KADASTRALE WERKGROEP KAR TOGR AFISCHE INFORMATIEVERWERKING Met ingang van 1 augustus 1977 is bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers ingesteld de Werkgroep kartografische informatieverwerking De werkgroep is als volgt samen- gesteld: het hoofd van de afdeling Onderzoek, het hoofd van de afdeling Foto grammetrie, het hoofd van de afdeling Automa- tisering, het hoofd van de afdeling Projecten. De taak van de werkgroep wordt als volgt beschreven: het ver richten van een onderzoek naar de wenselijkheid van het opslaan van kartografische informatie in computerbestanden voor bepaalde gebieden of projecten. In dat onderzoek dient vervolgens te worden betrokken de toepasbaar- heid van het gebruik van een inter- actief grafisch systeem voor kartografische informatieverwerking Dit laatste zou o. m. gericht moeten zijn op de volgende toe- passingsmogelijkheden: 1. kaartvervaardiging t. b. v. ruil- verkavelingen; 2. toepassingsmogelijkheden bij het vervaardigen en bijhouden van grootschalige basiskaarten; 3. vervaardiging en bijhouding van kadastrale kaarten. De werkgroep wordt verzocht er naar te streven dat het rapport van haar werkzaamheden voor dit toe- pasbaarheidsonderzoek in de maand december 1977 kan worden uitge- bracht. Onder de verzamelnaam "karto grafische informatieverwerking" worden begrepen de werkzaamhe den, waarbij kartografische infor matie in computerbestanden wordt opgeslagen, zodat kaartvervaardi ging met tekenautomaten kan worden verricht. Tot voor enkele jaren was het gebruikelijk op het gebied van kartografische informa tieverwerking met wegwerpbestan- den te werken. De verwerking van terrestrische metingen (veelal voerstraalmetingen) met Computer en tekenautomaten zoals die jaren- lang door het CTO is verricht, is daar een voorbeeld van. Ook de methode van het digitaal foto- grammetrisch kaarteren, zoals die sinds enkele jaren wordt toegepast bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat past in dit beeld. Ten behoeve van de uitvoering van een nieuw werk wordt een coördi- natenbestand van allerlei punten opgebouwd, met behulp waarvan berekeningen kunnen worden ge- maakt en kaarten kunnen worden getekend. De technische ontwikkelingen op het gebied van de kartografische informatieverwerking worden gedomineerd door de snelle op- komst van zogenaamde interactieve grafische Systemen, waarmee kartografische bestanden conver- sationeel kunnen worden gemu- teerd. De kern van deze Systemen wordt gevormd door een mini- computer met een interactief grafisch beeldscherm en een coördinatenlezerDe kartogra fische bestanden kunnen zichtbaar gemaakt worden op het beeld scherm en met hulp van een meet- werk worden gecorrigeerd. Tot welke geavanceerde Systemen dit kan leiden blijkt uit het artikel van ir.Corbet in het meinummer 1977 van het Nederlands Geodetisch Tijdschrift. Het beeldscherm kan een belangrijke functie vervullen bij het integreren van deelbestan den. Hierbij wordt niet alleen gedacht aan het koppelen van de opeenvolgende modellen bij toe- passing van fotogrammetrie, maar ook aan het koppelen van bestan den uit verschillende bronnen afkomstig (fotogrammetrie, straalmeting c. a.bestaande kaarten). Ook is met behulp van dit systeem een aanvulling (bij houding) van een eenmaal opge bouwd bestand mogelijk met behulp van de coördinatenlezer die tot de configuratie behoort. Voor wat de fotogrammetrische kaartvervaardiging betreft kan men de in de modellen aan te meten topografie vastleggen in coördinaten. De mutatie van het aldus ontstane bestand, de koppe- ling van modellen en de produktie van kaarten kan geschieden met behulp van het interactieve systeem. Voor zover het zieh thans laat aanzien kunnen voordelen van deze werkwijze zijn: vergroting van de produktiec apac iteituitsc hakeli ng van de absolute orientering, uit sc hakeling van het montageproces, vergroting van de nauwkeurigheid, verbetering van de kwaliteit. Een tweede gebied waarop een interactief systeem wellicht een belangrijke rol zou kunnen speien is de grootschalige basiskaart (GBKN). Zowel voor de vervaardi ging van de GBKN uit: a. luchtfoto's b. bestaand kaartmateriaal c. terrestrische metingen als voor de bijhouding van de GBKN kan de toepassing van een interactief grafisch systeem mogelijk leiden tot een meer optimaal produktie- proces. Een derde toepassingsgebied zou kunnen zijn de vervaardiging en bijhouding van het werkplan 2 waarbij fotogrammetrische en terrestrische meetmethoden een rol kunnen speien. Ook hiervoor zal bekeken moeten worden of een meer doelmatige werkmethode kan worden ontwikkeld met behulp van een interactief systeem. De hiervoor geschetste mogelijk- heden kunnen wellicht grote perspectieven bieden voor de kadastrale dienst. Het is dan ook verantwoord gedetailleerder te onderzoeken of het opslaan van kartografische informatie in een computerbestand en het gebruik van een interactief grafisch sys teem voor de kadastrale dienst moet worden nagestreefd om ver volgens op grond hiervan te beslis- sen of in een volgend onderzoek een voor de dienst geschikt systeem ontwikkeld dient te worden. JAAR VERS LAG 1976 VAN DE VOORLOPIGE CENTRALE KAAR TER INGSR AAD Bij Koninklijk Besluit van 9 juli 1975 werd besloten tot de invoering van een grootschalige basiskaart van Nederland. Tevens werd bij dit KB een Centrale Kaarteringsraad ingesteld. De Raad kreeg tot taak het adviseren van de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in verband met de ver vaardiging, bijhouding en uitgifte van de grootschalige basiskaart omtrent: a. het opstellen van urgentiesche- ma's op lange termijn; b. het aangeven van prioriteiten op körte termijn; c. het onderzoeken van samen- werkingsmogelijkheden in ver band met de vervaardiging, bijhouding en uitgifte; d. de kosten; e. de auteursrechten; f. organisatorische en technische maatregelen in het algemeen. 1978.IV.l 5

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 7