1970 Vijfentwintigjarig bestaan van de Stichting Bodemkaartering (Stiboka) te Wageningen, hetgeen o. a. werd herdacht met een Studiebijeenkomst Bodem en Kartografie waarop de kartografische aspecten bij de sa- menstelling van bodemkaarten werden behandeld. 1971 Oprichting van een Kartografische Afdeling bij het ITC te Delft. De afdeling verhuisde in hetzelfde jaar met het ITC naar Enschede waar zij in februari 1972 haar eerste Studenten uit ontwikkelingslanden ont- ving. De honderdste student arriveerde in februari 1975. 1971 Verplaatsing van het ITC van Delft naar Enschede, dus uit de Randstad naar het oosten des lands, waar- door aan de geografische spreiding van het kartografendom in Nederland een nieuwe concentratie werd toegevoegd. 1971 Benoeming van Ir. L.van Zuijlen en van Prof.Dr. F. J. Ormeling tot resp. lector en hoogleraar in de kartografie, beide aan het ITC te Enschede. 1971 Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan v/h KNAG werd een reeks prijsvragen uitgeschreven waaron- der een kartografische met als opgave het vervaardigen (ontwerpen) van een fragment van een Topogra- fische Kaart Nieuwe Stijl in het bijzonder bruikbaar voor recreant en toerist. De prijsuitreiking vond plaats op 19 Oktober 1973. Winnaar A. Bus, Groningen. 1972 In 1972 werd voor de eerste maal een Kartorama georganiseerd, een representatie van de contemporaine ambtelijke zowel als commerciele kartografie, in het Staringgebouw te Wageningen, met kaarten van 21 verschillende instellingen en meer dan 120 bezoekers. Organisatoren waren getroffen door grote bereid- willigheid waarmede praktisch alle belangrijke kaartproducenten in Nederland kaartmateriaal ter be- schikking stelden. 1972 Opzet van het Informatiesysteem Ruimtelijke Ordening Nederland, (INSYRON) met als integrerend onder- deel de kartografische registratie van voor de ruimtelijke ordening relevante elementen (KADRO-kaart 1 25. 000) door de Rijksplanologische Dienst, de Overzicht- en Attenderingskaarten (OVAK's) en de the matische kaarten (TEMAK's)welke laatste twee kaarttypen zijn opgenomen in een concept van de z.g. Ruimtelijke Planning atlas. 1973 Fascsimile-uitgave van de Topografische en Militaire Kaart van het Koninkrijk der Nederlanden 1 50. 000 uit de jaren 1850-'64, de eerste volledige topografische kaartserie van Nederland; vergezeld van een be- geleidende publicatie van Ir. J.A. van der Linden. De uitgave werd door Ir. J.A.C.E. van Roermund. Directeur Topografische Dienst en Prof. Dr. Ir. C. Koeman aangeboden aan H.M. de Koningin op Paleis Soestdijk. 1973 Verschijning van de ICA Multilingual Dictionary of technical terms in Cartography. 1973 Uitgifte van de PBNA-cursus Kartografisch Tekenen, de eerste centrale opleiding voor kartografische tekenaars in Nederland. 1974 Eeuwfeest van de Hydrografische Dienst der Koninklijke Marine, dat werd herdacht met de tentoonstelling "Met lood en lijn" in het Maritiem Museum Prins Hendrik te Rotterdam. HD opgericht 8 juli 1874 als het Bureau Hydrografie als 5de Afdeling van het Dept. van Marine. 1974 De Atlas van Leuven, de eerste en tot dusver enige thematische stadatlas in ons taalgebied onder redac- tie van F. Depuydt en H. van der Haegen, een surveyStudievan stad en stadsgewest, een unieke realisa- tie. De Atlas bestaat uit drie delen: atlas, tekstdeel en fotoalbum. 1975 Oprichting van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie als verzelfstandiging en voortzetting van de sedert 1958 bestaande Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap. Start van het "Kartografisch Tijdschrift", uitgave van de NVK, ter vervanging van "Kaartbulletin" en "Kartografie". 1975 Bij Koninklijk Besluit wordt besloten tot de invoering van een grootschallige basiskaart van Nederland GBKN. Tevens werd bij dit KB een Centrale Kaarteringsraad ingesteld die tot taak kreeg de Minister van Volksliuisvesting en Ruimtelijke Ordening te adviseren i. v. m. vervaardiging, bijhouding en uitgifte van de GBKN. Zij zal worden vervaardigd onder verantwoordelijkheid van de Dienst v/h Kadaster en Open- bare Registers. 1975 Verschijning van het eerste nummer van het "Bulletin van de Vakgroep Kartografie" van de Rijksuniver- siteit te Utrecht. In augustus 1978 verschijnt het negende nummer. 1978. IV. 3 Lustrumnummer

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 23