Aangezien de statistische gegevens in het merendeel der gevallen gebonden zijn aan en/of inzicht geven in (het functioneren van) de elementen van het ruimtelijk systeem, fungeren de hiervoor genoemde OVAK's in veel gevallen als basis voor de TEMAK's. Als voor- beelden zijn te noemen het visualiseren van intensiteit van het wegverkeer (verkeerstellingen) en de bevolkingsaantallen per eenheid van oppervlakte waar- door kaarten met betrekking tot het wegennet resp. gebiedsindelingen noodzakelijk zijn. Zowel de grootschalige als de kleinschalige kaarten worden in zwart-wit uitgevoerd. Hoewel dit uitgangs- principe in een aantal gevallen hoge kartografische eisen stelt, leidt dit tot vergroting van de slag- vaardigheid en biedt het de mogelijkheid de kaarten sneller bij te stellen. Verspreiding Nagenoeg alle hiervoor bedoelde OVAK's en TEMAK's zijn opgenomen in een concept van de zogenaamde Ruimtelijke Planningatlas. Alhoewel nog niet ge- sproken kan worden van een structurele opbouw van deze atlas (er is nog geen omlijnd produktiepro- gramma) liggen de reeds vervaardigde kaarten ter inzage. Van vorenbedoelde concept 'atlas' zijnop het moment van het schrijven van dit artikel twee exemplaren aanwezig. Deze exemplaren liggen ter inzage op de bibliotheken van de Rijksplanologische Dienst Den Haag en Zwolle. Deze atlas wordt regelmatig aangevuld met nieuw versehenen kaarten. In het jaarverslag van de Rijks planologische Dienst worden deze aanvullingen ver meld. Of en in welke mate deze atlas te zijner tijd een ruimere verspreiding krijgt is nog niet te over- zien (4). Verzoeken om levering van beschikbare kaarten zullen van geval tot geval worden beoordeeld. In het hiervoor gestelde met betrekking tot de klein schalige kartografische produkten (OVAK en TEMAK) is voorbijgegaan aan het automatiseringsaspect. Ge- zien echter het feit dat zowel de coördinaatgegevens van de fysieke, ruimtelijk strueturerende, elementen als een groot aantal van hun kenmerken (inhoudelijke gegevens) ook in digitale vorm zullen worden vastge- legd, ligt het voor de hand met name de thematische kaarten met behulp van electronische apparatuur te vervaardigen. Daartoe is een speeifiek automatisch kaarttekensysteem in ontwikkeling. Het hardware gedeelte van dit systeem bestaat uit een PDP 11/35 mini-computer met 32K woorden geheugen met daaraan aangesloten randapparatuur, t. w. - Applicon digitaliseertafel beeldscherm - Xynetics 1100 tekentafel - schijfeenheid (capaciteit 12 M woorden) - magneetbandeenheid (800 bpi, 45 ips) Het Software gedeelte is momenteel in ontwikkeling. DE KADRO-KAART Doelstelling Een integrerend onderdeel van het Informatiesysteem Ruimtelijke Ordening Nederland (INSYRON) vormt de KArtografische registratie van voor De Ruimtelijke Ordening relevante elementen: de KADRO-kaart. Het doel van deze kaart is zoals reeds gesteld twee- ledig, n. 1. a. het scheppen van een up-to-date beeld van de bestaande ruimtelijke struetuur en de ruimtelijke ordeningplannen die deze struetuur (kunnen) bei'n- vloeden, voorzover e.e.a. relevant is voor ruimte lijke ordeningsaktiviteiten op regionaal en nationaal niveau; b. het vormen van een basis voor het leveren van de 'coördinaatadressen' van de fysieke, ruimtelijk strueturerende, elementen. In het eerste geval fungeert de KADRO-kaart als integratiekaderin het tweede geval vormt zij de basis voor het leggen van relaties met andere gelokaliseerde gegevens. Door de schaal van de kaart (1 25. 000) leent zij zieh goed voor ruimtelijke ordeningsaktivi teiten zowel op regionaal niveau als op nationaal niveau. Inho ud Het ruimtelijk structuurbeeld wordt gevormd door de elementen die in het ruimtelijk systeem (3) zijn te onderkennen en als zodanig dit ruimtelijk systeem vormen resp. bei'nvloeden. Deze elementen zijn te onderscheiden in: 1. Bestaande elementen die op grond van hun ver- schijningsvorm zijn onder te verdelen in: - fysieke elementen met vermelding van de daarop/ daarin plaatsvindende primaire aktiviteit(en) (woon- gebied, werkgebied, infrastructurele elementen, natuurlijke elementen als bos, water, etc. - niet fysieke elementen die de inrichting van de ruimte bei'nvloeden. Hierbij is onderscheid te maken in: - invloedssferen van fysieke elementen (straalpaden, beschermingszones, geluidhinderzones,etc.in veel gevallen zijn deze invloedssferen door bestuurlijke maatregelen vastgesteld of bepaald; - nevenfuneties van fysieke elementen (bijv. de recreatieve funetie van een landbouwgebied, militaire oefenterreinen in een bosgebied,etc.deze neven funeties stellen in veel gevallen randvoorwaarden aan het functioneren van het desbetreffende fysieke element. 2. De plannen die van invloed (kunnen) zijn op de bestaande ruimtelijke struetuur. Hieronder vallen zowel de ruimtelijke facetplannen (bestemmingsplannen, streekplannen, ruilverkavelings- plannen e.d.als sektorplannen met een ruimtelijk component (uitvoeringsplannen infrastructurele werken, structuurschema's.etc.Deze plannen zijn tevens in te delen in körte, middellange en lange termijnplannen. Voor zover de (kartografische) draagkracht van de kaart dit toelaat, worden van de gevisualiseerde (bestaande en/of geplande) elementen enige indicatieve karakteristieken vermeld (bijv. aard van de voor- ziening, bouwhoogte in woongebieden, soort spoor-, vaarweg e. d. Technische uitvoering De hiervoor onderscheiden twee elementen waaruit de KADRO-kaart is opgebouwd, t. w. 'bestaande toestand' en 'plannen', zijn in 2 resp. 3 categorieen opgedeeld. 1978.IV.l 13

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 15