bestaande leerboeken. In de praktijk was het dan ook zeer moeilijk onder de kleine groep, zieh kartograaf noemende specialisten, lieden te vinden met voldoen- de vakkennis en didactisch inzicht om zieh naast het normale werk aan deze taak te kunnen wijden. Enige malen scheen een team van medewerkers bijeen te zijn gebracht, doch telkens weer trokken zieh daaruit medewerkers terug. Het gevolg was dat het KS- bestuur herhaaldelijk gedane toezeggingen omtrent het vermeende aanvangstijdstip van de cursus moest herroepen. Het was zoals KS-secretaris Willems in zijn Jaarverslag 1971-'72 verzuchtte, toen hij ander- maal een jaar uitstel aankondigde, "de moeilijkste lange termijn taak die de KS ooit op zieh heeft ge- nomen". Het zou tot 1973 duren d.w.z. tot het 15-jarig be- staan van de KS, alvorens de PBNA-cursus Karto- grafisch Tekenen den volke kon worden gepresenteerd. Dat het ooit zo ver kwam, dat deze voor de profes - sionalisering van de kartografie onmisbare taak ooit werd afgesloten, is voor een belangrijk deel te danken aan de voorzitter van de Redactiecommissie J.Ooms, die met alle wettige middelen, soms met de moed der wanhoop, het werk gaande heeft weten te houden. De Commissie Ooms werd rijkelijk voor haar vol- harding beloond. De cursus viel aanstonds een goede ontvangst ten deel. Nog in hetzelfde jaar begonnen de eerste cursisten met de Studie en in Oktober 1975 vond voor de eerste maal in Nederland het examen voor Kartografisch Tekenaar plaats, zeer tot ge- noegen van initiatiefnemers (voor zover nog in leven!) en Organisatoren, die hiermede de vruchten van een 17-jarige inspanning oogstten. Hoewel het na 3 jaar te vroeg is de balans van de cursus op te maken lijkt een voorlopige beoordeling aan de hand van enige cijfers dienstig. Voorop gesteld zij dat na gereed- koming van de cursus de Redactiecommissie werd omgezet in een Begeleidingscommissie die tot taak kreeg er op toe te zien dat de examens op eompe- tente wijze worden afgenomen en dat de kwaliteit van de lessen op peil blijft. De noodzaak hiertoe wordt versterkt door de omstandigheid dat de lessen van zeven van de acht vakken die worden aangeboden in de Kartografiecursus, ook in andere PBNA-cursus - programma's worden gebruikt. Volgens de gegevens van de Begeleidingscommissie zijn in de periode 1974-'78 in totaal 112 cursisten ingeschreven, waarvan er thans 34 het diploma Kartografisch Tekenen hebben behaald. Hoewel het aantal eindexamencandidaten een daling vertoont van 19 in 1975 tot 13 in 1977 is het aantal cursisten van 30 in 1977 tot 49 in 1978 toegenomen. Met Verroen, man met grote praktijkervaring, zijn wij van oordeel dat de cursus kartografisch tekenen in een behoefte voorziet. Reeds na 3 jaar kan worden gesteld dat de cursus bij bedrijven en overheids - diensten aan prestige heeft gewonnen zoals blijkt uit advertenties voor kartografische tekenaars waarin de laatste tijd om een tekenopleiding of diploma wordt gevraagd, naar analogie van advertenties voor land- meetkundige tekenaars waarvoor sedert lang diploma-eisen worden gesteld. Sceptische geluiden over het leren tekenen met behulp van schriftelijke lessen zijn verstomd en het ligt in de verwachting dat binnen niet al te lange tijd het behalen van het PBNA-diploma een voorwaarde wordt voor alle jonge tekenaars. De vele moeite en tijd aan de cursus en de examens besteed zal ongetwijfeld leiden tot een hoger niveau van de kartografie in Nederland en een verdere professionalisering der kartografie. 9-2. Academisch niveau Voor wat betreff de opleiding in de kartografie op academisch niveau biedt de Rijksuniversiteit te Utrecht zonder twijfel de beste mogelijkheden. Sociaal-geografen besteden aldaar gedurende hun Studie circa 100 uur aan kartografie, fysisch- geografen ruim 300 uur. Sedert 1969 is het er voorts mogelijk binnen de Interfaculteit der Aardrijkskunde en Prehistorie, een doctoraalspecialisatie in de kartografie te kiezen op basis van een candidaats- examen in de sociale of fysische geografie, in wier beider vooropleidingen, zoals boven vermeld, reeds kartografische elementen zijn opgenomen. De officiele formulering hiervan is dat men de z.g. vrije studierichting in de sociale dan wel fysische geografie volgt met als hoofdrichting de kartografie. In de praktijk wil dit zeggen dat men afstudeert in een der beide geografierichtingen waarbij dan op de doctoraalbul wordt aangetekend dat het hoofdvak kartografie is geweest. Afhankelijk van aanleg en belangstelling kunnen er binnen de kartografische doctoraalstudie twee Varianten worden gekozen, nl. 1. een topografisch-thematische en 2. een richting met de nadruk op kaartgebruik, documentatie en bibliografie Aan andere universiteiten waar geografische studie- richtingen voorkomen zoals Amsterdam - waar de leerstoel fysische geografie behalve klimatologie ook kartografie omvat - Nijmegen en Groningen blijft de kartografische vorming van geografiestudenten belangrijk bij die van Utrecht achter. Aan de TH te Delft sedert 1968, het jaar waarop Romein tot lector in de kartografie werd benoemd, is de kartografische component in de geodesiestudie aanzienlijk versterkt. Een pas afgestudeerd geodetisch ingenieur heeft verplicht circa 450 uur (5%) van zijn academische Studie aan de kartografie besteed. Ook in Delft bestaat thans de gelegenheid buiten de verplichte 450 uur de kartografie als voornaamste afstudeervak te kiezen en in de eindstudie een ingenieursscriptie in de kartografie te maken. Het zal duidelijk zijn dat de Delftse kartografie op basis van de geodesie een meer wiskundige-landmeetkundige- juridische achtergrond heeft, terwijl de Utrechter een meer geografische basis bezit heeft. Tesamen voorzien Utrecht en Delft de nationale markt, terwijl de kartografie-afdeling van het ITC in Enschede de niet-westerse wereld voor zijn rekening neemt. Tussen de drie kartografische centra Delft, Enschede en Utrecht, heeft zieh een uiterst nuttig, officieel bekrachtigd samenwerkingsverband ontwikkeld, waar- 1978. IV. 3 Lustrumnummer 13

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 17