bij over en weer van elkaars diensten wordt gebruik gemaakt. 9-3. HTS-niveau Het opvullen van de leemte tussen de cursus voor kartografisch tekenaar en het academisch niveau was de opgave van de Werkgroep Kartografische Vorming die onder leiding van oud-bestuurslid Van der Waag in 1973 door het NVK-bestuur werd ingesteld. In feite was deze werkgroep een replica van de in 1959 opgerichte Commissie Beroepsopleiding met dien verstände dat de Werkgroep Van der Waag, profiteren- de van de ervaring van haar voorgangster, zelfbewus- ter te werk ging hetgeen vnl. tot uiting kwam in het overleg met de Coördinerend Inspecteur van het Hoger Technisch Onderwijs. Met instemming van het Bestuur Steide de Werkgroep Van der Waag ter overbrugging van de bestaande onderwijskundige leemte zieh aan- stonds als voorstander op van een kartografie-opleiding op HTS-niveau. Een schriftelijke cursus op dit niveau, aansluiting gevend op de PBNA-cursus kartografisch tekenen, die door haar part time-karakter aantrekke- lijk zou zijn voor hen die reeds in de kartografie werk- zaam waren, was om verschillende redenen niet haalbaar. De werkgroep schakelde daarom over op de mogelijkheid van een volledige kartografie-opleiding aan een bestaande HTS, waarvoor een ontwerp les- programma werd opgesteld. Een tijdlang scheen dit plan, dat de instemming scheen te hebben van de Inspectie van het Hoger Technisch Onderwijs, reali- seerbaar door een combinatie van een HTS in Twente (Hengelo of Enschede) met het ITC. Toen echter de minister liet weten dat geen nieuwe studierichtingen aan bestaande HTS-en toegevoegd konden worden bleef als derde alternatief over een differentiatie in de kartografie in een landmeetkundige HTS-opleiding. Dit plan wellicht realiseerbaar aan de HTS voor Bouwkunde te Utrecht in combinatie met de beiendende School voor Grafische Vakken is thans in een ver- gevorderde staat van bespreking. In maart j.l. werd op instigatie van de minister van O W een nieuwe werkgroep in het leven geroepen met als taak voor deze differentiatie een leerplan vast te stellen. Andermaal werd door de NVK-werkgroep hiertoe een concept aangedragen, een volumineus document van 50 pagina's, op basis waarvan de discussie intussen is gestart. De leden van de nieuwe Werkgroep, waar- onder de vertegenwoordiger van de NVK-werkgroep tonen zieh optimistisch omtrent het verwachte resul- taat der besprekingen. Het jaar 1980 wordt reeds genoemd als begintijdstip voor de invoering der differentiatie. Zou deze inderdaad tot standkomen dan zou binnen 25 jaar het gehele opleidingsplan voor de kartografie, integraal voor drie niveaus, verwezen- lijkt zijn, een opmerkelijk perspectief, waarvan de oprichters-initiatiefnemers niet hebben kunnen dromen. 10. Publicaties In het dienstenpakket van de NVK neemt het Karto grafisch Tijdschrift, ontstaan door samenvoeging van beide tijdschriften uit het KS-tijdperk ril. "Kartogra fie" en "Kaartbulletin" een opvallende plaats in. Er is wel opgemerkt dat het Kartografisch Tijdschrift in wetenschappelijk opzicht niet kan wedijveren met bepaalde buitenlandse periodieken. Hiertegen kan worden aangevoerd dat het KT doelbewust niet tot de wetenschappelijke statuszoekers wenst te behoren. Bij de verzelfstandiging heeft voorop gestaan dat het tijdschrift van de nieuwe vereniging een weer- spiegeling zou moeten zijn van beide bestaande tijd schriften, d.w.z. een synthese van een wetenschap pelijk blad en een huisorgaan. Te dien einde werden dan ook de bestaande redacties van resp. Kartografie (Geudeke en Ormeling jr.) en Kaartbulletin (het trio Karssen, Ras en Verroen) aangevuld met Sijmons sr. tot een nieuwe redactie samengevoegd. Tot veler verbazing werkte de nieuwe formule. Op voortvarende wijze ging de nieuwe ploeg, zonder voorzitter doch met een ijzersterk Westlands (dit— maal niet Westfries!) secretariaat onder de stimu- lerende rook van de nationale kaartenfabriek, aan het werk. Na een wat aarzelend begin slaagde zij er in het KT een eigen identiteit te geven, die strookte met de opdracht en die typografisch zowel als inhoudelijk bijzonder goed aansloeg. In foto offset op kwaliteitspapier gedrukt, in een kleurige omslag met symbolische portret van de gehele kartografen- familie, met wetenschappelijk verantwoorde artikelen in een prettig leesbare IBM Executive letter in twee kolommen, glijdt het KT thans vier maal, een enkele keer vijf maal per jaar in de bus en wij Verheugen ons daar telkens weer op. Zelfs de oudere garde is bereid haar nostalgisch verlangen naar het Kaart bulletin te vergeten. Intussen bleven bij de boedelscheiding met het KNAG in 1975 1.400 pagina's kartografie, waarvan meer dan 1.000 geredigeerd door Koeman, wetenschappelijk van voortreffelijk gehalte, in de handen der geografen achter. Zij staan min of meer verscholen in vroegere jaargangen van resp. het TAG (v66r 1967) en het GT (na 1967), welke voor jongere kartografen niet gemakkelijk meer toegankelijk zijn en mettertijd misschien in vergetelheid zullen geraken. Het ver dient overweging naar mogelijkheden te zoeken dit waardevolle bezit een veilige plaats te geven onder de activa van de NVK. Dit zou bijv. kunnen gebeuren door periodieke herplaatsing van vroeger versehenen artikelen in het KT, hetzij temidden van hedendaagse kopij, dan wel in de vorm van 66n of meerdere extra afleveringen. Voor de financiering van deze laatste mogelijkheid zou het Schokkenkampfonds aangesproken kunnen worden. Met enige teleurstelling dient tenslotte te worden geconstateerd dat van de zo zorgvuldig voorbereide studiedagen, waarop in totaal 98 voordrachten werden gehouden, zo weinig in druk is versehenen. Van de studiedagen over Kaartprojecties (1968), Kartografi sche Kommunikatie (1970), Driedimensionale Kartografie (1973) en Kaarten voor Massamedia (1976) zijn uitstekende gebundelde verslagen, in totaal 22 voordrachten omvattend, gepubliceerd. Spijtig genoeg is het daarbij gebleven. Met klem möge daarom een eerder gedane aanbeveling herhaald worden, de publicatie dezer voordrachten tot systeem te verhef- fen en de kosten daarvoor zo nodig in de deelnemings- kosten voor de studiedagen in te calculeren. Het is nauwelijks verantwoord de vele waardevolle gedachten 14 Lustrumnummer 1978. IV. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 18