Door de grote verscheidenheid van onderwerpen kwam het eigen karakter van deze zitting te weinig tot uit- drukking. De onderwerpen varieerden van een al- gemeen overzicht over methodes van kaartgebruik in de Sowjet Unie (Salichtchev) tot kartografische aspekten van een internationaal biologisch projekt (Thrower). Het merendeel van deze bijdragen had zonder bezwaar onder zitting 3 of 7 gerangschikt kunnen worden. Belangwekkende informatie werd geboden in een bij drage over raster scanning Systemen (Shiryaev) en over de kartografische aktiviteiten van de World Bank (Wood)een internationaal instituut voor financiele en technische hulpverlening aan ontwikkelingslanden. 9e zitting: De ontwikkeling van de kartografie in de Sowjet Unie In deze zitting hadden de gastheren de gelegenheid om de ontwikkelingen op kartografisch gebied in eigen land voor een breed internationaal publiek uiteen te zetten en toe te lichten. Van deze gelegenheid werd slechts ten dele gebruik gemaakt: over groot- en middelschalige karteringen op topografisch en thematisch gebied werd niets meegedeeld (zoals te verwachten was). De 9 bijdragen waren gewijd deels aan historische kartografie, deels aan de atlaskarto- grafie, op welk terrein de Sowjet Unie overigens een grote faam heeft. Een belangrijke aanvulling op deze zitting vormde de nationale tentoonstelling Kartografie in de Sowjet Unie, die te bezichtigen was in de bekende Lenin- Bibliotheek. lOe zitting: Open zitting Buiten de vastgestelde onderwerpen waren nog enkele tientallen bijdragen bij het organiserend komite in- gediend. Hieruit werden er vijf gekozen om te worden voorgedragen. De overige hebben de kongresgangers thuis op hun merites kunnen beoordelen. Van de gepresenteerde bijdragen vielen op: een in- leiding over normalisatie van Symbolen tegen de achtergrond van de automatisering (Bouille)een presentatie van een atlas van seismische aktiviteiten geheel gebaseerd op computer-informatie (Brickmore c. s.) en een bijdrage over de kartering van wadden- gebieden (Hake). Van de niet-gepresenteerde bijdragen verdienen voor- al de gebundelde bijdragen over automatisering ten behoeve van topografische kartering vermelding (Christ, Johannsen, Böhme e. a. Schittenhelm, Uhrig) Slotopmerkingen De overdracht van informatie tijdens het gehele ver- loop van de technische konferentie bleef in zijn al- gemeenheid beneden de maat. Enkele aanwijsbare oorzaken hiervoor waren: 1 Onvoldoende selektie van de ingediende bijdragen op inhoud en kwaliteit. 2 Siechte presentatie van de bijdragen: te veel voor- lezen van tekst en te weinig of nauwelijks leesbare dia's. 3 Overvloed van USSR-bijdragen die uitmuntten in algemeenheden en weinig konkrete informatie boden. De achterstand in kwantitatieve zin is hierdoor ingelopen l 4 Onvoldoende gelegenheid om simultane zittingen van verschillende kommissies te houden of bij te wonen. 5 Gebrekkige simultaan-vertaling (te weinig voor- bereid In de slotbij eenkomst werd door het ICA-bestuur toegezegd dat een en ander bij de körnende konferentie extra aandacht zal krijgen. Excursies De deelnemers hadden de keuze tussen een bezoek aan de Lenin-Bibliotheek, aan het ruimtevaart- paviljoen van de (permanente) nationale tentoon stelling van de Sowjet Unie, aan de Moskouse ingenieursopleiding in de geodesie en kartografie (MIIGAiK) of aan het Centraal Onderzoek-Instituut voor Geodesie, Luchtkartering en Kartografie (TsNIIGAiK). Dit laatste leek het meest interessant: na een körte inleiding werden verschillende af~ delingen van dit instituut bezocht. Fotogrammetrie: nieuwe stereokaarteer-apparatuur (van Russische makelij), een orthofotoscoop (alleen afbeeldingen; het nazenden van een beschrijving werd toegezegd, maar nog niet geeffektueerd)een fraaie testbank voor lenzen (oplossend vermögen) en een testbank voor automatische korrelatie van dichtheden in stereoparen (laser). Kartografie: documentatie- afdeling geografische namen (gazetteer met geo- grafische koördinaten, bestemd voor kleinschalige kartering en atlassen)graveergereedschappen en -materialen, fotozetapparatuur, repro-afdeling (met zeer verouderde apparatuur). Tenslotte werd een bezoek gebracht aan de computer- afdeling. De hier opgestelde grote ES 7032 Computer bleek nog niet operationeel. Een plotter werd niet getoond, maar bleek later wel aanwezig: Cartimat van Zeiss Jena (hierop gegraveerd lijnwerk was matig van kwaliteit)Alle deelnemers ontvingen een brochure over de geschiedenis en de huidige aktiviteiten van het TsNIIGAiK. Opmerkelijke ervaring: De Russische kollega's bleken nogal verschrikt door de wäre stortvloed van vragen over de verschillende getoonde zaken. Blijk- baar geldt in dit land niet; vragen-staat-vrij (trouwens: antwoorden ook niet). Tentoonstellingen Ter gelegenheid van het kongres waren drie ten toonstellingen georganiseerd: een nationale tentoon stelling Kartografie in de Sowjet Unie, in de Lenin- Bibliotheek, een internationale tentoonstelling Kartografie en Geografie 76 in het Polytechnisch Museum en een technische tentoonstelling annex vak- beurs op het terrein van de Moskou Universiteit. De beide eerstgenoemde tentoonstellingen waren helaas ver verwijderd van de konferentie-ruimte, zodat er geen mogelijkheid bestond om in de koffie- en lunch- pauzes deze tentoonstellingen te bekijken. Een speciaal gepland bezoek van enkele uren bleek nauwelijks voldoende om het vele en interessante materiaal te bestuderen. KT 1976. II. 4 7

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 9