De kartografische aktiviteiten in het kader van het Informatiesysteem Ruimtelijke Ordening Nederland (INSYRON) C. A.van Kampen en L.Plender INLE IDING Rüimtelijke Ordening is een complexe en moeilijk grijpbare zaak. Het is een aktiviteit die zieh enerzijds bezighoudt met de ruimte waarin we leven en zieh anderzijds rieht op de samenleving die zonder een zekere ordening van die ruimte niet optimaal kan funetioneren (1). Deze complexiteit leidde ertoe - mede ten gevolge van de maatschappelijke ontwikkelingen welke o. a. leidden tot de wens meer duidelijkheid bij de totstand- koming van beleid te verschaffen - dat de tot in de zestiger jaren gehanteerde zogenaamde "eindtoestands- planning" plaats moest maken voor een methodiek van planning welke waarborgen in zieh had van zowel een meer systematische en rationeiere aanpak als (de behoefte aan) objectivering: de zogenaamde 'proees- planning' (2). Een essentieel aspect bij de procesplanning is dat het ruimtelijk beleid (zonodig) regelmatig kan worden bij— gestuurd (procesbewaking). Wil een dergelijke planning kans van slagen hebben door steeds weer te kunnen in- spelen op de feitelijke ontwikkeling, dan is een continue stroom informatie nodig. Was bij de eindtoestandsplanning de behoefte aan gegevens en het gebruik ervan afhankelijk van het in- zicht en de visie van vakkundigen welke belast waren met het opstellen van het ruimtelijk plan en beperkte deze behoefte zieh sterk tot gegevens die de ver- wezenlijking van fysieke elementen (woningen, kantoren, fabrieken, etc.) moesten onderbouwen, bij de procesplanning moet met betrekking tot de in- formatiebehoefte het accent meer op het volgen van ruimtelijke en maatschappelijke ontwikkelingen en de relaties daartussen worden gelegd. HET INFORMATIESYSTEEM Op grond van het hiervoor gestelde is het niet zo verwonderlijk dat binnen de Rijksplanologische Dienst, parallel aan de gedachtenontwikkeling met betrekking tot het planningproces een informatievoorzienings- systeem werd ontwikkeld: het Informatiesysteem Ruimtelijke Ordening Nederland (INSYRON) (3). Hiermee zal op den duur voldaan moeten kunnen worden aan de informatiebehoefte die in alle fasen van het planningproces optreedt. De basis van dit informatiesysteem wordt gevormd door de grote hoeveelheid en verscheidenheid van in Nederland aanwezige gegevensbestanden, al dan niet nadat deze bestanden in overleg en samenwerking met de beheerders zijn bewerkt (harmoniseren, uni formeren). De doelstelling die aan de ontwikkeling van het informatiesysteem ten behoeve van de ruimtelijke ordeningswerkzaamheden ten grondslag ligt, kan dan ook als volgt worden geformuleerd: De in ons land beschikbare hoeveelheid gegevens toegankelijk maken en met de gewenste snelheid en via het meest geschikte medium leveren ten behoeve van het verkrijgen van een continu inzicht in het funetioneren van het ruimtelijk systeem in zichzelf en in relatie met andere Systemen (zoals het economische-, het sociaal-culturele en het ecologische systeem) ten behoeve van de ruimtelijke onderzoek-, planning en beleidsaktiviteiten. Duidelijk zij derhalve gesteld dat met de ontwikkeling van het INSYRON geen duplicering wordt beoogd van bestaande gegevensverzamelingen. Uitgangspunt is ecologisch economisch systeem object van planning Informatiebehoefte - Ruimtelijke planning. onderzoek en beleid Beleids- vraag analyse Brononderzoek relevantie bestaande gegevensbestanden - - bron onvol ledig geen bron Procedure - ontwikkeling tbv verkriigen van gegevens van bron antwoord definienng levermg Fig. 1. Schema INSYRON 1978.IV.l 9

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 11