knooppunten, lijnen, vlakken, gebaseerd op een logische topografische indeling. Het digitaal vast- leggen van dergelijke elementen bij het digitaliseren geschiedt nu door van knooppunt naar knooppunt te werken. Dit geeft later voor vele gebruikers de moge- lijkheid om de digitaal vastgelegde topografie op een- voudige wijze uit de gevormde databank te lichten. Uit het bovenstaande blijkt dat de toepassing van de automatisering in de kartografie meebrengt dat men behalve voor het grafische resultaat (de kaart) voor speciale doeleinden ook gebruik wil maken van de digitale gegevens zelf. Zo kan het bijvoorbeeld voor een energiemaatschappij zeer nuttig zijn uit een grootschalig bestand alleen de ligging van de voor- gevels van de huizen te halen. Alle andere kaartele- menten kunnen overtollig en zelfs störend zijn. Een digitaal bestand opent de mogelijkheid specifieke gegevens te selecteren als deze tenminste zo zijn vastgelegd bij het digitaliseren. Om tot een zo breed mogelijk toepassingsbereik te komen is een goed overleg met potentiele gebruikers vooraf noodzakelijk. NIEUWE ONT WIKKE LINGE N Generalisatie De digitale vastlegging van topografische elementen geeft ook de mogelijkheid om met behulp van de Computer gelijksoortige elementen samen te voegen, eventueel weg te laten, er een keuze uit te maken of ze gecombineerd op een meer globale wijze voor te stellen. Een dergelijke objektieve methode van generaliseren sluit het gevaar in dat zeer karakte- ristieke punten of elementen onvoldoende in het gegeneraliseerde beeld naar voren komen. Toch wordt, vooral in West-Duitsland, heel veel onderzoek op dit terrein verricht, omdat men juist voor vele te bewerken kaarten zo'n sterk objektieve generalisatie verkiest boven de subjektieve zoals die thans nog door de kartograaf manuaal wordt uitgevoerd (4)(5) (6). Voor generalisatie längs automatische weg is het noodzakelijk te kunnen beschikken over zeer grote Computers om de grote hoeveelheden data, die we in de kartografie altijd moeten verwerken, op een dus- danige manier te kunnen opslaan, dat ze snel kunnen worden doorgelopen ('gescanned'). De bij de generali satie soms toegepaste vertekening is een probleem waaraan ook in vele Europese landen wordt gewerkt (7). Dit vraagstuk speelt in de USA en Canada een kleinere rol, omdat daar in het algemeen de dichtheid van de te kaarteren topografie geringer is dan in Europa. Interaktief werken Een onderwerp dat de laatste jaren ook in de automa tisering in de kartografie meer en meer naar voren komt is het gebruik van z.g. interaktieve Systemen (8). Met dergelijke Systemen is het mogelijk ele menten, die in een digitaal bestand zijn opgeslagen op een beeldscherm zichtbaar te maken en vervolgens in het ontstane beeld wijzigingen of aanvullingen aan te brengen, welke tevens in het gebruikte digitale be stand worden overgebracht. Men heeft hiermee de mogelijkheid om een gedigitaliseerd kaartbeeld te corrigeren, bij te werken of te generaliseren. Natuur- lijk moeten daarbij de voor het systeem geldende commando's worden gebruikt om bepaalde resultaten te kunnen bereiken. Enkele Systemen, die op kartografisch gebied toe passing vinden zijn het Computer Vision systeem, in gebruik bij de Stichting voor Bodemkartering en de Laserscan HRD-1 display-plotter die door de Meet- kundige Dienst van de Rijkswaterstaat wordt gebruikt (zie fig. 1). Daarnaast vinden we het Applicon systeem dat o. m. bij KLM Aerocarto b. v. en bij de Rijksplanologische Dienst te Zwolle wordt toegepast, de Clumis-methode van Ferranti-Getec, en de M en S-configuratie (zie fig. 2). Bij dit systeem kan men twee beeldschermen naast elkaar gebruiken: 66n voor het gehele kaartbeeld (overzicht) en 66n voor detailwerk waarmee inter aktief een uitgelichte deelvergroting van de kaart kan worden bewerkt. Automatisch digitaliseren De automatische digitalisering staat ook al lange tijd in de belangstelling (3)(8)(9)Dit ligt voor de hand aangezien de manuale digitalisering nog een zeer tijd— rovende aangelegenheid is. Het blijkt echter dat de apparatuur ontwikkeld voor de automatische methode, zoals de raster Scanners (voor zwart-wit en voor gekleurde kaarten) en de automatische line followers, nog niet geheel aan de verwachtingen voldoen en nog niet in staat zijn de manuale methode te vervangen. Nieuwe ontwikkelde tekenkop op automatische tekentafel Voor het tekenen op een automatische tekentafel wordt veel gebruik gemaakt van potlood-, ballpen- of inkt- stiften (voor het maken van contröle tekeningen bij voorbeeld). Voor goed kartografisch werk moet gegraveerd worden of een z. g. fotokop worden ge bruikt. Met zo'n fotokop kan men lijnwerk en eventueel tekst projekteren op een lichtgevoelige film. Fig. 1. De Laserscan HRD-1 display-plotter 20 1978.IV.l

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 22