Op te merken valt dat de vrijwillige inzet van enkelen telkens weer anderen enthousiasmeert waardoor als het wäre een keten van ondersteunende faciliteiten gratis beschikbaar komt, die voor het goed functio- neren van de vereniging onontbeerlijk is. Zonder deze subsidies in natura (beschikbaar stellen van vergader- ruimte en tijd voor bestuurswerk, assistentie bij tekenen, drukken en verzenden) die niet in cijfers kunnen worden uitgedrukt en waartoe de overheids - zowel als de commerciele kartografie in edele wed- ijver bijdroegen zou de NVK haar huidige status moeten prijsgeven. Zo openbaart zieh in de praktijk van het kartografisch verenigingsleven de overheid, de onpersoonlijk bureaucratische almacht, als een vriendelijke, milde Sponsor! 6. Materiele positie Op basis van de financiele stukken van de NVK over de laatste jaren kan worden geconstateerd dat de vereniging zieh in materieel opzicht in de positie van een gezonde kleine zelfstandige bevindt. De debacle die pessimistische leden voorzagen bij de verzelf- standiging van de KS en het wegvallen van de facili teiten van het KNAG is uitgebleven. Het ledenbestand is na de verzelfstandiging gesaneerd, deels längs natuurlijke weg, d^els door het afstoten van siechte betalers. Nog in 1973 merkte secretaris Willems laconiek in zijn Jaarverslag op dat "enkele tientallen leden hun contributie niet betalen!Sedert 1975 heeft een flinke groei van niet minder dan 120 nieuwe leden tot de materiele consolidatie van de vereniging bij gedragen. Het Kartografisch Tijdschrift, de grootste credit- post op de exploitatierekening, geeft nog geen reden tot bezorgdheid, hoewel het totale uit contributies ontvangen bedrag daaraan wordt besteed. Echter houden de inkomsten uit advertenties de kosten van het KT op een acceptabel niveau. Ter vergelijking zij vermeld dat de DGfK en de BCS resp. 50% en ruim 60% van de totale uitgaven aan hun tijdschrift besteden terwijl dat cijfer bij de NVK 70% bedraagt. Uit de batige saldi van de studiedagen kon in de loop der jaren een bescheiden kapitaalsreserve worden opgebouwd, die naar het zieh laat aanzien door tijdige contributieverhoging (1978) kan worden geconsolideerd. De NVK-contributie voor persoonlijke leden ligt met f 30, - per jaar tussen de Duitse (DGfK: DM 36, -) en de Britse (BCS: 5.00) in. Voor wat betreff de institutionele leden blijft de NVK met f 75,- iets beneden de BCS 20.00) terwijl de DGfK op dit punt verschil maakt tussen overheidsinstellingen (DM 60, -) en commerciele bedrijven (DM 240, -!). Tenslotte bevindt zieh onder de activa van de NVK nog het zg. Schokkenkampfonds gevormd uit het batig saldo van de Derde Conferentie van de International Cartographic Association die in 1967 door de KS KNAG te Amsterdam werd georganiseerd. Hoewel bij herhaling is aangedrongen op een nuttig gebruik van dit fonds heeft het bestuur daar nog niet toe kun nen besluiten. Opgemerkt kan worden dat de huidige financiele situatie door de grote vrijwillige inzet van persoon lijke en de assistentie van institutionele leden, een vertekend beeld geeft. Naarmate - zo wordt gerede- neerd - de NVK een professioneler karakter krijgt wordt het tijd de realiteit onder het oog te zien en voor administratieve werkzaamheden enz. betaalde part-time-krachten aan te stellen. De fondsen daar- voor moeten dan maar gevonden worden. Ik ben geneigd aan die vertekening, waaraan kartografen overigens wel gewend zijn, niet zo zwaar te tillen. De persoonlijke inzet is een van de grote charmes van de vereniging en zolang die vrijwillig wordt aan- geboden lijkt het juist realistisch het voorlopig maar zonder betaalde krachten te doen. 7. Dienstenpakket Vastgesteld kan worden dat de NVK in het educatieve vlak voortreffelijk werk verricht. Het diens tenpakket dat zij offreert - studiedagen, kartografendagen, 'aangeklede' ledenvergaderingen en sedert 1977 zomer- cursussen - getuigt van beweeglijkheid en vinding- rijkheid en heeft in de praktijk de funetie van een 'öducation permanente', van een continue bijscholing van het heterogene ledenbestand. In bijlagen II, III en IV van dit artikel is een overzicht gegeven van alle voordrachten die door de KS-KNAG/NVK in de periode 1958-78 tijdens bovengenoemde manifestaties werden georganiseerd. Het is een indrukwekkende lijst van 172 "papers"geworden over de meest uiteenlopende onderwerpen, waarvan het overgrote deel nl. 98 tijdens de meerdaagse studiedagen werd gepresenteerd. Uit de keuze der onderwerpen blijkt dat de NVK enerzijds de hand aan de pols van de wetenschap houdt, anderzijds de behoeften van de praktijk zorgvuldig aftast. Daar kartografie een te ernstige zaak is om alleen aan kartografen te worden overgelaten, worden dikwijls specialisten buiten eigen kring als spreker geinviteerd, hetgeen bij herhaling zeer verhelderend werkt. Van de 172 voordrachten werden er voorts 19 door buitenlandse sprekers verzorgd. Hoewel het aantal deelnemers aan de studiedagen varieert al naar gelang het geboden onderwerp, is de belangstelling over het algemeen zeer verheugend. Het onderwerp Kaartreproduktie scoorde tot twee- maal een hoog aantal deelnemers nl. in 1971 71 en in 1978 77Reliefschaduwing en kaartprojectie werden met resp. 22 en 35 personen het minst druk bezocht. Voorlopig is aan onderwerpen voor Studie- en karto grafendagen tengevolge van de driftige expansie van het vak, geen gebrek. Bovendien voltrekt de tech nische ontwikkeling in diverse sectoren, zoals bijv. in automatisering en repro, zieh in een dergelijk tempo dat zonder bezwaar bepaalde onderwerpen periodiek herhaald kunnen worden, zoals met kaart reproduktie reeds gebeurde. Werkbijeenkomsten van kartografen zijn nauwelijks denkbaar zonder bijpassend kaartwerk. Vandaar dat studie- en kartografendagen steeds worden opgeluis- terd door kartografische tentoonstellingen. De er- varing leert echter dat deze veelal met veel zorg bijeengebrachte collecties, veelal vergezeld van toelichtende catalogi, gezien de körte duur der bij eenkomsten slechts vluchtig bekeken worden. Het wäre te overwegen het nuttig effect van het voorbe- reidend werk te vergroten, door het ten toon gestelde materiaal na afloop der bijeenkomst aan derden ter expositie aan te bieden bijv. aan openbare bibliotheken, 10 Lustrumnummer 1978. IV. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 14