Gebruiksmogelijkheden van twee ruimtegebruikskaarten van Enschede J.Astrego De vraag naar de betekenis van de pas door het ITC vervaardigde ruimtegebruikskaarten van Enschede is van gemeentewege niet zo eenvoudig te beantwoorden. De gemeente Enschede had immers geen opdracht voor deze kaart verstrekt en had dus ook geen mede- zeggenschap Over de te stellen gebruikseisen en de daarmee verband houdende uitvoering van de kaarten. De praktische gebruiksmogelijkheden zijn bovendien op dit ogenblik nog niet voldoende uitgetest omdat met de pas versehenen kaarten nog nauwelijks ervaring is opgedaan. Het zal dus duidelijk zijn dat hieronder slechts een vrij oppervlakkige beschouwing gegeven kan worden, een globaal overzicht van de mogelijkheden en on- mogelijkheden van de betreffende kaarten. Informatie en voorlichting Direct na de publicatie van de kaarten werd duidelijk dat een plattegrond in een dergelijke vorm uitermate geschikt zou kunnen zijn voor algemene informatie en voorlichting. Door de aanwezigheid van een groot aantal orientatie- punten, onder meer in de vorm van de hogere ge- bouwen, is het aanwijzen van een bepaalde locatie eenvoudiger dan op normale stadsplattegronden. Het ontbreken van voldoende straatnamen zal echter een ruime verspreiding onder een breed publiek in de weg staan. Een punt dat veel verwarring opleverde in de nog körte kennismakingsperiode is het grote visuele ver- schil in weergave van gebouwen tot en met vier en van meer dan vier verdiepingen. In werkelijkheid zijn deze extreme verschillen niet te vinden, zodat een snelle en juiste orientatie wordt bemoeilijkt. Een ander punt van kritiek, eveneens in verschillende informatieve gesprekken opgemerkt, is de verwarring welke ontstaat door het te sterk overeenkomend kleurgebruik voor industriele vestigingen en bouw- terreinen. De opstellers hebben dit blijkbaar als ver- wante klassen van ruimtegebruik opgevat, aangezien er in beide gebieden werkzaamheden worden verricht. Voor de kaartgebruiker is dit toch wel wat verwarrend en een groter kleurverschil -waarin weliswaar toch enige overeenkomst zichtbaar blijft- zou de voorkeur verdienen. De plannenmakers Het valt te verwachten dat de ruimtegebruikskaarten bruikbaar zullen zijn voor hen die bouwactiviteiten wensen te ontwikkelen in de gemeente Enschede. Hierbij valt te denken aan beleggers, project-ont- wikkelaars, architecten en aannemers. Het is immers mogelijk om op deze kaarten de in aanmerking körnende locaties terug te vinden zonder dat het gebied nauwkeurig wordt verkend. De zoge- naamde randvoorwaarden staan op de kaart aange- geven zodat door middel van de kaart een eerste selectie kan plaatsvinden. Ook het doorgeven van de informatie aan derden kan op eenvoudiger wijze geschieden dan dit met normale plattegronden het geval zou zijn. In de körte periode van gebruik is reeds duidelijk gebleken dat er enthousiast gereageerd wordt in ge sprekken waarbij de kaart op tafel wordt gelegd. Voor mensen die enigszins bekend zijn in Enschede, blijkt het mogelijk om zieh met behulp van de kaart snel een beeld van een bepaalde locatie te vormen. Beleidsvoorbereiding Het is mogelijk dat de hiervoor genoemde gebruiks mogelijkheden te beperkt zijn om de vervaardiging van een dergelijke, kostbare kaart aanvaardbaar te maken. Wanneer er echter toepassingsmogelijkheden zijn in de beleidsvoorbereidende sfeer, dan zou dit de kaart als zodanig een geheel andere betekenis geven. In wezen wijst de opzet van de kaart ook in die richting. Door middel van de kaart van het ruimtegebruik zou men de structurele samenhang van de stad of stads- delen moeten kunnen vinden. Aan de hand van facet- studies zou het mogelijk moeten zijn de ruimtelijke problematiek te schetsen. Eigenlijk zou men met behulp van een ruimtegebruikskaart een analyse moeten kunnen maken van de huidige ruimtelijke problematiek van de gemeente Enschede. Een derge lijke analyse is nodig om van daaruit bijvoorbeeld een structuurplan te kunnen opzetten. Aan de hand van enkele kenmerken van Enschede wordt hieronder aangegeven in hoeverre de kaart ook werkelijk als zodanig zou kunnen funetioneren. De KT 1976. II. 4 27

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 29