Atlas (Faleev), een Russische oceanografische wereldatlas waarvan deel I Pacific Ocean zojuist versehenen is; en Le Nouvel Atlas des Formes du Relief (d'Hollander)die bij het Institut Geographique National (de Franse topografische dienst) in voor- bereiding is. De vorige uitgave van laatstgenoemde atlas wordt ook in Nederland veelvuldig gebruikt bij het geografisch en kartografisch onderwijs. Met grote belangstelling wordt daarom deze nieuwe, ingrijpend gewijzigde heruitgave tegemoet gezien. 4e zitting: Toepassing van remote sensing gegevens voor de samenstelling van thematische kaarten Remote sensing staat momenteel hoog genoteerd als bron van informatie voor geografische onderzoek en karteringsaktiviteiten. Door vertegenwoordigers van de USA (Colvocoresses, Wray) werden goede presentaties gegeven van de mogelijkheden van LANDSAT (vroeger: ERTS) en SKYLAB satelliet- beelden voor de kartering van bodemgebruik, in het bijzonder van het stedelijk grondgebruik. Enige op- winding verwekte een in volle glorie geprojekteerd LANDSAT-beeld van Moskou (dat in gedrukte vorm door de Russische Organisatoren voor verspreiding onder de kongresgangers werd verboden.'Een meer specialistische toepassing van remote sensing voor de generalisatie van morfologische en tektonische over- zichtskaarten wordt gerealiseerd in Frankrijk (Paul). Enigszins buiten het onderwerp, maar zeer belang - wekkend was een Franse bijdrage (Mestrallet, IGN) over het gebruik van LANDSAT-beelden voor de bijhouding van topografische overzichtskaarten op de schaal 1:250.000 en 1:500.000. Overigens beschikken ook de Russen over soortgelijke satellietbeelden (multiband scanning) die, zoals getoond werd, worden toegepast voor kleinschalige geologische karteringen (Brukhanov c. s.). Eveneens werden bijdragen gepresenteerd over de scanning en kartering van het oppervlak van de Maan en de planeet Mars. 5e zitting: Internationale samenwerking bij de vervaardiging van kleinschalige, thematische wereld- kaartseries De bijdragen in het kader van dit onderwerp beperkten zieh voornamelijk tot het parade-paardje van de Oost- europese landen: de wereldkaart op de schaal 1:2. 500. 000. De aanleiding tot de vervaardiging van deze kaartserie, die thans in eerste editie is voltooid, werd gevormd door de grote achterstand in de produktie van de internationale wereldkaart (IMW) op de schaal 1:1. 000. 000 en het feit dat de IMW-bladen van de Sovjet Unie niet voor het publiek verkrijgbaar zijn (dat geldt overigens ook nog voor de nieuwe wereldkaart 1:2. 500. 000 I). Over de herzienings- problematiek van deze wereldkaart werd uitvoerig gerapporteerd (Nischan). Vanaf het begin van de vervaardiging in 1958 was reeds overwogen dat deze wereldkaart een uitstekende basis zou kunnen vormen voor diverse thematische kaartseries. Bij de vaststelling van de inhoud en de produktiewijze heeft men daar dan ook rekening mee- gehouden (Haack). Voorstellen werden gedaan om op basis van deze kaart een wereldbevolkingskaart (Rado en Papp-Vary) en een hydrologische kaart samen te stellen. Een andere vorm van (reeds 70-jarige) internationale samenwerking resulteerde in de General Bathymetric Chart of the Oceans (GEBCO). De geschiedenis van dit kaartwerk, waaraan ook ons land meewerkt, werd uitvoerig toegelicht (Monahan) 6e zitting: Kartografische vorming (programma van ICA-commissie I) De verschillende bijdragen gaven een aardig overzicht van de opleidingsproblemen in de diverse landen: Australie, Italie, Tsjechoslowakije, Sowjet Unie, USA. Meestal werd een overzicht gegeven van de situatie op de verschillende opleiding-niveaus van kartografisch tekenaar tot akademisch gevormd kartograaf. Drs. F.J. Ormeling uit Utrecht presenteerde in dit kader de nieuwe PBNA-kursus kartografisch tekenen, die onder auspicien van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie tot stand kwam. Ook de problematiek van de kartografische opleiding in en ten behoeve van de ontwikkelingslanden kwam uitvoerig aan de orde, o. m. in een goede presentatie van het ITC-programma door drs. E. C. Bos uit Enschede. Vermelding verdient een bijdrage van Evteev (Sowjet Unie) over de moderne, in de handel zijnde, karto grafische leerboeken. Na een vergelijkende analyse van de boeken van o. m. Robinson, Keates, Cubnin en Salichtchev volgde de konklusie: er zou in feite hhn algemeen werk moeten komen samengesteld uit de 'sterkste' delen van al deze publikaties. 7e zitting: Terminologie en Kommunikatie (programma's van ICA commissies II en V) Deze zitting was volledig gewijd aan de zaken waar de beide genoemde kommissies zieh mee bezig houden. Voor wat betreft kommissie II is dat vooral het meertalige vakwoordenboek, versehenen in 1973. Een tweede editie, waarin nog meer landen zullen partieiperen, is thans in voorbereiding. Is de taal van de kaart verstaanbaar Komt de inhoud van de kaart goed over Het in toenemende mate stellen van dit soort vragen heeft geleid tot de in- stelling van een speciale kommissie Communica- tion in Cartography. De moderne benadering van de kaart als kommunikatiemiddel heeft vferstrekkende gevolgen voor auteurs, ontwerpers, vormgevers en tekenaars van kaartwerk. Verschillende aspekten van deze problematiek werden aangesneden door groot- meester Bertin (Frankrijk), Morrison (USA) en Board (UK). Een zeer belangrijk facet is het komen tot standaardisatie van Symbolen en voorstellings- wijzen. Vooral op het gebied van de thematische kartografie heerst wat dit betreft nog een onvoor- stelbare verscheidenheid. Opmerkelijk was overigens de grote tegenstelling tussen de aard van het onderwerp (kommunikatie) en de zeer middelmatige presentatie van de verschillende bijdragen 8e zitting: Methodes van kaartgebruik voor weten- schappelijk onderzoek en toepassingen 6 KT 1976. II. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 8