8-1. De Werkgroep Geschiedenis der streekmusea, pedagogische academies enz. Dit geldt in het bijzonder voor de z.g. Kartorama's, de perio- dieke representaties van hedendaags Nederlands kaartwerk, zoals reeds gehouden in 1972 en 1976. De organisatie van de studiedagen, een aangelegen- heid die veel aandacht vereist, wordt telkenmale gedelegeerd aan een ad-hoc werkgroep, die regel- matig over de voortgang der voorbereidingen aan het bestuur rapporteert, dat op zijn beurt op de achter- grond meedenkt en meestuurt. Het model functioneert tot algemene tevredenheid al kost het meepraten veel tijd, die misschien even nuttig aan lange termijn- vragen besteed had kunnen worden. Mede door de zorgvuldigheid waarmee zij worden voorbereid hebben de studiedagen het karakter ver- kregen van jaarmarkten van het nationale kartografen- dom, alwaar men collega's van verwante diensten ontmoet, ervaringen uitwisselt, discussieert en critiseert! Buitenlandse gasten hebben met name de aangename sfeer geprezen waarin zieh de ontmoe- tingen voltrekken en die zieh openbaart in het onge- dwongen naast en door elkaar bewegen van karto- grafen van diverse pluimage, een verschijnsel dat in de huidige tijd nog blijkbaar dermate aanspreekt, dat Schermerhorn het enige jaren geleden als "uniek en nauwelijks hoog genoeg te waarderen" kwalifi- ceerde. In technisch-programmatisch opzicht hebben de studiedagen met hun afwisseling van voordrachten, demonstraties, discussies en Workshops, een min of meer vaste bedding gevonden. Het verdient aan- beveling hierin eens een variant in te bouwen in de vorm van een der experimentele vormen van kennis- overdracht die tegenwoordig in de V.S. opgeld doen. O.m. wordt gedacht aan "Poster Sessions", die wel zouden passen in het jaarmarktkarakter van de studie dagen. Ook het "Science Court" waarbij een aantal niet-betrokken wetenschappers bijv. sociologen, economen, in een procedure van hoor en wederhoor zieh kunnen uitspreken over de betekenis van de kartografie en/of hare produkten, zou nut kunnen afwerpen. Bijeenkomsten zoals het Bosatlassymposium of de Kartografendagen over toeristenkartografie, waar bij met kaartgebruikers werd gediscussieerd, tenderen reeds in deze richting. Onder de vaste bezoekers van de studiedagen behoort vice-voorzitter Jan Erik Romein, de laatste over- geblevene in het bestuur van de Remagen-boys uit 1958, een man die behalve in kaarten ook geinteres- seerd is in mensen. Informeel, voor een ieder toe- gankelijk en verstaanbaar, zonder een schijn van de opperhuidloze kwetsbaarheid die mensen wel eens kan ontsieren, draagt Romein, aansporend en op- beurend, kritisch radend en geestrijk vermanend in belangrijke mate bij tot de ongedwongen sfeer en daarmede tot het succes der studiedagen. Möge hij tot in lengte zijner dagen tot de deelnemers blijven behoren! 8. Werkgroepen Krachtens de Statuten tracht de NVK haar doel o.m. te bereiken door het vormen van werkgroepen ter bestudering van bepaalde deelgebieden in de karto grafie. In de praktijk kunnen werkgroepen nog een extra funetie hebben nl. die van toeleveringsorganen van de studiecommissies van de International Carto- graphic Association (ICA). De nader te behandelen NVK-Werkgroep Kartografische Terminologie is daarvan een goed voorbeeld. Op het NVK-bestuur is wel de kritiek geuit dat het instrument van de werk groepen niet optimaal door de vereniging zou worden gehanteerd. Ter verdediging zij aangevoerd dat de vraag welke werkgroepen moeten worden ingesteld, niet altijd eenvoudig is te beantwoorden. Immers bij diverse onderwijsinstellingen en kaartproduktie- bedrijven zijn reeds kartografische onderwerpen in studie, waardoor er - zoals voorzitter Piket het eens formuleerde - "weinig animo is dit in verenigings- verband nog eens dunnetjes over te doen". Dit is dan waarschijnlijk een van de redenen waarom de geplande werkgroepen Thematische Kartografie en Oceanische Kartografie nimmer van de grond kwamen. Werk groepen dienen volgens het Huishoudelijk Reglement te opereren op basis van doelstellingen door het Bestuur goedgekeurd. Zij zijn voorts gebonden elk jaar te rapporteren terwijl hun leden lid van de NVK dienen te zijn of m.a.w. de resultaten van hun werk dient weer ten goede te komen aan de leden der vereniging. Momenteel zijn binnen de NVK de volgende werk groepen werkzaam: Kartografie de oudste van onze werkgroepen, de oprichting was een van de eerste daden van het destijds nog Voor- lopige Bestuur. Van deze Werkgroep is in de jaren '60 een belangrijke Stimulans uitgegaan tot het doen ver- schijnen van facsimile-uitgaven van belangrijke oude atlassen en kaartwerken. Na een actief eerste decen- nium leidt zij thans een sluimerend bestaan. 8-2. De Werkgroep Kartografische Terminologie, verzamelde de circa 1.400 Nederlandse termen voor het Veeltalig Woordenboek van Technische Termen in de Kartografie dat in 1973 o.l.v. Prof. Emil Meynen (BRD) door de ICA werd uitgegeven, een werk van lange adem, waarmee de werkgroepleden veel ervaring opdeden. De Werkgroep neemt thans deel aan de voorbereiding van de tweede druk van dit Woordenboek, dat naar het zieh laat aanzien in 1980 gereed zal komen. Intussen hebben de zegeningen van deze Werkgroep de gemiddelde Nederlandse kartograaf nog nauwelijks beroerd. Het wachten is nog op een kartografische woordenlijst in het Nederlands waarin algemeen aanvaardbare definities voorkomen van al die kartografische termen waarover nogal eens verwarring of onzekerheid bestaat. "Niet alleen voor de academische beoefenaar van het vak maar niet minder voor de ambachtelijke kaartenmaker" - zegt Romein, voorzitter van deze Werkgroep in 1973 - "is het belangrijk precies te weten wat bedoeld wordt met termen als dieptelijn, isopleet, isometrische lijn; symbool, kaartteken, signatuur; grid, ruitennet, kaartnet enz. De Werkgroep Kartografische Terminologie schijnt 1978. IV. 3 Lustrumnummer II

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 15