dichtheid, wordt op grotere schaal geprojecteerd. (In Oostenrijk bijv."die übliche Planungsgrundlage für Flächenwidmungsplanungen ist die auf den Masstab 1 5 000 verkleinerte Katastermappe") (4). De zgn. "zwarte trek" van de grondgebruikskaart 1 5 000 is in Nederland daarvoor, zonder verdere bewerking, geschikt. De bladindeling van de grond gebruikskaart 1 5 000 is dezelfde als de bladindeling van de kaart 1 10 000 vervaardigd door de Topo- grafische Dienst. Het formaat uiteraard ook: 62,5 x 100 cm, zodat een blad 1 10 000 vier bladen 1 5 000 omvat. Zo'n bladindeling is eigenlijk al opgelegd door het vooruitzicht dat in de toekomst de topografische kaart 1 10 000 uit de kaart 1 5 000 afgeleid moet kunnen worden. Kaar tinhoud In het gebied van het proefblad overheerst het sloten- landschap in een laagveengebied. Brede sloten komen pas goed tot uitdrukking op een gekleurde kaart. Nederland, overal ter wereld als een slotenland ge- typeerd, beschikt merkwaardig genoeg niet over een functiekaart waarop dat verschijnsel tot uitdrukking komt. In dit Weidelandschap onder Zegveld wordt de functie van het gras op de bermen van wegen, kaden en dijken evenzeer als openbaar groen behandeld als bossen en parken. Ook boomgroepen en vooral indi- viduele bomen worden niet vergeten. (Schrijver wil bomen als opstallen behandeld zien. Niet slechts in abstracto op kaarten, maar ook in het rechtsverkeer met het onroerend goed). De overgang van weide- of cultuurgrond naar opstal len wordt gevormd door de sepia kleur voor erf. In de definities van grondgebruik heeft erf een andere definitie dan bouwland, weiland, boomgaard, etc. Erf dient als een wezenlijke categorie in een legenda voor een grondgebruikskaart van Nederland opgenomen te worden. Over de kaartinhoud dient overigens niet alleen door gebruikers uit de sfeer van de ruimtelijke ordening beslist te worden. Indien er in Nederland tot een grondgebruikskaart besloten wordt zal de legenda opnieuw onderwerp van bespreking zijn. Productietijd en -kosten Vooropgesteld dient te worden dat een fragment van een kaartblad geen betrouwbaar getal voor productie tijd en -kosten kan opleveren. Bovendien is de topografische dichtheid een variabele factor, die de tijd en de kosten naar evenredigheid bei'nvloedt. Het proefproject Grondgebruikskaart had ten doel om met de beperkte middelen waarover de vakgroep Kartografie beschikt een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van de kartografie van Nederland. Dat die ontwikkeling voornamelijk afhankelijk is van de begroting van het departement van Volksgezondheid en Ruimtelijke Ordening is duidelijk. Gegevens over de productietijd en kosten van de vakgroep Kartografie zijn niet maatgevend voor een kaartering door het KADOR of door een Topografische Dienst uit te voeren. Maar het proefproject zou niet volledig afgerond zijn zonder vermelding van de productietijd en -kosten. Commentaar kan achterwege blijven, gezien de minimale omvang van de proef Productietijd en -kosten van een proefbladfragment grondgebruikskaart 1 5 000 aantal manuren materiaalkosten Verkleiningen 8 karteerbladen 1 2 000 tot 1 5 000 8 f 40,— Montage van de verkleiningen 1,5 Diazokopie op graveerfilm 1 40, Foto-interpretatie vervaardiging kleurmodel 30 Grave ren 1 5 000 184 Veldverkenning 15 Namen en randgegevens 16 Aanmaak 6 pelfilms 8 300, Pellen 32 Aanmaak 6 deelnegatieven 3 st. t.b.v. kleurproef 10 90,— Kleurproef 8 80, Correcties 16 Aanmaak 5 deelpositieven t.b.v. drukplaten 7 50, Aanmaak drukplaten druk (700 ex) snijden 3.400, 336,5 f 4.000,— KT 1978. IV.2 21

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 23