The Windsor Quebec axis F. J. Ormeling Verstedelijking en milieuvervuiling zijn niet alleen in Nederland maar ook in Canada reele problemen. Het is de moeite waard om kennis te nemen van de manier waarop de Canadese overheid de bevolking over deze Problemen kartografisch informeert. De redactie is daarom bijzonder gelukkig ditmaal een voorbeeld te kunnen bieden van 66n van de Wall Atlases of "One page atlases" geproduceerd door het Department of the Environment, een Canadees ministerie, dat we bijzonder erkentelijk zijn voor het gratis ter beschik- king stellen van de kaart. Dergelijke 'muuratlassen' zijn geproduceerd van de omgeving van Vancouver, van de Grote Meren, van de St. Lawrence Baai en van het Canadese kerngebied, de stedenband van Windsor via Toronto en Montreal tot Quebec, met als thema's de kwaliteit van het water, vervuiling en verstedelijking. Het bijgevoegde voorbeeld behandelt de problemen die de verstedelij king in het laatstgenoemde gebied met zieh brengt. De kaart is vervaardigd onder redactie van mevrouw W.Simpson-Lewis, en hoort bij de publicatie: An approach to mapping nature and natural resources for environmental protection, Moskou 1976. Het is de bedoeling dat de kaart in Scholen en open- bare gebouwen in het gebied wordt opgehangen en de bevolking zo in staat stelt kennis te nemen van de Problemen die de verstedelijking met zieh brengt. Die problemen liggen op het gebied van het verkeer, de recreatie, de prijzen voor landbouwgronden en daarmee samenhangend de concurrentie tussen rurale en urbane wijzen van grondgebruik en betreffen natuurlijk ook de bevolking. De kaart wil informeren over het tempo van de ontwikkelingem, zoals van de stedelijke groei (voorbeeld Ottawa-Hull), vernieuwing van het stadscentrum (Montreal), de wijzigingen in het agrarisch grondgebruik (in Ontario) en de ont- wikkelingen van het prijspeil en de eigendoms- verhoudingen van de grond. We zullen nu de kaartjes afzonderlijk beschrijven. Recreatie en wegverkeer Bij de recreatiekaart (linksboven) wordt het bevol- kingspotentiaal (de kans om andere mensen te ont- moeten) in relatie gebracht met het recreatiepoten- tiaal de kans om van een recreatiegebied gebruik te kunnen maken, welke door afstand tot en grootte van het gebied bepaald wordt)Samen geven ze de mogelijkheden aan voor elk individu om van de recreatievoorzieningen te profiteren. Met die recreatievoorzieningen zijn de nationale en provinciale parken bedoeld. De invloed van grote Steden en met name ook die van het naburige deel van de U. S. A. bepaalt het kaartbeeld. Andere aspecten van het verkeer worden in de kaart van het wegverkeer getoond. De intens iteit van het wegverkeer wordt hier vergeleken met de relatieve toegankelijkheid vanuit de twee grote Steden Toronto en Montreal. Deze kaart speelt verder geen rol in dit tableau omdat de uitgebeelde betrokkenheid op de twee metropolen het concept van de veronderstelde steden- as geweld aandoet. Bevolking en landbouwgronden Het ruimtelijk model van de bevolking, linksonder, toont de ligging en het relatieve belang van de grootste agglomeraties: Toronto, Ottawa, Montreal en Quebec, en het tempo waarin ze zieh over de omgeving uit- breiden. De hoofdkaart in het centrum geeft tegelijkertijd informatie over de bevolkingsdichtheid, de kwaliteit van de bodem, en de variatie in goede landbouwgronden. De zwarte lijnen geven de bevolkingsdichtheid aan; de kleurverschillen tonen voor- of achteruitgang van het oppervlak aan landbouwgrond. Het overheersende groen geeft aan dat er voornamelijk van achteruitgang sprake is, meer dan 1 200 000 ha in het hele gebied is in de periode 1951-1971 voor de landbouw verloren gegaan! Het zijn vooral de goede gronden (met stippenpatronen aangegeven) die de laatste tijd (1950-1970) ten offer vallen aan de stadsuitbreiding. De gronden van minder kwaliteit in het noorden worden afgestoten vanwege de marginale bedrijfsvoering der boerderijen in dit gebied. Het urbaniseren van de onvervangbare landbouwgebie- den is te meer een probleem daar de beste gronden die over zijn.rond de Steden liggen. Vanwege de grond- speculatie is het voor de boeren niet mogelijk zieh tegen deze trend te verzetten. Zoals de hoofdkaart zowel bevolking als ontwikkeling in de landbouwgronden relatief behandelt, zo geven bij— kaarten de totale bevolking en ook een relatieve weer- gave van de ontwikkeling in de landbouwgronden. De kaart middenonder geeft met kleuren of grijswaarden de aantallen hectares toe- of afname van de totale landbouwgrond. Alleen het zuidwesten blijkt hier een gunstige ontwikkeling door te maken, en de Steden Toronto, Ottawa en Montreal bezetten in snel tempo het land dat hen voedt. 24 KT 1978.IV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 26