verschillende te bespreken facetten zijn op de kaarten herkenbaar. De ontwikkeling van de stad Als nederzetting is Enschede zijn ontwikkeling waar- schijnlijk begonnen met de stichting van een houten kerkje omstreeks het jaar 1000, op de plaats van de huidige Nederlands-Hervormde kerk op de Markt. Rondom dit kerkje werd een gracht gegraven, de huidige 'Stadsgraven'. Spoedig verrees ten oosten van de kerk de 'Burcht' als zetel van het nieuwe wereld- lijke macht. Het aldus gevormde centrum ontwikkelde zieh in de volgende eeuwen in economische en culturele zin. In 1325 kreeg Enschede stadsrechten van de Bisschop van Utrecht, onder Wiens gezag het toen sedert enkele tientallen jaren was gekomen. In 1465 ging de Bisschop er toe over de stad in staat van verdediging te brengen door het graven van een tweede ringgracht en de oprichting van een ver- dedigingswal. Uiteindelijk ontstond na het dempen van de grachten het huidige stratenpatroon met de be- bouwing in de gebogen vorm: het Ei. Verschiliende grote stadsbranden hebben Enschede getroffen. Bij de laatste, in 1862, werd bijna de ge he le bebouwing binnen het Ei in de as gelegd. Steeds opnieuw werd echter de stad herbouwd volgens het vroegere stratenpatroon, zij het met geringe wijzi- gingen. Ook het wederopbouwplan van na de tweede wereldoorlog bevatte nieuwbouwplannen die rekening Melden met de historische opzet. Op dit moment zijn er plannen in uitvoering die het nu nog aanwezige gat (de grijze vlek op de kaart) opvullen, zodat over enige jaren het oude stratenpatroon weer gaaf aanwezig zal zijn. De textielindustrie De ontwikkeling van de textielindustrie is van groot belang geweest voor de groei van de stad. De eerste fabrieken ontstonden direct grenzend aan het Ei. De snel groeiende stad omsloot in körte tijd deze fabrieken en nieuwe vestigingen moesten dus verder naar buiten een plaats vinden. De stad bleef groeien, zodat ook deze nieuwere vestigingen tenslotte door woningbouw omsloten werden. De textielindustrie stortte in 1967 in waardoor veel fabriekscomplexen geheel of gedeeltelijk leeg kwamen te staan. Het op een van de vroegere complexen aan- gelegde busstation werd kortgeleden in gebruik ge- nomen. De bouw van het nieuwe politiebureau op een ander terrein zal binnenkort starten. Er bestaan plannen voor een ziekenhuis op een van de terreinen, en voor een parkeergarage met kantoren op een ander. Verder maken nieuwe subsidieregelingen ook de bouw van woningen in de goedkopere sector op deze voormalige industrieterreinen mogelijk. Aldus kan een negatief aspect omgebogen worden tot een positief. Juist door de aanwezigheid van grote open plekken in of nabij het stadscentrum worden mogelijkheden geboden die in veel andere Steden niet aanwezig zijn. De cent ru mwink'elp r oblemat i ek Van oudsher was het kruispunt De Graaff het belang- rijkste winkelcentrum van Enschede. De Markt vorm- de met zijn weekmarkt de belangrijkste schakel met het andere winkelgedeelte in het centrum: de Haver- st r aat- Bu rg eme e st er st r aat De verplaatsing van de weekmarkt -na de oorlog- naar het Van Heekplein was de eerste aantasting van het 'oude' winkelgebied. Toen in een later Stadium ook het warenhuis van V D en het hoofdpostkantoor uit het kruispunt verdwenen, was dit gebied zijn trekkracht geheel kwijt. Het winkelgebied verpauper- de zienderogen tot een dieptepunt rond 1975. Ten tijde van de opname van de kaart was de situatie al weinig opwekkend, enkele maanden later had men nog meer grijze vlekken kunnen invullen. Gelukkig is in de loop van 1976 de situatie aanmerke- lijk verbeterd. Een nieuwe bezetting van het oude warenhuis op de hoek Hengelosestraat-Brammeler- straat, waarbij voor miljoenen werd geinvesteerd, geeft hoop voor de toekomst, wat merkbaar is in een nieuwe investeringslust bij de middenstand. Evident blijft echter de sterke versnippering en ver- spreiding van het huidige winkelbestand over een groot deel van het stadscentrum. Wanneer men het centrumwinkelbestand uit de kaart licht, kan men constateren dat van een aaneensluitend winkelgebied geen sprake is. Het winkelgebied bestaat uit een vijf- tal conglomeraten van winkelbedrijven, gescheiden door open terreinen en wegen (waaronder een zeer brede boulevard). In het nieuwe bestemmingsplan Stadscentrum wordt de term 'stadserf' geintrodueeerd. Deze geeft uitdrukking aan een geheel nieuwe aanpak met betrekking tot het verkeer in de binnenstad, waarbij de voetganger en fietser voorrang krijgen ten koste van de auto. Wan neer bovendien de plannen voor de open terreinen ge- realiseerd zullen zijn, vertoont een toekomstige ruimtegebruikskaart een totaal ander beeld dan de huidige kaart. Het zou aantrekkelijk zijn dit gehele proces van ver- andering op de voet te volgen en in de vorm van kaart- materiaal vast te leggen. Als de ruimtegebruikskaart op eenvoudige en weinig kostbare wijze voortdurend kan worden bijgesteld, zou deze een belangrijk hulp- middel zijn ter begeleiding van dit proces. De stadsvernieuwing Hoewel Enschede door zijn inwonertal tot de grotere Steden van ons land behoort, kan men er vrijwel geen echt stedelijke gebieden vinden. Alleen het stads centrum rondom en binnen het Ei heeft enigszins een stedelijk karakter. Eiders in de stad treft men naast smalle Straten overwegend diepe achterterreinen aan. De kaart toont duidelijk dat dit kenmerk reeds nabij het stadscentrum wordt aangetroffen en niet -zoals in andere Steden- in de meer welvarende stadsdelen. Juist de verpauperde woongebieden vertonen dit beeld. Het zijn deze oude woongebieden waar het stadsver- nieuwingsproces zieh op dit moment afspeelt. De läge bebouwingsdichtheid kan daarbij als een voordeel 28 KT 1976.11. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 30