vertoond. Fotografische kleurseparatie ten behoeve van de kartografie was het onderwerp dat de heer A. J.Karssen behandelde. Deze in de grafische wereld ge- bruikelijke techniek voor vier- kleurendruk is in de kartografie altijd wat op de achtergrond ge- bleven. De kleurseparatie door middel van maskering heeft daar altijd centraal gestaan, in verband met de intensiteit van een bepaalde tint die over een gehele kaart en vaak kaartserie gelijk dient te zijn. Het maken van goede kleurmodellen levert daarbij problemen op. De heer Karssen heeft een aantal proeven gedaan om de toch aan- wezige mogelijkheden nader te onderzoeken. Van een fragment van een kaart waren een aantal kleurmodellen gemaakt met behulp van kleur- potlood, plakkaatverf en kleurfolie. Uit de genomen proeven bleek dat de fotografische kleurseparatie goede res ultaten kan opleveren en voor bepaalde doeleinden in de kartografie zeker mogelijkheden biedt. 's Middags werden er in groeps- verband oefeningen verricht. De opdracht luidde: het maken van een produktieschema en een kostprijs- berekening voor een kaart in kleur zowel voor offsetdruk als voor zeefdruk. Hiervoor werden ter be- schikking gesteld: het kaartje (als model) en gegevens omtrent de prijs van de benodigde materialen en arbeidsuren. Zoals er vele wegen naar Rome leiden, zijn er ook voor het maken van een dergelijk kaartje vele mogelijkheden die een goed of minder goed produkt kunnen op leveren. De resultaten werden door een aan tal medewerkers van het ITC be- keken en met de deelnemers be- sproken. Als afsluiting van de studiedagen hield de heer W. Leibbrand uit Stuttgart een lezing over Kaart - produktie in zeefdruk. Met een fragment hieruit eindigt dit ver slag van de studiedagen. "Basisprincipe van het zeef- drukken: De zeefdruk behoort tot de zgn. doordrukmethoden. Een houten of metalen raam wordt bespannen met een fijn en stevig weefsel. Deze zeef wordt door een opgeplakte, een opgekopieerde of als transfer opgebrachte sjabloon afgedekt op de plaatsen waar geen drukinkt mag doorkomen. De vrije inkt doorlatende plaatsen geven het drukbeeld. Onder deze drukvorm die bv. met een Scharnier opklapbaar is bevestigd aan een vlakke tafel, wordt het te bedrukken objekt (papier, folie) ingelegd. Met een rakel wordt nu de dik vloeibare inkt van boven af over de zeef gerakeld. De zeefdrukvorm wordt daarbij tegen het te bedrukken materiaal geperst en de inkt wordt gelijktijdig door de open plaatsen van het druk beeld op het materiaal ge bracht. Het doordrukken is nu geschied. N.J. Bakker BIJEENKOMST VAN DE VERENIGING DE TOPOGRAFISCH- HISTORISCHE ATLAS Op vrijdag 17 november 1978 wordt een bijeenkomst gehouden in Amsterdam. Tijdens deze bijeen komst wordt een ledenvergadering gehouden. De vergadering vindt plaats in het gebouw van het Kon. Oudheidkundig Genootschap (Rijksmuseum). Hier zal de heer drs. B. Bakker, conservator van de hist. -top. atlas van het Gemeente-archief van Amsterdam een inleiding houden over "Amster- damse atlassen - kunstenaars en verzamelaars", waarbij een aantal stukken uit de K. O. B. -verzameling getoond zal worden. Daarna wordt in het Gemeente-archief een tentoonstelling over hetzelfde onderwerp bezocht. Altena en op de Zuidhollandse eilanden. Zo vervaardigde hij o.a. een waterschapskaart van de Alblasserwaard, voorzien van de wapens der heemraden. Een inge- kleurd exemplaar hiervan vormt een der topstukken der expositie. Tevens schreef hij, in 1662, een der eerste Nederlandse weten- schappelijke Verhandelingen over het landmeten waarin hij zijn kennis over dit onderwerp etaleert en tevens verslag doet over de door hem toegepaste werkwijze. Dankzij deze verhandeling, die in druk verscheen onder de titel De Beknopte Lant-Meet-Konst, kon ingenieur Th. W. Harmsen de nauw- keurigheid van Van Nispen's kaar- ten kontroleren. Zijn bevindingen legde hij vast in een boekwerk (uitgave Delftse Universitaire Pers) en ter gelegenheid van de uitreiking van het eerste exemplaar organiseert de Gemeentelijke Archiefdienst tussen 1 September en 14 Oktober een tentoonstelling over de landmeetkunst in de 17e eeuw in het algemeen en het werk van Mattheus van Nispen in het bijzonder. Naast een 35-tal zeer fraaie en zeldzame kaarten waaronder zowel manuscriptkaarten als gedrukte exemplaren, zijn archiefstukken, boeken, prenten en oude landmeet- kundige voorwerpen uitgestald. Een en ander is voorzien van ver klärende tekstborden terwijl een uitvoerige katalogus het geexpo- seerde materiaal verder toelicht. De openingstijden van het Gemeente- archief (Stek 13; tel. 078-41188) te Dordrecht zijn: dinsdag t/m vrijdag 9.30 - 16. 30 uur en zaterdag 9. 00 - 12.30 en 13.30 - 16.30 uur. De toegang is gratis. DE BEKNOPTE LANTMEETKONST Op vrijdag 1 September j.l. is in de tentoonstellingsruimte van de Gemeentelijke Archiefdienst Dordrecht een expositie geopend over de landmeetkunst in de 17e eeuw. Leven en werken van de bekende Dordtse landmeter Mattheus van Nispen, die leefde van circa 1628 tot 1717, neemt hierbij een centrale positie in. Mattheus van Nispen was werkzaam te Dordrecht, in de Alblasserwaard, Vijfheerenlanden en het Land van ST UDIE DAG WE RK GROE P KAART BEHEER De werkgroep Kaartbeheer zal op vrijdag 8 december 1978 een studie- dag houden in de Bibliotheek Vrije Unive rs ite it (k aarte nve rz ame 1 ing) Amsterdam. Het thema zal zijn de mogelijkheden van de automatise- ring van het titelbeschrijven van kaarten. In verband met demon stratio zal het programma al om tien uur beginnen Houdt u deze dag vrij om gezamenlijk dit thema aan de orde te kunnen stellen. 6 KT 1978.IV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 8