4. Belangrijke naijlpalen werden bereikt in de sector Documentatie zoals bijv. door de publicatie van de Bibliografie Atlantes Neerlandici, de oprich- ting van de Stichting Informatie- en Documenta tie- centrum voor de Kartografie te Utrecht en de vol- tooiing van de catalogus van de kaartencollectie van de UB te Amsterdam. 5. Met gepaste luister werd een aantal jubilea gevierd zoals bijv. van de honderdvijftigjarige Topogra- fische Dienst, de honderdjarige Waterstaatskaart, de honderdjarige Bosatlas en de vijfenzeventig- jarige Geologische Dienst. 6. Tenslotte werd een reeks interessante kaarten- tentoonstellingen gehouden waarvan de Karto- rama's, periodieke presentaties van contempo- raine ambtelijke zowel als commerciele karto grafie, reeds een zekere vermaardheid hebben verworven. De lijst van evenementen begint met de oprichting van de Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap (KS-KNAG) in 1958 en eindigt met het huidige jubileum van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie (NVK). Daarmede is beslist niet getracht de indruk te vestigen als zou de KS/NVK 1) deze activiteiten hebben geinitieerd en als zouden de laatste zieh bis sen de polen KS en. NVK hebben afgespeeld. De KS/ NVK is slechts £6n van de uitingen van het reveil, een van de exponenten van, zo men wil, de Nieuwe Gouden Eeuw, al valt niet te ontkennen dat zij door haar vele activiteiten als katalysator heeft gewerkt, veel heeft los gemaakt en ter overdenking aange- dragen en aldus het nationale reveil heeft versneld en gei'ntensiveerd. 3. P r of e s s i onal is e r in g der kartografie Bij het zoeken naar de maatschappelijke relevantie van het chaotisch gebeuren dat met de geboorte van een wetenschap wordt aangeduid lijkt het raadzaam bij de sociologen te rade te gaan. Volgens de inter- pretatie van deze maatschappij-wetenschappers bevindt de kartografie zieh midden in een proces dat aangeduid kan worden met de term professionalisering. Professionalisering is afgeleid van "profession" een term die voor de sociologen een ruimere betekenis heeft dan in de dagelijkse omgangstaal, alwaar de vertaling in "vrij beroep" gangbaar is. In de sociolo- gie is een "profession" een beroep gebaseerd op specialis tische, intellectuele Studie en opleiding met als doel het verlenen van diensten aan derden tegen een bepaald honorarium of salaris. Behalve aan de vrije beroepen wordt hier aan werkzaamheden in loondienst zoals kartografisch tekenwerk gedacht. Onder "professionalisering" wordt vervolgens de wording van een beroep tot professie verstaan het- geen implieeert een toenemende gerichtheid op speeifieke beroepskennis en vakmanschap. In het proces der professionalisering vallen volgens sociologen verschillende stadia te onderscheiden die in het geval van de kartografie als volgt geformuleerd kunnen worden: 1. Allereerst dient er overeenstemming te bestaan over de beroepsaanduiding d.w.z. dat beroepsna- men als kartograaf, kartografisch tekenaar, kaart- auteur, kaartredacteur enz. vastomlijnde begrippen dienen te zijn die niet voor verschillende uitleg vatbaar zijn. 2. Vervolgens dient een beroepsvereniging gevormd te worden d.i. een vrijwillige organisatie van beroepsbeoefenaren, die wat opleiding en/of arbeidssituatie betreft een zekere mate van homo- geniteit vertonen en die verbetering van een of ander aspect van de beroepspraktijk beogen. 3. Vervolgens dienen er voor de verschillende cate- gorieen beroepsbeoefenaren uniforme beroeps- opleidingen te worden ingesteld met duidelijke vooropleidingseisen afgesloten door examens liefst in de wet vastgelegd. 4. De volgende stap is het opstellen door de vereniging van een beroepscode of beroepsethiek die door alle beroepsbeoefenaren wordt aanvaard en nageleefd. 5. Een wettelijke bescherming van de beroepsnaam kan als het wäre als het sluitstuk van de profes sionalisering worden beschouwd. Dit implieeert het streven naar een in de wet vastgelegd verbod tot uitoefening van het beroep door hen die niet aan de opleidingseisen voldoen. Bij het overzien van deze stadia kan in het algemeen worden geconstateerd dat het proces der professio nalisering in de kartografie nog verre van voltooid is. Voorts valt op te merken dat de ontwikkeling niet in alle landen even snel verloopt. In de BRD bijv. alwaar een "AusbildungsOrdnung" bestaat waarin inhoud van de beroepsopleiding wettelijk omschreven en bekrach- tigd is en waar de niveaus Kartograph en Ingenieur (Grad.) für Landkartentechnik wettelijk beschermd zijn, is men zeer ver gevorderd. In Nederland is men zoals bekend nog ver van deze droomtoestand verwijderd. De vrijwillige organisatie van beroepsbeoefenaren waarvan onder punt 2 sprake was, is tenminste in de NVK gereali- seerd. Hoewel het ledenbestand van deze beroeps vereniging bestaande uit kartografische tekenaars, kaartredacteuren, kaartbeheerders, kartografen (wie dat ook mögen zijn) reprotechnici, uitgevers enz. zeer heterogeen is, vertonen deze lieden toch in de arbeidssituatie een zekere mate van homogeniteit. Bovendien is hun gezamenlijk streven gericht op ver betering van de beroepspraktijk. Men mag derhalve concluderen dat aan de voorwaarde van de vorming van een beroepsvereniging is voldaan. Voor wat betreft het volgende punt, de instelling van een uniforme beroepsopleiding zijn in de laatste jaren aanzienlijke successen geboekt, waarvan de schrifte- lijke cursus voor kartografisch tekenaar en de instel ling van kartografische studierichtingen op academisch niveau wel de klapstukken zijn. Van het opstellen, laat staan aanvaarden, van een beroepscode is in de Nederlandse kartografenwereld nog nauwelijks sprake geweest. De discussie over beroepsethische vragen is nog niet op gang. Echter valt wel op te merken dat het regelmatig samenkomen op studie- en kartografendagen en het gezamenlijk discussieren over allerlei vakaspecten zijn vormende uitwerking niet gemist zal hebben. Zonder dat de 6 Lustrumnummer 1978. IV. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 10