Angewandte Geodäsie en de tech nische hogescholen research worden uitgevoerd. Financiele middelen voor de eerste aanloop zijn beschikbaar Dr Wolfgang Plapper maakte in: Die Einflüsse der Neukonzeption des Erdkundeunterrichts auf die Schulkartographie,de verschillen duidelijk tussen enkele, in de laatste jaren versehenen school- atlassen (Diercke 1974, Harms 1975, en Alexander 1976) ende vroegere uitgaven. Onder invloed van de maatschappelijke ontwikke- lingen in de zestiger jaren, heeft het onderwijs zieh meer en meer gericht op een opleiding, die de leerling de stof kritisch laat bena- deren; van de leerling wordt meer inventiviteit gevraagd en hij zal meer dan in het verleden zelf bepaalde verbanden moeten gaan leggen. Wanneer de bovengenoemde atlassen vergeleken worden met vorige uitgaven, dan zal het duide lijk zijn dat het voorstellingsver- mogen en een kritische instelling van de leerling worden gestimu- leerd. In de Bondsrepubliek bestaan op twee plaatsen opleidingen voor "Ingenieur für Landkartentechnik" Prof. ir. Peter Meilmann ging in op deze beide opleidingen: Der Ingenieurkartograph-Ausbildungs- ziel und Berufspraxis. Hij ziet als doel van de opleiding dat de afge- studeerde in Staat moet zijn: - het beheersen van de technische vaardigheden van de gehele kaartproduktie - de gegevens van de verschillende diseiplines in kaartvorm te ver- werken, daarbij optredend als partner en niet alleen als uit- voerder De twee genoemde ople.idingen (in Berlijn en München) zijn in grote lijnen gelijk. De belangrijkste verschillen zijn: in Berlijn vraagt men een praktijkervaring van 3 jaar, totale cursusduur 3 jaar; in München is geen praktijkervaring vooraf nodig, omdat een praktijk- jaar is opgenomen. De cursusduur in München is daardoor totaal 4 jaar. In Berlijn dient men zieh in het laatste jaar te specialiseren in een thematische of een topografi- sche richting. In München vindt men dat de specialisatie in de praktijk dient plaats te vinden. Er zal meer aandacht geschonken moeten worden aan de opleiding in automatisering in de kartografie. De cursus kan echter niet ver- lengd worden, zodat andere aspekten van de opleiding moeten vervallen en dit levert nogal wat Problemen op. De voordracht van Reinhard Döcke behandelde een zeer actueel onder- werp: Schnellschusz aus dem Hintergrund-Karten in der Tages schau, de produktie van kaarten dus welke gebruikt worden bij het nieuws op TV. Het is interessant te vermelden dat in de Bonds republiek dergelijke kaarten ongeveer 3 minuten per dag per zender worden vertoond; er bestaan geen andere kaarten die zoveel gebruikers kennen. De kaartschalen varibren van 1:500 000 tot 1:90 miljoen. Er heeft veel onderzoek plaats ge- vonden om de kaarten ook voor de zwart-wit kijkers voldoende contrast mede te geven. Er bestaan een groot aantal basis- kaarten, die al naar behoefte met gekleurde folien worden bedekt om bepaalde gebieden en namen naar voren te halen. Op dit mo- ment wordt geexperimenteerd met reliefvoorstelling, dat dan op de basiskaarten aanwezig zal moeten zijn. De folien zullen dit relief dan echter weer afzwakken. De spreker werd aanbevolen zieh met DGfK te verstaan om een werk- groepje te vormen ter bestudering van deze problemen. Ter gelegenheid van de bijeen- komst was een kleine kaarten- tentoonstelling ingericht met hoofdzakelijk kaarten uit de deel- staat Niedersachsen; enkele voorbeelden zijn: - ten behoeve van de opleiding van blinden was een drietal kaarten van Hannover tentoongesteld (schalen 1:5 000 en 1:50 000), waarvan ddn van bus en tram- lijnen. De kaarten waren uit gevoerd in wit plastic relief met de namen in zwart en in braille. - een speciale wandelkaart met een globale aanduiding van de produktiemethode. Als basis wordt de Grundkarte 1:5 000 gebruikt, welke tezamen met de Symbolen wordt afgebeeld op wit Pokalon. De kleurvlakken worden verkregen door gekleur de folie op de daarvoor bestemde plaatsen te plakken. De kaarten worden in schuilhutten opge- hangen, zodat ze niet direct bloot staan aan weer en wind; een kostbare kaart. - de militaire kartografie was o. m. vertegenwoordigd met een amfibi- sche kaart 1:25 000, een kombi- natie van een topografische kaart voor het landgebied en een zee- kaart voor het zeegebied. Een wegen- en bruggenkaart, schaal 1:50 000, met als ondergrond de topografische kaart, geeft de militaire klassifikatie van wegen en bruggen en is bedoeld voor de planning van militaire troepen- bewegingen. A. J. Kers/K. Sijmons OPEN KAART In de maanden april, mei en juni a. s. biedt de onderwijstelevisie (NOS/NOT) een nieuw onderwijs- leerpakket aan op het gebied van wiskunde (rekenen) en wereld- orientatie. Het project is getiteld "Open kaart" en is bestemd voor klas 6 van het lager onderwijs en de brugklas. Het zal bestaan uit: 5 televisie- programma's (inkleur), een werk- boek met plastic kompasroos, en een handleiding. De stichting Nederlandse Onderwijs Televisie heeft in samenwerking met de NOS vanaf 1973 een aantal onderwijsleerpakketten samen- gesteld ten behoeve van het wiskun de (reken)onderwijs. Achtereen- volgens kwamen tot stand: Kijk op kans (klas 6), Tel voor twee (klas 2), Vier kan 't (klas 4/5), Wiskunde voor de brugklas, Spelraam (klas 1) en Een beetje veel (klas 3/4). Het nieuwe project Open kaart komt in de plaats van Kijk op kans, waaraan in de afgelopen jaren ongeveer 250.000 leerlingen heb- ben deelgenomen. In Open kaart wordt veel accent gelegd op wiskunde als middel om aspecten uit de omringende wereld te beschrijven. Voor dat beschrij- ven leren de kinderen gebruik te maken van diverse hulpmiddelen: woorden, getallen, tabellen, kaarten, diagrammen enz. De onderwerpen zijn voor een belangrijk deel ontleend aan de aardrijkskunde. In de televisieprogramma's Staat het in kaart brengen van de werke- lijkheid centraal. Op welke manieren kan dat gebeuren? Van welke hulpmiddelen wordt gebruik gemaakt? Hoe wordt een topo grafische kaart gemaakt? Hoe 1978.IV.l 7

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 9