Het in kaart brengen van toeristische fietsroutes W.J. Simons De in ons land verblijvende Nederlanders bezitten samen ruim 9,5 miljoen fietsen. Nederland is daar- mee, gerekend naar het inwoneraantal, het land met de grootste fietsdichtheid. Ook wat betreft het aantal kilometers fietspad bezet Nederland een plaats aan de top van de wereldranglijst; dit aantal kilometers uit de aard der zaak in verhouding tot de totale landop- pervlakte. Deze twee feiten - veel fietsen en veel fietspaden - gevoegd bij de omstandigheid van een voor fietsen zeer geschikt landschap met betrekkelijk weinighoog- teverschillen, heeft het fietstoerisme in ons land reeds vroeg populair gemaakt. Vooral in de periode tussen de beide werpldoorlogen bereikte het fietstoe risme een piek. Na de Tweede wereldoorlog nam de belangstelling voor deze vorm van toerisme aan- vankelijk af, maar keerde in de zestiger jaren terug om zieh geleidelijk aan te ontwikkelen tot een wäre hausse. De zo sterk toegenomen belangstelling voor fiets toerisme en het houden van fietsvakanties,deed een dienovereenkomstige vraag naar voorlichting ont- staan. Door de groei van het gemotoriseerde verkeer en de daaraan aangepaste uitbreiding van het wegen- net, is de fietser meer dan voorheen aangewezen op voor hem geschikte en/of speciaal aangelegde of gereserveerde wegen en paden. De fietser moet weten waar hij het best kan fietsen. Hierbij speelt ook zijn veiligheid in het verkeer een rol. Daarom is de vraag naar toeristische fietsroutebeschrijvingen ongekend toegenomen. Deze voorlichtingstaak behoort natuurlijk tot het werkterrein van de A. N.W. B.die niet voor niets de W van wielrijders sinds de oprichting in 1883 in de naam voert. Door de A. N.W. B. zijn in de loop van de jaren vele fietsroutes uitgezet. Thans draagt deze toeristenorganisatie de verantwoordelijkheid voor een zeer bescheiden aantal bewegwijzerde toe ristische fietsroutes. Naast de A. N. W. B. heeft de in Amsterdam geves- tigde stichting: fiets! zieh met kracht op fietsvoor- lichting geworpen, waarbij het fietstoerisme veel aandacht heeft gekregen. In de laatste jaren zijn door deze stichting meer dan 200 toeristische fietsroutes, door het gehele land verspreid, op schritt gesteld. Verder zijn er verschillende V.V. V. 's en andere, meestal plaatselijke verenigingen en instellingen, die zieh met het uitzetten van fietsroutes bezig houden. Willen toeristische fietsroutes effectief worden benut dan moet zo mogelijk aan een aantal voorwaar- den worden voldaan. Van veel belang is in de eerste plaats de bewegwijzering. Dit komt in ons land helaas maar weinig voor en bijna uitsluitend bij de fiets routes van de A. N. W. B. Oorzaak van het uitblijven van bewegwijzering is meestal de hiermee samen hangende kosten en de problemen om hiervoor toe- stemming te verkrijgen van de overheden en andere wegbeheerders. Als tweede voorwaarde geldt een uit- voerige, betrouwbare en overzichtelijke route- beschrijving en daarnaast een goed leesbare route- kaart. In de praktijk is duidelijk geworden dat een routebeschrijving onmisbaar is voor het volgen van een toeristische fietsroute; ook waar bewegwijzering met route-aanduiding aanwezig is, maar zeker waar deze ontbreekt. Een routebeschrijving alleen is onvol- doende en heeft de ondersteuning nodig van een route- kaart. Fietsers maken gebruik van een groot aantal wegen en paden van verschillende soort. Deze ver- scheidenheid aan wegen maakt voor een groot deel de aantrekkelijkheid voor het fietstoerisme uit. Maar van deze wegen kan de gemiddelde fietser in een route niet of nauwelijks gebruik maken zonder de hulp en steun van een routebeschrijving en een route- kaart. En hiermee zijn wij dan bij de kartografie terecht gekomen. Het in kaart brengen van toeristische fietsroutes is geen zuiver kartografisch werk, maar wel praktische toepassing van kartografische hulpmiddelen. In de praktijk toch zal voor het uitzetten en in kaart brengen van een toeristische fietsroute geen nieuw kaartbeeld worden ontworpen, maar worden route- kaarten getekend op basis van bestaande kaarten. Soms wordt daarbij een heel eenvoudige methode gevolgd door de fietsroute in een bestaande kaart in te tekenen en het geheel dan längs fotografische weg te kopieren. Deze methode voldoet in de praktijk min der omdat het bestaande kaartbeeld een onrustige on- dergrond geeft en vrijwel alle hiervoor in aanmerking körnende kaarten in feite autokaarten zijn. Daarom wordt bij de routekaarten van de stichting: fiets! ook uitgegaan van een ander principe, dat typisch in de praktijk is ontstaan en getoetst. Het uitgangspunt hierbij is dat de gebruiker in de eerste plaats duidelijk moet kunnen zien hoe de route, die hij gaat volgen, precies loopt. Daarnaast moet het kaartbeeld voldoende informatie verschaffen om dit mogelijk te maken. Zo moeten alle kruisende en af- slaande wegen en paden worden opgenomen evenals 62 Lustrumnummer 1978. IV. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 102