De grootschalige basiskaart (GBK), bouwdoos voor de kartografie van Nederland? C. Koeman In dit artikel wordt een verslag gegeven van een proef- neming om uit de GBK van Nederland 1 2 000 een grondgebruikskaart 1 5 000 en een topografische kaart 1 10 000 samen te stellen. De grondgebruiks kaart pretendeert een nieuw kartografisch produkt in de kartografie van Nederland te zijn; de topo grafische kaart 1 10 000 wil aantonen hoe deze kaart 66k gemaakt kan worden. De grondgebruikskaart van Nederland Gemakkelijk toegankelijke informatie over het grond- gebruik in geheel Nederland kan op dit ogenblik alleen aan de topografische kaart 1 25 000 ontleend worden. Zulke informatie is onvolledig, zoals ieder kan zien bij vergelijking van de legenda met de legenda voor die niet zo gemakkelijk toegankelijke informatiebron: een handgekleurde kaart 1 10 000 met bijbehorende statistiek. Ofschoon Nederland over een redelijk functionerende methode beschikt om een statistiek van het grondgebruik en de veranderingen daarin bij te houden is de kartografische presentatie volstrekt on- voldoende. De enige kaart waarop het grondgebruik d.m.v. kwalitatieve Symbolen (kleur, tint, structuur) is voorgesteld, is bovengenoemde handgekleurde kaart, in een exemplaar aanwezig en niet doeltreffend te reproduceren. Er bestaat dus aanleiding om in dit land met zijn intensief bodemgebruik naar iets beters uit te zien. Statistiek van het grondgebruik vöor 1976 Sinds 1953 kent Nederland een gedetailleerde grond- gebruiksstatistiek, gefinancierd door het Ministerie van Landbouw en de Rijksplanologische Dienst tezamen. Op de in 1952 ingevoerde topografische kaart 1 10 000 werd een statistiek van het grondgebruik geent. De op- dracht aan de Topografische Dienst tot vervaardiging van de kaart 1 10 000 was mede ingegeven door een behoefte aan een statistiek die gedetailleerder was dan de statistiek van bospercelen, Woeste grond en cultuur- grond die voordien uit de kaart 1 25 000 werd samen- gesteld. E6n blad 1 10 000 werd in tien fragmenten verdeeld. Aan de hand van de kleurmodellen 1 25 000, vervaar- digd door de topograaf, werden de grenzen van 17 categorieen grondgebruik op de fragmenten aange bracht, waarna de oppervlakken ingekleurd werden en geplanimetreerd (1). Kaartfragmenten en een zgn. gecomprimeerde meet- staat werden tegen een kleine vergoeding ter beschik- king gesteld aan andere gei'nteresseerden. "De reproductie van het kaartfragment met de bijbehorende meetstaat noemt men de grondgebruikskaart" (2). Er wordt onderscheid gemaakt tussen de volgende categorieen: zandvers tuivingen duinen en Strand kwelders wegen spoor- en tramwegen water 1. bouwland 10. 2. grasland 11. 3. boomgaard 12. 4. naaldhout 13. 5. loofhout 14. 6. gemengd bos 15. 7. riet en biezen 16. 8. moeras 17. 9. heide bebouwde kom Opvallend is het ontbreken van die categorieen die op de urbane gebieden betrekking hebben, zoals bijv. industrieterreinen, woon-en werkgebied. De legenda voor de grondgebruikskaart anno 1966 was nog ongerept ruraal! Er is in tien jaar tijds veel ver- anderd. De uitkomsten werden aan het Centraal Bureau voor Statistiek gezonden. Deze dienst vergeleek de resul- taten met de antwoorden die gemeenten hadden inge- zonden op jaarlijkse vragenlijsten omtrent het grond gebruik en de veranderingen daarin. Er bleken nogal eens grote verschillen te bestaan tussen de plani- metrering en de gemeentelijke opgaven. Statistiek van het grondgebruik na 1975 In 1975 hebben CBS en RPD een nieuw systeem be dacht, waarbij de gemeenten zelf op kaart 1 10 000 het grondgebruik kunnen invullen aan de hand van een nieuwe klassicifactie die aangepast is aan de wensen anno 1975 van de gebruikers van de statistiek (3). De nieuwe klassificatie telt 31 categorieen, waarin het rurale aspect niet meer overheerst, zoals uit onderstaande lijst blijkt: 1. Spoor-, tram-en metrowegen 2. Verharde wegen 3. Onverharde en halfverharde wegen 4. Waterreservoirs 5. Overig water breder dan 6 meter 6. Begraafplaatsen 7. Sportterreinen 8. Vliegvelden 9. Volkstuinen 10. Stortplaatsen 11. Wrakkenopslagplaatsen KT 1978. IV. 2 19

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 21