de rijksoverheid vraagt KARTOGRAFISCH TEKENAARS (mnl./vrl.) worden gezien. De aantrekkelijkheid die van de diepe achterterreinen uitgaat, vergroot de geneigdheid tot verbetering door particulieren. Daarentegen maakt het kleine aantal bewoners het vaak onmogelijk be- paalde voorzieningen te treffen. Op de ruimtegebruikskaart is iets van deze problema- tiek terug te vinden. Duidelijk is zichtbaar dat buiten het stadscentrum vrijwel nergens voorzieningen zoals Winkels in concentraties voorkomen. Hoewel de groene binnenruimtes enigszins vertekend worden weerge- geven (in werkelijkheid zijn ze vaak volgebouwd met schüren e.d.) geeft de kaart toch wel aan dat het voor veel mensen wel eens aantrekkelijker zou kunnen zijn in de oude woongebieden te wonen, waar de hoeveel- heid openbaar groen weliswaar klein is, maar waar men prive nog behoorlijk uit de voeten kan. Wat men echter niet kan waarnemen op de kaart, is de aanblik en de sfeer van een woonwijk. De vaak troosteloze Straten met veel siechte bebouwing, vol met geparkeerde auto's op de trottoirs, de soms in siechte Staat verkerende bestrating, de gebrekkige verlichting, gecombineerd met de sociale problema- tiek, zijn zaken die niet uit de kaart blijken, maar voor plannenmakers van wezenlijk belang zijn. C onc lu si e De praktische gebruiksmogelijkheden van de ruimte- gebruikskaarten blijken beperkt te zijn. Naast hun waarde voor algemene informatie en voorlichting bieden ze een eerste, globale indruk van het function- neren van de stad en van de ruimtelijke problematiek. Maar voor een werkelijk gedegen ondersteuning van de plannenmakerij zal de kaart waarschijnlijk onvol- doende blijken te zijn. Däärvoor zal een inventarisatie op veel gedetailleerdere schaal nodig zijn, waarbij meer aspecten dan alleen het ruimtegebruik aan de orde worden gesteld. No ot J. Astrego is werkzaam als stedebouwkundig ont- werper bij de afdeling Stedebouw van de Dienst Open- bare Werken en Volkshuisvesting van de gemeente Enschede. voor het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening t.b.v. de Centrale Directie van het Kadaster en de Openbare Registers, Fotogrammetrische Dienst Taak: t.b.v. de grootschalige basiskaart van Nederland: graveren en tekenen van kaarten op diverse schalen, muteren van kaarten en hiertoe interpreteren van luchtfoto's en terrein- schetsen. Vereist: diploma MULO/MAVO-4 met wiskunde; diploma PBNA-kartografisch tekenaar. Basiskennis van luchtfotografie strekt tot aanbeveling. Standplaats: Apeldoorn. Salaris: afhankelijk van leeftijd en ervaring max. 1925, - per maand, met een uitloop- mogelijkheid op grond van diensttijd. Schriftelijke sollicitaties onder vermelding van vac. nr. 6-6576/3544 (in linkerbovenhoek van brief en enveloppe), zenden aan de Rijks Psychologische Dienst, Prins Mauritslaan 1 te 's-Gravenhage. Bovengenoemd salaris is exclusief een toeslag van max. f 30,- per maand en 7, 8% vakan- tie-uitkering. KT 1976. II. 4 29

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 31