tafeMsm VERSLAG VAN DE STUDIEDAGEN 1978 De jaarlijks terugkerende studie- dagen van de Nederlandse Vereni- ging voor Kartografie vonden dit jaar plaats in De Lutte (bij Oldenzaal), terwijl 1 dag werd doorgebracht op het ITC te Enschede. Het aantal deelnemers bedroeg 78, waarvan er 43 afkomstig waren van gemeentelijke, provinciale en rijks- instellingen, 23 van hoger onderwijs- instellingen en 12 van commerciele bedrijven. Het thema van de studiedagen was: kaartproduktie, met speciale aan- dacht voor produktieplanning, kost- prijsberekening, technische hulp- middelen en reproduktie. De eerste middag (23 mei) werd gevuld door een tweetal voor- drachten over kostenberekening, gevolgd door een diskussie. Drs. P. W. Geudeke (Top.dienst) hield een voordracht over kosten berekening bij het maken van topografische kaarten. Aan de hand van een produktieschema werd duidelijk gemaakt op welke wijze de kostenberekening geadmini - streerd wordt. Een kenmerkend aspekt van een overheidsinstelling is het feit dat er een bepaalde opdracht aanwezig is voor het ver- vaardigen van een kaart(serie). Geheel anders is dit bij een com- mercieel bedrijf, waar men slechts opdrachten aanneemt, indien men verwacht dat het projekt winst zal opleveren. Hierover hield de heer A. Bus (Wolters-Noordhoff) een voor dracht, nl. kostenberekening bij het maken van kaarten in een commerciele instelling. Hierbij werd ingegaan op de ele- menten waaruit de kosten, die de uiteindelijke uurprijs van een kartograaf bepalen, zijn opgebouwd. Verder werden aan de hand van een toeristenkaart de produktiekosten bepaald en voor verschiliende oplagen de winst c.q. het verlies berekend. Woensdag 24 mei werd doorge bracht op het ITC te Enschede. Dit instituut houdt zieh bezig met het opleiden van mensen uit ont- wikkelingslanden, o.a. in de foto- grammetrie en de kartografie. Na een algemene inleiding over de werkzaamheden van het instituut door prof. F. J. Ormeling volgde een rondleiding over de afdelingen Kartografie en Fotogrammetrie. Daarna volgden een aantal demon- straties en oefeningen,in kleine groepen, waarbij de deelnemers ook zelf direkt bij de uitvoering ervan betrokken werden. De volgende oefeningen/demon- straties vonden plaats: - Demonstratie ZEEFDRUKKEN. Deze techniek die eiders in de grafische wereld ruime toepassing kent, wordt voor de kartografie steeds aantrekkelijker nu de tech niek sterk verbeterd is. Dit geldt vooral voor kleine oplagen. - Enkele importeurs vertoonden en gaven voorlichting over PONS- APPARATUUR. - De oefening HANDMASKE RING bestond uit het vervaardigen van een aantal maskers voor een klein kaartje, met behulp van plakras- ters. Het op deze wijze vervaar digen van maskers kan in bepaalde gevallen voordeel opleveren t.o.v. gebruikmaking van peelcoats. - Ten behoeve van de zeefdruk werd ook gedemonstreerd op welke wijze een kaartbeeld wordt over- gebracht op een ZEEFDRUKRAAM. - Op de afdeling fotografie werden enkele proeven gedaan met de VARIOMAT. Dit is een lenzen- systeem dat in kombinatie met een reproduktiekamera gebruikt kan worden om lijnen te verdikken en verdünnen tijdens een belich- ting. - Een van de vele Systemen voor het vervaardigen van een kleuren- proef is het CROMALIN-systeem. Hoe dit in de praktijk in z'n werk gaat werd gedemonstreerd, waar bij de deelnemers zelf de nood- zakelijke handelingen dienden te verrichten. - Ook het werken met DIREKT POSITIEF FILM werd vertoond op de afdeling fotografie. Zoals de naam al zegt kan men hiermee van een positief model direkt een posi- tieve kopie maken. - De oefening met betrekking tot de automatisering hield in het DIGITALISEREN van een fragment van een kaart. Daarnaast werd getoond hoe een tekenautomaat de opgeslagen gegevens weer 'vertaalt' naar een tekening. De volgende ochtend (25 mei) werd gevuld met een voordracht van medewerkers van het ITC. De heer K.Sijmons sprak over het maken van een produktieschema voor kaarten in kleur. Hij bena- drukte het belang van het maken van zo'n schema, zodat de diverse medewerkers aan een projekt hun aandeel eraan gemakkelijk kunnen overzien. Verder kan men aan de hand ervan een schatting maken van de benodigde materialen, appara- tuur en arbeidsuren, ten behoeve van de kostprijsberekening. Het zelf maken van een produktieschema was opgenomen in de oefening van de middag. De heer H. Weinreich sprak over moeilijkheden bij het drukken van kaarten (offset-druk). Ter ver- duidelijking van hetgeen er mis kan gaan bij het drukken van kaarten waren speciale 'misdrukken' ver- vaardigd. Fouten tengevolge van te grote inkttoevoer, te grote watertoevoer e.a. werden gede monstreerd. Ook de toepassing van speciaal ontwikkelde test- stroken aan de hand waarvan men eventuele fouten kan aflezen, werd KT 1978. IV. 2 5

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 7