De lijnkwaliteit daarvan is in het algemeen zeer goed. Thans is aan deze serie 'teken'-gereedschappen toe- gevoegd een kathodestraalbuis, (CRT=cathode ray tube). In Saskatchewan (Canada) is nu een CRT ont- wikkeld, waarmee men niet alleen lijnen, namen en Symbolen op een lichtgevoelige film kan projecteren, maar waarmee men tevens bepaalde gebieden kan opvullen (als het wäre inwassen) en aldus maskers kan vervaardigen. Dit is gerealiseerd op een plotter, die wordt gestuurd door een PDP 8/e-minicomputer met een 8K kerngeheugen en een schijfeenheid met een capaciteit van 16 M woorden. De gebruikte automatische tekentafel daarbij is een Gerber 22 (10). Operationele Systemen De ontwikkeling van operationele Systemen voor kaartproduktie is een zeer tijdrovende bezigheid. In 1973 rapporteerde Dean Edson, vertegenwoordiger van de USA in kommissie III van de ICA, dat volgens berekening in acht overheidsinstituten in de Verenigde Staten sinds het begin van de bestudering van de auto- matisering in de kartografie in totaal reeds 2200 man- jaren waren gei'nvesteerd en nog geen kompleet geautomatiseerd kartografisch systeem in gebruik was (11). Thans zijn verschillende automatische kartografische Systemen operationeel, waarvan enkele hierna worden beschreven. 1. In Canada bij de Surveys and Mapping Branch van het Department of Energy, Mines and Resources in Ottawa is de produktie van de kaarten op de schaal 1 50 000 längs automatische weg thans in volle gang. De kaartserie op deze schaal van Canada bestaat uit 13.150 kaartbladen, waarvan bijna de helft nog nooit is versehenen. Men stelt zieh thans tot taak de ont- brekende bladen zo snel mogelijk te produceren en de reeds vervaardigde bladen up-to-date te houden. Men hoopt de kaartserie in 1980 kompleet te hebben. De werkmethode is aangegeven in onderstaand Schema or t hofo to ka a r te n digitalisering fotogrammetrische stereokartering gekarteerde lijnen geetst in graveermateriaal; de geetste groeven gevuld met latex Computer transformatie en editeren graveren op Kongsberg 1215/DC 300 tekentafel Zoals hierin is te zien worden de digitale gegevens verkregen door het digitaliseren van öf lijnen ver- kregen uit een fotogrammetrische stereokaartering öf van fotokaarten. Het digitaliseren van de geötste lijnen voortgekomen uit de stereokaartering heeft het grote voordeel, dat men met een cursor, voorzien van een naald, deze gemakkelijk kan volgen door de naald in de geetste groef te houden. De naald neemt tijdens het volgen van de lijn de dünne latex (rose gekleurd) laag weg, zodat zonder enige moeite te zien is welk deel reeds bewerkt werd. Men beschikt in deze Canadese dienst over de Gradicon- en de Traserscan-digitizer. Uiteraard worden de lijnen bij het digitaliseren vooraf gecodeerd, waardoor later de produktie van kleursplitsingen mogelijk is. 2. Bij de Ordnance Survey in Engeland wordt een andere methode gevolgd. Deze wordt weergegeven in onderstaand Schema: Fig. 2. M en S-configuratie 1978.IV.l 21

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 23