brachten verslag uit over de afgelopen periode en deelden tevens een en ander mee over de plannen voor de körnende jaren. We volstaan hier met enkele grepen uit de aktiviteiten van de meest belangwekkende kommissies. Kommissie I Kartografische opleiding en vorming hield zieh onder de leiding van prof. Koeman uit Utrecht bezig met de voorbereiding van de publikatie van een Multilingual Basic Manual on Cartography. Dit is een leerboek voor kartografen en kartografisch tekenaars, vooral bestemd voor gebruik in de ontwikkelingslanden. Op een zeer moderne, beeidende wijze wordt in dit leerboek basiskennis op het gebied van de praktische kartografie gepresenteerd. Een voorlopige uitgave van hoofdstuk VIII, Map reproduetion techniques, werd aan alle deelnemers uitgereikt. Kommissie II Kartografische terminologie publiceerde in 1973 het Multilingual Dictionary of Technical Terms in Cartography, een meertalig kartografisch vakwoordenboek waaraan 14 landen medewerkten. Momenteel wordt gewerkt aan een tweede editie van dit werk, dat bij het internationale kontakt tussen kartografen een belangrijke rol speelt. Het Nederlandse aandeel (Nederlandse equivalenten voor plm. 1200 termen) werd verzorgd door een nationale Werkgroep Kartografische Terminologie, o. l.v. drs. J. Romein. In de nabije toekomst zal deze werk groep (naast de medewerking aan de tweede uitgave van het genoemde woordenboek) zieh gaan bezig houden met de Nederlandse definigring van de 1200 termen uit het internationale woordenboek. Dit houdt tevens een poging tot standaardisatie van kartografische begrippen in. Kommissie III Automatisering, waarin ons land wordt vertegenwoordigd door ir. L. van Zuylen, heeft in de afgelopen periode gewerkt aan de volgende onder- werpen: - De organisatie van twee technische werkbijeen- komsten te Boedapest (1973) en Enschede (1975), waarbij voor kommissieleden en (vele) andere belangstellenden de stand van zaken op dit terrein werd gepresenteerd. Laatstgenoemde bijeenkomst vond plaats op het ITC te Enschede. De bijdrage die op deze bijeenkomsten werden gepresenteerd zijn inmiddels in boekvorm gepubliceerd. - De aanzet voor de ontwikkeling van technische standaard-tests voor het testen van nieuwe apparatuur op nauwkeurigheid, snelheid, enz. - Het publiceren van een vakwoordenboek voor wat betreft de automatisering in de kartografie. - De voorbereiding voor een technische werkbijeen- komst in edn van de ontwikkelingslanden, mede op verzoek van de UNESCO. Het ligt in de bedoeling om een dergelijke bijeenkomst te houden in 1977 of 1978 in Kenya, bestemd voor alle Afrikaanse staten. ICA kommissie III zal dit organiseren in samenwerking met de East African Community. Kommissie VI Kartografische technieken. In een speciale vergadering van deze kommissie, werd een nieuwe voorzitter gekozen. Prof. Spiess uit Zürich wordt opgevolgd door R. Groot, ex-Nederlander, werkzaam bij Map Directorate of the Survey Branch, Dept of Mines and Resources, te Ottawa. Een rapport over kleurenproefsystemen zal spoedig gepubliceerd worden, terwijl een systeem voor klassifikatie van kartografische technieken in voor bereiding is. De werkzaamheden aan het inventa- riseren van ponssystemen voor registratie bij meer- kleurenwerk worden gestopt omdat er over dit onder- werp al vrij veel gepubliceerd is. Men overweegt een nieuw onderzoek naar de mogelijkheden van meer- kleurenreproduktie in kleine oplagen (max. 50 stuks). De volgende bijeenkomst van deze kommissie is gepland voor de periode van 3 tot 16 juni 1977 in of nabij Düsseldorf (waar op dat moment de Drupa wordt gehouden). Nederland heeft aangeboden deze bijeen komst in Enschede te beieggen. 2e zitting: Kartografie in dienst van de 'public education' Vrijwel alle bijdragen over dit onderwerp waren ingediend door auteurs uit Oosteuropese landen en toegespitst op de zgn. schoolkartografie. Hoewel de ontwikkelingen op dit terrein van de kartografie zieh snel voltrekken en zeer belangwekkend zijn, bleven de verschallende bijdragen toch te veel steken in algemeenheden en werd weinig konkrete informatie aangereikt. Ook de interpretatie van het onderwerp 'Cartography as a service for public education' als 'schoolkartografie' bleek voor vele deelnemers een teleurstelling. Bij het begrip 'public education' kan men zieh immers een veel breder maatschappelijk vlak voor stellen dan alleen de 'school'. Daarmee komt men op een voor wat de kartografie betreft nog weinig ontgonnen terrein, dat zeker bij körnende konferenties alle aandacht verdient: kaarten voor het grote publiek, voor politieke doeleinden, voor in- spraak bij ruimtelijke ordening, enz. 3e zitting: Kartering van natuurlijke hulpbronnen ten behoeve van milieu-bescherming en natuurbehoud De grootscheepse winning van delfstoffen en alle andere vormen van exploitatie van natuurlijke hulp bronnen heeft vaak zeer schadelijke neven-gevolgen voor het natuurlijk milieu en dus de menselijke samenleving. Natuurbescherming is echter ondenk- baar en onuitvoerbaar zonder voldoende basis- informatie, die voor een belangrijk deel van karto grafische aard is. In diverse voordrachten werd duidelijk gemaakt welke ontwikkelingen zieh voordoen bij deze vorm van informatie-verstrekking door middel van kaarten. Veel navolging verdient de geintegreerde aanpak door een team van deskundigen binnen bbn instituut, zoals met name in Canada (Lewis Taylor) en Japan (Nishimura c. s.) geschiedt. Het resultaat van deze aanpak was onder meer te zien op de grote kaarten- tentoonstelling Kartografie Geografie 76. Dergelijke uniforme karteringen zijn in ons land voorlopig nog ondenkbaar door de veelheid en verscheidenheid van organisaties en instituten die zieh op dit deelgebied van de kartografie bewegen. De overige bijdragen in deze zitting betroffen meren- deels karteringsaktiviteiten op gespecialiseerde deelgebieden zoals bodemkartering, geobotanische kartering, kaarten van nationale parken, enz. Verder werden binnen het kader van dit onderwerp twee nieuwe atlassen gepresenteerd: The World Ocean KT 1976. II. 4 5

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 7