de hoofdgroepen in febn oogopslag aflees baar. De hoofdfunkties Horeca en Cultuur zijn uit twee kleuren samengesteld. 'Leegstand' is wit op de kaart, evenals de groep 'onbekend', welke bovendien met een vraagteken is aangeduid. Om een zo rüstig moge lijk beeld te krijgen en om de 'witte' panden beter uit te laten komen, is de ondergrond in 20%-raster (zwart) uitgevoerd. Opmerkingen Voor noten en 1 i te r a t u u r o pg a ve bij dit ar- tikel: zie bladzijde 23. 26 KT 1976. II. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 28