- cijfer(s), bijv. werkgebied - letter(s), bijv. sociaal-culturele voorziening - figuurteken, bijv. recreatie. Het aantal verschillende legenda-tekens bedraagt momenteel ca. 100; variaties in cijfers en/of letters of Symbolen maakt het mogelijk dit aantal op te voerer tot ca. 160. Door gebruik maken van de onderbroken contourlijnen e.d. zijn dezelfde legenda-tekens ook voor de geplande elementen bruikbaar. De legenda is in twee richtingen uitgewerkt, nl. voor de kaartgebruiker en de kaartvervaardiger. Deze twee uitwerkingen zijn; deel I: Overzieht Symbolen en tekens naar ver- schijningsvorm (alsmede verwijzing naar deel II); deel II: Overzicht Symbolen en tekens naar onder- werp met begripsomschrijving. In veel begripsomschrijvingen is de term 'ingericht' gebruikt. Deze term is gehanteerd om aan te geven dat het funetioneren van het bestaande resp. geplande element primair staat. Zowel de mogelijke discre- pantie tussen inrichting (funetioneren) en feitelijke bestemming van een element volgens een of ander plan als het beheer van een element (bijv. rijksweg) is niet relevant in het kader van de presentatie van een ruimtelijk structuurbeeld. Een idee van de legenda geeft figuur 5. AUTOMATISERING Het aspect automatisering is hierboven slechts even aangestipt. Volstaan werd met de vermelding dat er met elektronische apparatuur gewerkt zal moeten worden en uit welke delen het hardware-gedeelte van het automatische kaarttekensysteem is opgebouwd. De apparatuur voor dit systeem is in twee groepen te splitsen, t. w. - apparatuur voor de invoer van gegevens en - apparatuur voor de uitvoer van gegevens. Tot de invoer-apparatuur behoort de digitaliseertafel met randapparatuur (Applicon-Tabletizer). Met deze digitaliseertafel (coördinatenlezer) worden alle fysieke elementen van een coördinaten-adres voor- zien; hiertoe worden alle KADRO-kaartbladen integraal doch exclusief de topografische ondergrond gedigitaliseerd. Aan de digitaliseertafel is een gra- fical display (beeldscherm) gekoppeld opdat een snelle controle van de invoer mogelijk is en interactief met het systeem kan worden gewerkt. De uitvoer-apparatuur bestaat uit een automatische tekentafel (Xynetics 1100). Deze is niet alleen nood- zakelijk om (landelijke) overzichtskaarten en spreidingspatronen van 66n of meerdere aan elkaar te relateren - in digitale vorm opgeslagen - (geloka- liseerde) fysieke elementen te vervaardigen (OVAK's) doch vooral noodzakelijk om de statistische e. a. gegevens welke gerelateerd zijn aan de fysieke ele menten grafisch te visualiseren (thematische kaart- produktie; TEMAK's). De overzichtskaarten, al dan niet door de automatische tekentafel geprodueeerd, worden bij de TEMAK-ver- vaardiging als basis gebruikt. Aangezien zowel het digitaliseren als het automatisch tekenen van kaarten in hoge mate op zichzelf staande aktiviteiten zijn en - in vergelijking met de andere Processen die zieh binnen een informatiesysteem af- spelen- zeer tijdrovend zijn, is dit kaarttekensys teem niet op het normale P855-mini-computer systeem geent; een te onevenredig deel van de tijd van dit laatste systeem zou door de kartografische aktiviteiten in beslag worden genomen en het P855- systeem nagenoeg blokkeren voor andere aktiviteiten. Voor de grafische in- en uitvoer is daartoe de PDP 11/35 mini-computer aangeschaft. Aan deze PDP 11/35 is derhalve een digitaliseertafel met grafical display, een automatische tekentafel, een magnetische schijf- eenheid, magnetische bandeenheid en een regeldruk- ker gekoppeld (Applicon-systeem). De magnetische band wordt vooralsnog gebruikt om de overdracht van gegevens tussen de P855 en de PDP 11/35 te kunnen doen plaatsvinden. Het software-gedeelte is momen teel in ontwikkeling en zal naar verwachting eind 1978 gereed komen. Naast de manuale kaarteringen en die met behulp van de automatische tekentafel worden wel reeds met de regeldrukkerbehorend bij het P855-systeem, zgn. lineprinter kaarten op schaal 1 250. 000 vervaardigd. Voor een (verkleind) voorbeeld van een dergelijke kaart zie figuur 6. Noten 1. De in 1971 door de regering ingestelde Commissie Interdepartementale taakverdeling (ook wel Commis sie - Van Veen genoemd) heeft ruimtelijke ordening zeer adequaat gedefinieerd als 'het zoeken naar en het tot stand brengen van de best denkbare weder- kerige aanpassing van ruimte en samenleving, zulks ter wille van die samenleving'. 2. Planning en onderzoek op het gebied van de ruimte lijke ordening. Publicatie 1973-74 Rijksplanologische Dienst (Staatsuitgeverij). 3. Zie voor uitgebreide beschouwingen over het ruimtelijk systeem, de procesplanning resp. het in formatiesysteem de Studierapporten van de Rijksplano logische Dienst in de serie Algemeen Ruimtelijk Planningkader, nl. deel 5.1.: Planningmethodiek deel 5. 5. Informatiesysteem Ruimtelijke Ordening Nederland (INSYRON) (Centrale Afdeling Voorlichting en Externe Betrekkingen van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening). 4. Deze ruimtelijke planningatlas dient niet verward te worden met de Wetenschappelijke Atlas van Nederland. Laatstgenoemde atlas wordt uitgegeven door de in 1951 in het leven geroepen Stichting Wetenschappe lijke Atlas van Nederland. De uitgave van de atlas wordt gefinancierd door het ministerie van Onderwijs; het bureau belast met de vervaardiging van de kaarten (kortweg Atlasbureau genoemd) is in administratieve zin ondergebracht bij de Rijksplanologische Dienst. De Ruimtelijke Planningatlas is geen alternatief voor de Wetenschappelijke Atlas van Nederland. Veeleer zijn beide kaartenalbums elkaars complement. De onderwerpen welke in beide albums gevisualiseerd worden gepresenteerd, lopen nogal uiteen. In tegenstelling tot de ruimtelijke planningatlas welke in zwart-wit wordt uitgevoerd, is de uitvoering van de Wetenschappelijke Atlas in kleur. Alle figuren en kaarten zijn ontworpen en getekend door de sektie Kartografie van de Rijksplanologische Dienst te Zwolle. 18 1978. IV.1

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 20