taMMteffl VERSLAG VAN HET ACHTSTE ICA-CONGRES, MOSKOU 1976 De Internationale Kartografische Vereniging (ICA) belegt fefenmaal per vier jaar een algemene vergadering, steeds aansluitend op het vierjaarlijkse wereldcongres van de Internationale Geografische Unie (IGU). Tevens wordt dan een technische konferentie gehouden, waarbij een breed forum van sprekers berichten over wetenschappelijke en technische ontwikkelingen op het gebied van de karto- grafie. Ter gelegenheid van deze konferenties worden veelal diverse vaktechnische en kaarten-tentoon- stellingen georganiseerd. In de tussenliggende periode van vier jaar wordt bovendien nog een extra technische konferentie gehouden. De eerstvolgende (Ke) is gepland in 1978 te Washington DC, USA. De eerstvolgende (VIe) algemene vergadering, tevens (Xe) technische konferentie zal worden gehouden in 1980 te Tokio, Japan, zoals gebruikelijk aansluitend op het aldaar te houden wereldcongres van de geografen. Het kongres in Moskou, gehouden van 3 tot lOaugustus 1976, omvatte de volgende programma-onderdelen: openings- en sluitingsbijeenkomst, drie zittingen van de algemene vergadering, tien zittingen van de technische konferentie, drie tentoonstellingen en drie excursies (waarvan er eön gekozen kon worden). Daarnaast vergaderden de diverse ICA-commissies en werkgroepen, welke bijeenkomsten in principe alleen voor de leden van deze groepen toegankelijk zijn. De verschillende onderdelen van het programma zullen hieronder kort besproken worden. Algemene vergadering De bijeenkomsten van de algemene vergadering zijn toegankelijk voor alle deelnemers aan het kongres. Spreektijd en stemrecht is echter voorbehouden aan de officicle vertegenwoordigers van de aangesloten landen. Voor Nederland zijn dit: dr. J.J. C. Piket, Nijmegen enprof. dr. ir. C. Koeman, Utrecht. De algemene vergadering beslist over de toelating van nieuwe leden. Met de toetreding -deze maal- van Algerije, Chili, Cuba en Nigeria is het totaal aantal lidstaten thans gekomen op 52. Een ander belangrijk agendapunt van de algemene vergadering was de verkiezing van nieuwe hoofd- bestuursleden. Prof. dr. F.J. Ormeling, die reeds 12 jaar zitting had in het hoofdbestuur executive committee) als sekretaris-penningmeester, werd gekozen als voorzitter voor de körnende vier jaar in plaats van de aftredende prof. dr. A.H. Robinson, USA. Deze eervolle verkiezing zal ongetwijfeld voor de gehele Nederlandse kartografie inspirerende gevolgen hebben. De algemene vergadering hield zieh voorts bezig met algemene beleidszaken zoals de planning van de körnende kongressen en de evaluatie van bestaande kommissies en werkgroepen. Ook werden enkele nieuwe kommissies ingesteld, waarmee het totale aantal is gestegen tot 8. Er zijn thans kommissies voor de volgende deel- gebieden: 1 opleiding en vorming 2 terminologie 3 automatisering 4 informatie en kommunikatie 5 thematische kartering 6 kartografische techniek 7 oceanografische kartering 8 historische kartografie Tenslotte werden door de algemene vergadering stappen ondernomen om te komen tot samenwerking tussen de ICA en de ISP (International Society for Photogrammetry)welke organisatie evenals de IGU (International Geographical Union) belangrijke raak- vlakken met de kartografie heeft. Deze samenwerking zal vooral gezocht worden op de volgende deel- gebieden: vervaardiging van fotokaarten, auto matisering in de kartografie en opleiding en vorming. Technische konferentie De technische konferentie omvatte tien plenaire zittingen (van elk 3g uur) waarbij in het totaal ruim 100 wetenschappelijke en technische bijdragen werden gepresenteerd en in beperkte mate bediscussieerd. Elke zitting was gewijd aan bbn onderwerp, dat echter niet altijd strak omschreven was, waardoor soms overlapping optrad. De keuze van de te presenteren bijdragen wordt vooraf gedaan door de organiserende kommissie. Deze selektie (of liever: het gebrek aan selektie) bleek tijdens het verdere verloop van de konferentie het meest zwakke punt van de organisatie. Bij onze slotopmerkingen komen we hierop nog even terug. le zitting: Rapportering kommissies en werkgroepen De eerste zitting van de technische konferentie was geheel gewijd aan de rapportering van de verschillende ICA-kommissies en werkgroepen. De voorzitters 4 KT 1976. II. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 6