- voor de interactieve verwerking van gedigitaliseerde of gegeneraliseerde gegevens. 5. De programmering van enkele van de hierboven genoemde bouwstenen volgens aanwijzingen van de systeemprogrammeur. De bouwstenen kunnen een verschallende moeilijkheidsgraad hebben en in ver- schillende programmeertalen opgesteld moeten worden, bijv. in het probleemgerichte Fortran of het machinegerichte Assembler (door de programmeur). 6. De zorg voor en de opslag van de informatiedra- gers, het overbrengen van opdrachten programma's en gegevens van gebruiker naar Operateur en omgekeerd (door de dispatcherh De opleiding in deze nieuwe werkzaamheden kan zo veel tijd kosten dat het een tweede beroepsopleiding wordt. Het is zinvol deze opleidingen trapsgewijze, volgens de moeilijkheidsgraad, te rangschikken. (Het artikel beschrijft vervolgens in een paragraaf de duitse opleidingen, waarvoor helaas geen nederlandse equivalenten zijn aan te geven; volstaan wordt met een körte aanduiding van het niveau van de duitse opleiding). De opleiding van kartografisch tekenaar (ongeveer PBNA-niveau of internationaal W3/4) Zolang er nog geen MTS-opleidingen in de kartografie zijn zal de kartografisch tekenaar (middelbaar beroeps onderwijs) op het gebied van de automatische verwerking van gegevens werkzaamheden moeten uitvoeren, die voornamelijk technisch van aard zijn en gedeeltelijk een hogere moeilijkheidsgraad hebben dan de tot nu toe overwegend 'handvaardige' werk zaamheden. Hij zal zieh vertrouwd moeten maken met de bediening van digitisers, tekenautomaten en binnen bepaalde grenzen ook met Computers en beeld- schermapparatuur en met het eenvoudige program- meren van een tekenautomaat. De vereiste theoretische kennis zou in de beroepsopleiding ver- kregen moeten worden en de practische oefeningen zouden regionaal gecentraliseerd moeten plaats- vinden bij kartografische firma's en instellingen, die over de nodige computerapparatuur beschikken. Het doel van dit eerste opleidingsniveau in kartografische verwerking van gegevens zou uitdrukkelijk niet meer dan een inleiding in de moeilijke problematiek moeten zijn. Het inzicht in de samenhang en in het verloop van de verschillende stappen in de verwerking der gegevens zou zover moeten zijn ontwikkeld, dat de tekenaar naar behoefte zijn opleiding op dit gebied kan voort- zetten en praktijkervaring kan opdoen door middel van speciale kursussen die door fabrikanten en gebruikers van computerapparatuur worden georgani- seerd. De opleiding van 'Fachhochschul ingenieurs' kartografie (deze opleiding staat op HTS-niveau of W2/3, maar in Nederland bestaat nog geen HTS-opleiding kartografie of een andere hogere beroepsopleiding op dit gebied) De ingenieur-kartograaf zal zowel ingezet kunnen worden in de sector onderzoek als in de sector produetie. In beide sectoren staat een ruim werk- terrein op het gebied van de automatische gegevens- verwerking bij de kaartvervaardiging voor hem open. Hij zal in onderlinge samenwerking met de acade- misch-gevormde ingenieur moeten werken aan de systeemanalyse en systeemprogrammering. Hij zal de verantwoordelijkheid op zieh moeten kunnen nemen voor het gehele systeem van machines en apparatuur van alle apparaten. Is hij als programmeur gespecia- liseerd, dan moet hij programma's opstellen in ddn of twee verschillende programmeertalen, rekening houdend met de taal waarin commando's aan het gebruikte computersysteem kunnen worden gegeven. De schema's ter oplossing van deze Problemen krijgt hij van de systeemprogrammeur. De opleiding zou moeten starten in het eerste Se mester (eerste half jaar) van de Fachhochschule, en de volgende stof omvatten: - De basiskennis met betrekking tot de electronische verwerking van gegevens. - De werking, bediening en programmering van informatiedragers, digitisers, tekenautomaten, Computers en algemene rekenmachines met omvang- rijke rand- en beelschermapparatuur. - Een inleiding in de informatica. - Een inleiding in het computergebruik op afstand. - Het opstellen van Software pakketten (programma's etc.voor kartografische problemen ten behoeve van de gebruiker. - De systeemanalyse met betrekking tot de kaart vervaardiging. - Een inleiding in de planning en organisatie van Processen voor automatische verwerking van gegevens. De practische oefeningen moeten worden verricht met behulp van de apparatuur van de Fachhochschule, de hogescholen en de overheidsinstellingen op het gebied van de electronische verwerking van gegevens. In tegenstelling tot de tekenaar zal de ingenieur-karto graaf na afsluiten van zijn studie reeds over voldoende kennis en ervaring beschikken om practisch werk- zaam te kunnen zijn op het gebied van de automa tische kartografie. De opleiding van academici (niveau W1 /2) Zoals in het voorafgaande al is gezegd, wordt automatisering tegenwoordig bedreven door geogra- fen, natuurkundigen, informatica-deskundigen, electrotechnici, geödeten en vermoedelijk nog door veel personen uit andere diseiplines en zeer zeker ook door enkele kartografen. Blijkbaar hebben alle bovengenoemde beroepen en diseiplines iets dat hen in staat stelt zieh bezig te houden met de automatisering in de kartografie. Op het ogenblik verkeert de automatisering van de kartografie nog in het ontwikkelingsstadium; de werk zaamheden van de academici op dit vakgebied richten zieh dan ook geheel op deze ontwikkeling. Kartografische produetie met geautomatiseerde methodes bestaat nog slechts op enkele gebieden waar bepaalde methodes al ten volle ontwikkeld zijn, bijv. de constructie van geografische of andere netten, generalisatie van gedigitaliseerde lijnen etc. 1978.IV.l 25

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 27