de stad lag dan ook militair-stra tegisch zeer gunstig tussen Frankrijk, Duitsland en de (oosten- rijkse) Nederlanden. De plattegronden worden uitvoerig bibliografisch beschreven en nader toegelicht door middel van körte uiteenzettingen over de kaart of kaartenmaker. Van elke beschre ven plattegrond zijn een of meer afbeeldingen van de gehele kaart, een kaartfragment of de titel- pagina opgenomen, alles in zwart- wit. Het boek wordt besloten met een namenregister (auteurs, graveurs, uitgevers, etc.)eneen overzicht van de verzamelingen waar de beschreven plattegronden worden bewaard en geraadpleegd kunnen worden. Tevens is een concordantie opgenomen tussen de opgave van Van der Vekene en het overzicht van C. de Muyser uit 1896 (de voorloper van Van der Vekene's werk). In een voetnoot zinspeelt Van der Vekene op een derde werk, nl. een overzicht van de panorama's van, ön gezichten op de stad Luxemburg. Het is echter de vraag of dit werk nog wel zin heeft: een dezer dagen ver- scheen een soortgelijk werk van de hand van C.Mersch. Maar ook zonder dit derde deel is Van der Vekene's werk een prestatie van formaat, en van belang voor iedere kaartbeheerder en ieder die gei'nteresseerd is in Luxem burg, stadsplattegronden of vestingbouwkunde. W. van den Dries KLEINE WINKLER PRINS WERELDATLAS. Elsevier, Amsterdam-Brüssel 1976. Samengesteid door het Geografisch en Cartografisch Instituut Elsevier. Redactie: R.Berkenbosch, cartografie: J.Groenveld. Afm.: 22 x 28,5 cm., 36 pp. kaarten en 30 pp. register. ISBN 90 10 01609 9. Prijs f 19.50. "In tegenstelling tot de in het algemeen gebruikelijke weergave van het landoppervlak in kleuren die de verschillende hoogten aangeven, is voor de Kleine Winkler Prins Wereldatlas een kaartsoort gekozen waarin de kleur gebruikt wordt voor de weergave van de belangrijkste vegetatietypen, zoals die onder invloed van natuurlijke factoren als klimaat en bodemgesteldheid op spontane wijze kunnen ont- staan, alsook van de verschillende vormen van het cultuurlandschap dat door de mens op kunstmatige wijze is veroorzaakt" aldus het voorwoord van deze atlas. Dit vormt de inhoud van de 26 natuurkundige kaarten welke een reliefschaduwering als onder- grond hebben. Daarnaast bevat de atlas 5 kaarten van de Benelux in provinciekleuren en 5 staat kundige kaarten van de wereld- delen. De natuurkundige kaarten. Aan deze poging een alternatief aan te dragen voor de gebruikelijke hoogtezonekaarten kleven een aantal bezwaren. In de eerste plaats is het de vraag of deze vegetatietypering niet te thematisch is voor een kleine wereldatlas. Daarbij komt dat de kaarten van Europa en de deel- kaarten van de werelddelen te gedetailleerd zijn voor wat betreft de vegetatietypen. De natuur kundige kaarten van de wereld delen als geheel leveren wel een voldoende gegeneraliseerd en daardoor leesbaar geheel op. Ten tweede is de kleurkeuze voor natuurlijke en cultuurlijke vegetatietypen niet zodanig dat ze een duidelijk landschapsbeeld oproepen. Vooral de kleuren rose voor weiland en paars voor mediterrane landbouw zijn weinig associatief. Bovendien is er geen standa°rdlegenda voor de natuur kundige kaarten, waarcoor een- zelfde kleur niet altijd voor dezelfde legendaeenheid gebruikt wordt. In de derde plaats is de reliefschaduwering er de oorzaak van dat de kaarten siecht lees baar zijn. Deze schaduwering die op zieh een sprekend reliefbeeld oproept, geeft de gehele kaart een grauwsluier. De schaduwering is in het zwart gedrukt waarbij de steile schaduwkanten soms pik- zwart worden en de tekst, die wel vrijgezet is, nauwelijks leesbaar is. Absolute hoogtegegevens in de vorm van hoogtegetallen komen slechts sporadisch voor. Het schaalgebruik. In het schaal- gebruik van de atlas zit weinig systeem. De schalen van de kaarten van Europa varieren van 1 1.700.000 tot 1 15.000.000, terwijl de werelddelen on de schaal 1 40.000.000 zijn weergegeven. Bij de kaarten van de Benelux Staat geen schaalgetal vermeld, maar slechts een schaalstok. Deze zeer ouderwets aandoende kaarten passen eigenlijk niet bij de rest van de atlas. Het zijn verkleiningen van kaarten die (vele malen) in andere atlassen en encyclopedieen gebruikt zijn. Dat het schrift van deze kaarten is bijgewerkt zien we bijv. in Rotterdam (kaart 4) waar in het raster voor stedelijk gebied de naam "Charlois" is weggewerkt. Leesbaarheid, aktüaliteit en regis ter. Een groot deel van de atlas lijdt aan siechte leesbaarheid. Is dit bij een aantal kaarten het ge- volg van de verkleining van het uitgangsmateriaal, ook de siechte reproduktie is daar debet aan. De letters zijn niet altijd scherp (vooral van de kaarten van de Benelux), soms minder dan mm. hoog en bovendien vallen soms hele letters weg. De aktüaliteit is over het algemeen goed. Wel ko men er een paar kleine onnauw- keurigheden voor, zoals de nieuwe rijksweg Utrecht-Amersfoort (kaart 4) die reeds als gereed Staat aangegeven en Station Maars bergen dat enkele jaren geleden is opgeheven. De atlas wordt gekom- pleteerd door een uitgebreid re gister met plm. 19.000 namen.In het register Staat achter de naam een afkorting van het land waarin deze voorkomt (bij de Benelux ook de provincie)Niet vermeld Staat de aard van het objekt (bv. rivier stad)De namen kunnen worden opgezocht met behulp van een letter cijfer kombinatle, welke duidt op een vak gevormd door meridianen en parallellen. Voorin de atlas vinden we naast een inhoudsopgave per pagina een inhoudsopgave waar in alle landen vermeld staan met de pagina waarop ze voorkomen. Gesteid kan worden dat deze matig geprijsde wereldatlas vrij sterk thematisch (vegetatie) gericht is, wel aktuele informatie biedt, maar wat betreft de reproduktie veel te wensen overlaat. De natuurkundige kaarten zouden in een volgende druk verbeterd kunnen worden door middel van een sterkere generali- satie, een betere kleurkeuze en een minder störende relihfweer gave De kaarten van de Benelux dienen geheel vernieuwd te worden. N.J. Bakker 34 1978. IV.1

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 36