met haar grote ervaring het aangewezen lichaam de samenstelling van een kartografisch woordenboek in de landstaal, zoals ook in andere landen bestaan of in voorbereiding zijn, ter hand te nemen. 8-3. De Werkgroep Kartografische Vo r m i n g, komt in de paragraaf Beroepsopleidingen uitvoerig ter sprake. Verwacht mag worden dat zij zieh, nu de kartografiedifferentiatie aan de HTS voor Bouw- kunde te Utrecht binnen bereik ligt, zal gaan bezig- houden met andere opleidingen waarin kartografie- componenten aanwezig zijn of moeten zijn, zoals opleidingen voor leraren, uitgevers, enz. Misschien ook mag van haar een bijdrage verwacht worden ter ondersteuning van de pogingen die worden onder- nomen kartografie als zelfstandig afstudeervak op te nemen in het Academisch Statuut. 8-4. De Werkgroep Kaartbeheer, bestaande uit kaartbeheerdersconservatoren en andere bij het kaartbeheer betrokken personen, is het jongste lid der NVK-familie. Op instignatie van Van de Waal heeft zij zieh met veel elan op de realisering van haar doelstellingen geworpen, de bevordering van het kaartgebruik door het dienstbaar maken van de kaart voor Studie en educatie, door verbetering van de ontsluiting en de toegankelijkheid van kaartenverza- melingen. De Werkgroep onderhoudt contacten met het overkoepelend orgaan voor kaartbeheerders, de Geography and Library Sub-section van de International Federation of Library Associations (IFLA), die kort geleden een overzicht publiceerde van de belangrijk- ste kaartenverzamelingen ter wereld, een overzicht waarin de collectie van de U. B. te Amsterdam ont- brak! Intussen mag de NVK zieh gelukkig prijzen met de impulsen die van deze werkgroep uitgaan. De opleiding tot kaartbeheerder, een nog onderontwikkel- de sector in ons land, zal er ongetwijfeld w61 bij varen. Tenslotte funetioneert sedert 1974 onder de vlag van de NVK de informele Werkgroep of beter Kontakt- groep Au t oma ti s e r ing in de Kartografie o.l.v. Ir.L. van Zuijlen. De leden dezer Kontakt - groep, overwegend vertegenwoordigers van diensten en bedrijven, die geen lid van de NVK behoeven te zijn, wisselen technische kennis uit en nemen nota van de nieuwste ontwikkelingen bij Nederlandse instellingen waar automatisering op kartografisch gebied wordt toegepast. De Kontaktgroep is zeer actief en rapporteert regelmatig aan het NVK-bestuur. Bij het oprichten van nieuwe werkgroepen - naar verluidt is een Werkgroep Kaartreproduktie in voor bereiding - verdient het aanbeveling, niet alleen de taakstellingen duidelijk te formuleren doch, tevens de uitvoering daarvan aan een bepaalde tijdslimiet te binden of m.a.w. de werkgroepen op project- basis te organiseren. Behalve dat een dergelijke opzet de wendbaarheid van de NVK zou vergroten en haar activiteitenpatroon zou verlevendigen, kunnen hierdoor ongewenste ontwikkelingen zoals het insla- pen c.q. het leiden van een eigen leven van werk groepen worden voorkomen. 9. Beroepsopleidingen Volgens Romein is het in belangrijke mate te danken aan de activiteiten van de KS/NVK dat Nederland kan bogen op 1. verscheidene academische kartografische oplei dingen, 2. een algemeen erkende schriftelijke opleiding voor kartografisch tekenaar op een MTS-niveau en 3. het vooruitzicht op een kartografische opleiding op HTS-niveau, zij het dan voorlopig als differen- tiatie op de landmeetkunde-opleiding. Voor wat betreft de opleidingen genoemd onder (2) en (3) is de bijdrage en invloed van de KS/NVK gemak- kelijk aanwijsbaar. Reeds in een vroeg Stadium van haar bestaan is de KS-KNAG zieh bewust geweest van de noodzaak van het instellen van opleidingen voor kartografisch tekenaars en middelbare kartografen. Feitelijk zelfs was de wens te geraken tot een natio nale beroepsleiding voor beide categorieen een der belangrijkste drijfveren voor de oprichting der KS. De instelling van de Commissie ter bestudering van dit vraagstuk, gemakshalve verder de Commissie Beroepsopleiding genoemd, was dan ook een van de eerste daden van het bestuur van de jonge organisatie. Voor wat betreft de academische kartografie is dit in veel mindere mate het geval. Voor zover bekend heeft de KS/NVK zieh - jammer genoeg - nimmer direct als pleitbezorger voor de kartografie op academisch niveau ingezet of zieh in besprekingen daarvoor gemengd, hoewel zieh daarvoor in de laatste jaren wel mogelijkheden hebben voorgedaan. Het is echter interessant vast te stellen dat de centra van actie ter bevordering van de kartografie op academisch niveau werden geleid door dezelfde funetionarissen die ook tot de drijvende krachten in het kartografisch ver- enigingsleven behoorden. Uit het elan waarmede de NVK zieh ontplooide, putten zij inspiratie en kracht hun doeleinden op academisch niveau te verwezen- lijken. Van deze wisselwerking gaf Koeman open- hartig blijk toen hij bij zijn benoeming tot hoogleraar in de Kartografie, de eerste in Nederland, opmerkte "Zonder de Kartografische Sectie zou dit niet gebeurd zijn". 9-1. MTS-niveau Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan in 1968 werd uitvoerig verslag uitgebracht over de ervaringen van de Commissie Beroepsopleiding. Zij waren niet be- moedigend. De Commissie had 5 jaar nodig gehad voor het opstellen van de opleidingsschema's voor 1. kartografisch tekenaar, 2kartograaf landmeetkundige richting en 3. kartograaf geografische richting. In 1964 werd de uitwerking van deze schema's tot aanvaardbare leerstof opgedragen aan een Redactie- commissie die nog hetzelfde jaar aankondigde een begin te maken met het concipieren van schriftelijke lessen voor kaarttekenaar. Doch ook deze deeltaak nam aanzienlijk meer tijd in beslag dan was verwacht. Te weinig hebben zieh wellicht de initiatiefnemers gerealiseerd dat hier een geheel nieuwe opleiding van de grond af moest worden opgebouwd, waarbij nauwelijks of geen gebruik kon worden gemaakt van 12 Lustrumnummer 1978. IV. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 16