behoren, waarbij dan een routinematige opeenvolging van studie-, kartografendagen en ledenvergaderingen in het verschiet ligt. De ervaring leert dat aan het einde der pioniersfase de bestuurstaak voor velen minder aantrekkelijk wordt. Ik vermoed, meneer de voorzitter, dat Uw bestuur dit gevaar zal weten te bezweren door zieh in te zetten voor een verdere ontplooiihg en groei der vereniging. Het zal U niet moeilijk vallen deze koers te volgen want ook in de nieuwe situatie, nu de positie van de NVK gevestigd schijnt, zijn de uitdagingen talrijk. Aan het thuisfront zult U het proces der professionalisering verder dienen te begeleiden. Aan de grenzen, maar zeker niet minder belangrijk, vragen de partners in het moderne kaarteringsproces, geödeten, fotogram - meters en computerdeskundigen, om intensivering der contacten, terwijl voorts uit de funetie van de kartografie als service-industrie de verplichting voortvloeit de dialoog met de diverse categorieen van kaartgebruikers te verdiepen. Ik kan U de ver- zekering geven dat wij de verriehtingen van de Nederlandse kartografengemeenschap in haar derde decennium met grote interesse zullen blijven volgen. Bij het overdenken en vaststellen van het verenigings- beleid wensen wij U en Uw bestuur, meneer de voorzitter, veel wijsheid! Literatuur Behalve uit eigen herinnering is voor de samen- stelling van bovenstaand overzicht geput uit notulen, jaarverslagen, brieven, interne rapporten en andere bestuursdocumenten, alle bereidwillig, en zeer vlot, ter beschikking gesteld door de secretaris van de NVK mevrouw drs Wally Hoogendoorn-Beks. Voorts werden geraadpleegd de rubrieken "Berichten" voor- komende in de periodieken "Kaartbulletin" en "Kartografisch Tijdschrift". Tenslotte werd voor zover nog nodig gebruik gemaakt van het artikel van F. J. Ormeling, Tien Jaren Kartografische Sectie (1958 68)Geografisch Tijdschrift, 1968, pp.383- 399. Noot De NVK, opgericht in 1975 is een verzelfstandiging en voortzetting van de sedert 1958 bestaande KS KNAG. Wanneer in dit artikel sprake is van activi- teiten van de kartografische gemeenschap in Neder- land die zieh over de gehele periode 1958-'78 uit- strekken, dan wordt deze gemeenschap aangeduid als KS-KNAG/NVK of kortweg KS/NVK. 16 Lustrumnummer 1978. IV. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 20