Stedelijke groei Drie van de vier Canadezen wonen in Steden, en die Steden groeien nog steeds snel. Ottawa is er een voorbeeld van: de stad zelf is van 1951 tot 1971 qua inwonertal met 113% gegroeid, de omgeving met 550%! De uitbreiding is op het kaartje van Ottawa in het rood aangegeven. Die snelle groei heeft de grond- prijzen opgedreven en zo de ruimtelijke ordening voor Problemen gesteld. In het geval van Ottawa probeert men die tegen te gaan door de constructie van een groene gordel die zijn rurale karakter moet behouden, en de ontwikkeling van een nieuwe stad ten zuidoosten van Ottawa. Het central business district van de stad Montreal, ofwel het zakencentrum van deze stad, dat overdag een bevolkingsdichtheid van 60 000 mensen per km^ telt, geeft aan hoe de Steden intern veranderen. Hier moeten de belangen van de auto afgewogen worden tegen die van de parken. De groei van het C. B. D. moet afgewogen worden tegen het verdwijnen van de woongelegenheid uit de binnenstad en de daaraan ver bünden sociale problemen. Grondgebruik en grondprijs Er blijken bepaalde wetmatigheden te zitten in het patroon van grondgebruiksveranderingen, met als onherroepelijke eindbestemming het Urbane gebruik. Het verdwijnen van marginale boerenbedrijven of het vervangen van de permanente bewoners door mensen die alleen in hun vrije tijd het bedrijf uitoefenen leidt tot een geleidelijke herbebossing van bepaalde ge- bieden. De kaartjes in de rechtermarge geven daarnaast ook een aantal aspecten van verkochte percelen aan zoals het soort eigendom en het domicilie van de eigenaar, de verkoopprijs en de ontwikkeling daarvan in de periode 1968-1972. Daar in het gebied van de kaartjes een tweede vliegveld voor Toronto zal worden aange- legd, heeft er de laatste tijd nogal wat speculatie plaats gevonden. Het kaartbeeld laat niet toe om in efen blik de variatie in de grondprijzen te kunnen over- zien, daarvoor is de gebruikte cirkeldiagrammethode niet geschikt. Algehele uitvoering Tussen de kaarten staan een aantal diagrammen in, die vaak nog dramatischer dan de kaarten op bepaalde ontwikkelingen wijzen. Ze tonen een daling van het landbouwareaal, ze tonen een dramatische achteruit- gang van het aantal boerderijen van 265 000 tot 135 000 in de periode 1950-1970, een toename van de geinvesteerde kapitalen die in Ontario trouwens twee- maal zo hoog was als in Qu§bec en een halvering van de agrarische bevolking. Vooral in de diagrammen is een goed gebruik gemaakt van de beschikbare kleuren (zes). Samen geven de negen kaarten een overzicht van wat er speelt in dit gebied, en ze informeren de belangstellende lezer over de problemen, over het tempo waarin de veranderingen zieh voltrekken, en in de tekst wordt de eventuele onomkeerbaarheid van de Processen aangegeven. Men moet inderdaad een belangstellend lezer zijn, want er wordt veel van de lezer gevergd. Hij heeft zeker een half uur nodig om alle teksten goed te lezen en met de kaart te vergelijken en hij moet daarvoor op leesafstand van de kleine lettertjes komen, hetgeen nogal wat lichamelijke inspanning kan vergen. De kaarten worden ook geinterpreteerd in de teksten en dat gebeurt zeer voorzichtig. Dat is op zichzelf zeer correct, maar ten behoeve van de duidelijkheid en ter verkorting van de leestijd zou het ook wat kernachtiger kunnen. Conclusies of trends heeft men niet duidelijk grafisch uit laten komen. Toch beschouwen we deze kaart als een voorbeeld voor de situatie in Nederland, als een optimale begeleiding voor inspraakprocedures voor streekplannen en der- gelijke omdat belangstellenden er zelf uit kunnen halen welke kant de ontwikkeling opgaat. De tekst en de kaarten op het kaartblad spreken zo voor zichzelf dat het kaartblad in staat is een eigen leven te leiden. Een dergelijke uitvoering met een wellicht iets duidelijker grafische vormgeving en minder tekst kan een belang- rijke bijdrage leveren in de overdracht van informatie aan de betrokken bevolking. KT 1978.IV.2 25

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 27