- en dit ligt impliciet in de doelstelling opgesloten - dat met de ontwikkeling van het INSYRON primair wordt bedoeld binnen de '(rijks)planologische wereld' een centraal punt te hebben waar a. fundamenteel onderzoek wordt gedaan naar de piano logische informatiebehoefte; b. onderzocht wordt of en zo ja waar, hoe en in welke vorm en in welke mate de in Nederland aanwezige (relevante) basisgegevens in die behoefte kunnen voorzien; c. wordt zorggedragen voor adeqaate toelevering van de gewenste informatie aan de planologen- gebruikers. In figuur 1 is eßn en ander schematisch weergegeven. De informatievoorziening ten behoeve van (de ver- schillende fasen van) het planningproces alsmede die ten behoeve van de ruimtelijke beleids- en onder- zoekaktiviteiten vindt op verschillende wijzen plaats: ruimtelijk structuurbeeld (KADRO-kaart), overzichts- en thematische kaarten, tabellen (Informatiebulletins e. d.enz. In het kader van dit artikel zal hier na uitslaitend dieper ingegaan worden op de kartografische informatievoorziening. Terzijde zij nog vermeld dat primair ten behoeve van de gewenste snelheid bij de informatievoorziening electronische apparatuur is ingeschakeld; dit geldt zowel voor de cijfermatige als de kartografische informatievoorziening. DE KARTOGRAFISCHE INFORMATIE VOORZIENING Uitgangspunten De eisen die de ruimtelijke beleids-, onderzoek- en planningaktiviteiten aan de informatievoorziening stellen, laten zieh in de volgende vier algemene rand- voorwaarden voor de verwerking van gegevens vertalen: a. er moet snel ingespeeld kunnen worden op (de fasen in) het planningproces en de op grond daar- van (voortdurend) in beweging zijnde informatie behoefte b. de toegankelijkheid moet eenvoudig en snel zijn; c. integratie en segregatie van gegevens moet moge- lijk zijn (facet - respectievelijk sectorbenadering); d. de bijhouding moet eenvoudig realiseerbaar zijn. Deze algemene randvoorwaarden leiden voor de karto grafische verwerking tot de volgende drie speeifieke uitvoeringseisen, t. w. 1. Variatie in kaartschalen (b, c) Gei'ntegreerde beeldvorming en spreidingspatronen per element, voor een relatief klein gebied danwel voor het gehele land, behoeven voor een doelmatig gebruik aangepaste kaartschalen. 2. Zwart-wit uitvoering (a, b, c) Snelle toegankelijkheid (kaartreproduktie) en bij- stelling (incl. bijhouding) van kaartmateriaal wordt in hoge mate belemmerd door uitvoering in kleur (t. g. v. relatief hoge reproduktiekosten). 3. Overlay-systeem (a, c, d) Zowel een snelle bijstelling (incl. bijhouding) als de integratie- resp. segregatiemogelijkheden zijn gewaarborgd als de verwerking van de verschillende gegevens zoveel mogelijk naar onderwerp (gescheiden) plaatsvindt. Deze kartografische werkwijze heeft als belangrijkste consequenties dat het tekenen op gematteerde polyes terfilm dient te geschieden en dat ten behoeve van de repro-activiteiten een doka met camera, een contactkast en lichtdrukapparatuur vereist is. Verwerking De grafische registratie is - zoals uit het voorgaande duidelijk möge zijn geworden - primair gericht op het visualiseren van de fysieke elementen van het ruimte lijk systeem op het aardoppervlak en het presenteren van ruimtelijke spreidingspatronen en statistische gegevens. Een tweede doel van de grafische registra tie is: de creatie van een adequate basis waaraan (coördinaat-) 'adressen' van fysieke elementen ont- leend kunnen worden. Dit is noodzamelijk om de relatie tussen ruimtelijke gegevens onderling en met overige gegevens te kunnen leggen. Deze twee doelstellingen worden met de vervaardiging van de volgende kaartbeelden gerealiseerd, t.w. - de KADRO-kaart; De KArtografische registratie van voor De Ruimtelijke Ordening relevante elemen ten; - de OVerzichts- en AttenderingsKaarten (de zgn. OVAK's; zie figuur 2); - de TEMAtische Kaarten (de zgn. TEMAK's; zie figuur 3). Met de vervaardiging van de grootschalige KADRO- kaart (schaal 125000) wordt niet alleen de inte gratie van fysieke elementen gerealiseerd en de basis gelegd voor het coördinatenbestand (digitaliseren van de kaart), de KADRO-kaart beoogt tevens een confrontatie te zijn tussen de huidige ruimtelijke struetuur en de plannen die deze ruimtelijke struetuur in de toekomst bei'nvloeden. In paragraaf 4 wordt hierop uitvoerig ingegaan. De kleinschalige overzichtskaarten (OVAK's), met kaart schalen 1:250.. 000 en 1 500. 000, beogen, in tegen- stelling tot de KADRO-kaart, geen integrale beeiden te leveren (integraal in die zin dat alle ruimtelijk relevante gegevens tesamen worden gevisualiseerd). Met deze kaarten wordt bereikt dat landelijke over- zichten beschikbaar komen per fysiek element. De schaal van de KADRO-kaart is daarvoor niet geschikt. De door middel van OVAK's te visualiseren onder- werpen varieren van het weergeven van diverse infra- structuurelementen en het uitbeelden van de landelijke spreiding van economische-, sociaal-culturele e.a. voorzieningen tot het geven van een overzicht van gebiedsindelingen (gemeentelijke indeling, indeling in verzorgingsgebieden, enz.). Als uitgangspunt bij de vervaardiging van OVAK's wordt het principe gehanteerd dat zij in het algemeen pas dan worden vervaardigd als vaststaat dat bij houding (up-dating) van het beeld mogelijk is. Hier- door zullen in de loop der tijd series kaarten met betrekking tot een bepaald onderwerp ontstaan. 1978.IV.l 11

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 13