Schema vasthouden. AI naar gelang het feit of het bedrijf zieh met nieuwe ontwikkelingen bezig houdt of volgens beproefde methodes produeeert zullen van de bovengenoemde categorieen meer of minder mede- werkers nodig zijn. Bij de ontwikkeling van nieuwe Systemen ligt het zwaartepunt zeer zeker bi] de laatste drie categorieen. AI naar gelang het opleidingsniveau (lager en midden- niveau, afgestudeerden van hogere beroepsoplei- dingen, van hogescholen of universiteiten) zullen de werkzaamheden, waarvoor opgeleid moet worden, in te delen zijn in den van de 6 bovengenoemde catego rieen. Daarnaast hangen de werkzaamheden en hun indeling in de verschillende opleidingsniveaus af van het arbeidsproces bij de vervaardiging van het produet. Nieuwe werkzaamheden voor kartografen bij de automatische kaartvervaardiging Met het inschakelen van de automatische gegevens- verwerking bij de kaartvervaardiging ontstaan, naast de tot nu toe gebruikelijke werkzaamheden, nieuwe taakgebieden voor de kartografen. Dit kan men het beste duidelijk maken aan de hand van een beschouwing van het gedeeltelijk geautomatiseerde vervaardigingsproces van een kaart. Wanneer een kartografrsch bedrijf of instituut de opdracht krijgt een kaart of kaartwerk te vervaardi- gen, dan ligt het onderwerp van de kaart in het alge- meen vast. De eerste werkzaamheden bestaan dan uit: - het uitwerken van voorstellen met betrekking tot het uiterlijk van de kaart en de juiste weergave van de voor de kaartgebruiker bedoelde informatie, en - de berekening van de totale kosten en het schatten van de termijn waarbinnen de opdracht kan worden uitgevoerd. Wordt de opdracht toegewezen, dan volgen werkzaam heden die verband houden met de eigenlijke kaart vervaardiging: - Het definitief vaststellen van de grafische vorm van de kaart en daarmee van de wijze van weergave van de informatie. - De gedetailleerde planning en organisatie van het gehele arbeidsproces, waarbij kartografie, ver- werking der gegevens, reproduetie en druk gei'nte- greerd worden. - Het verzamelen en samenstellen van basismate- riaal, in de vorm van basiskaarten, alfanumerieke teksten en tabellen en digitale kaartgegevens en tabellen, eventueel verkregen door middel van foto- grammetrische technieken. - Het klaarmaken van het basismateriaal opdat dit materiaal een gedeeltelijk geautomatiseerde ver- werking kan ondergaan. - Het vastleggen van het alfanumerieke tekst- en cijfermateriaal op informatiedragers als ponskaart, ponsband en magneetband. - Het digitaliseren van het kartografische basis materiaal (zoals basiskaarten voor de topografische ondergrond). - Het omzetten van de als basismateriaal beschik- bare digitale kaart- en tabelgegevens in een voor het gebruikte systeem leesbare vorm (vertalen). - De automatische berekening van het kaartnet. - Het automatisch tekenen van het kaartnet en het kader van de kaart met schaalstokken etc. - De automatische generalisatie (geheel of gedeelte lijk) van de kaartgegevens die verkregen zijn door digitalisering of andere technieken ten behoeve van verwerking der gegevens. - Het automatisch tekenen van het gegeneraliseerde kaartbeeld in de vorm van afzonderlijke eind- originelen per kleur. Als een beeldschermapparaat beschikbaar is, dan kan het gegeneraliseerde kaart beeld eerst op het beeldscherm worden opgeroepen. - Het met de hand afwerken van tot nu toe niet automatisch te verrichten generalisatie-werkzaam- heden op de eindoriginelen per kleur of de gedeeltelijk geautomatiseerde na-generalisatie door middel van interactieve digitalisering resp. inter- actieve ingrepen via een beeldscherm, en het per kleur opnieuw automatisch uittekenen van de ge generaliseerde eindoriginelen. - Het met de hand aanvullen en aanpassen van de eindoriginelen rondom de kaartelementen die nog niet, of nog niet redelijk uitgevoerd kunnen worden door middel van automatische of gedeeltelijk automatische technieken. - De montage van de eindoriginelen waarvan de druk- platen worden gemaakt, en het retoucheren. - De opslag, het aanvullen en het herzien van de gegeneraliseerde digitale kaartgegevens en de analoge grafische eindoriginelen of hun voorlopers. De daaropvolgende stadia van de reproduetie en druk (inclusief het eventueel gedeeltelijk geautomatiseerde zetten van het kaartschrift) zullen in het kader van dit artikel niet verder behandeld worden. Naast de geautomatiseerde of gedeeltelijk geauto matiseerde verwerking der gegevens doen zieh dus de volgende voor de kartografen nieuwe werkzaamheden voor: 1. De systeemanalyse, die bepaalt hoe de kaart in de gewenste kartografische vorm geprodueeerd moet worden door middel van deels conventionele karto grafische methodes, deels moderne technieken van verwerking der gegevens (door de systeemanalist). 2. De planning en organisatie met betrekking tot het inschakelen van personeel en apparatuur op het gebied van de verwerking der gegevens door de computer-organisator. 3. De bediening van apparaten die gegevens verwer- ken, digitisers, Computers met hun randapparatuur, tekenautomaten en beeldschermapparatuur door de Operator. 4. De programmering van de gehele opdracht (het zogenaamde probleem) die door het automatische systeem van verwerking der gegevens voor de gevraagde kaart moet worden uitgevoerd (door de systeemprogrammeur), of het ingrijpen en ver anderen van reeds bestaande programma's. Bouw- stenen van zulk een geheel van programma's zijn bijv. programma's: - ter berekening van het kaartnet - voor digitalisering - voor ontschranking - voor opslag, retrieval en updating van gegevens - voor generalisatie - voor uittekenen van grafische vormen 24 1978.IV.l

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 26