bij een samengaan met het K. N. A. G. en gebruik ma- kend van naam en faciliteiten (administratie en be- staand tijdschrift) van het Genootschap, zieh betrek- kelijk snel zal kunnen ontwikkelen. In dit verband spreken de initiatiefnemers de wens uit dat - zonder uiteraard aan de autoriteit van het K. N. A.G. enige afbreuk te doen - er een vorm van samengaan kan worden gevonden die voor de Kartografische Sectie een ruime mate van zelfstandigheid openlaat. In het onderstaande zal worden getracht een benadering van deze vorm te vinden. 1. Lidmaatschap van de Kartografische Sectie. Als lid van de Kartografische Sectie kunnen toetreden: a. kartografische belangstellenden enz. die reeds volwaardig K. N. A.G.-lid zijn, en b. overige belang stellenden die geen prijs stellen op een volledig lid- maatschap van het K. N. A. G. Wij stellen U voor voor de eerste groep, boven denor male K. N. A. G. -contributie nog een drempel-contri- butie van f 2, 50 voor de kartografische sectie te heffen. Men ontvangt in ruil daarvoor het stemrecht in de kartografische sectie alsmede het recht tot bij- woning van alle door het seetiebestuur voor haar le- den belegde bijeenkomsten. De tweede groep wordt geen volwaardig K. N. A. G. - lid, doch treedt alleen toe tot de kartografische sec tie. Men betaalt daarvoor een contributie waarover naar ik meen in principe met U overeenstemming werd bereikt nl. j 10,-. De 10-gulden-betalers heb- ben geen stemrecht in het K. N. A. G.uiteraard wfel in de kartografische sectie. Voorts wordt het T. A. G. hun onthouden; echter zullen zij telkenmale bij ver- schijning van het tijdschrift een overdruk ontvangen van de daarin op te nemen rubriek "Kartografische Berichten". Op dit punt kom ik nog nader terug. Wij zouden het tenslotte op prijs stellen indien voor deze groep van leden de mogelijkheid werd geopend de al- gemene K. N. A. G. -lezingen bij te wonen. Naar wij menen dienen aankomende kartografische te- kenaars - leerlingen dus - in staat worden gesteld tegen een uitzonderingstarief van j 5,— tot de karto grafische sectie toe te treden. Wij verzoeken U dus naast de reeds bestaande figuur van studentenlid- maatschap van het K. N. A. G. een leerlingenlidmaat- schap voor de kartografische sectie in het leven te roepen. Van hen die van dit voorrecht gebruik wen- sen te maken zou, naar analogie van de inschrij- vingskaart van de universiteit bij het studentenlid- maatschap, een verklaring van de werkgever inzake de leerling-status verlangd kunnen worden. 2. Het bestuur van de Kartografische Sectie. Het bestuur van de Kartografische Sectie wordt ge- kozen door de leden dezer sub-vereniging, Het zal bestaan uit voorzitter, secretaris, penningmeester en 2 leden. Zij allen hebben voor verenigings- jaar in het bestuur zitting; zij kunnen echter herko- zen worden. De initiatiefnemers streven er naar nog v66r de zo- mervacantie van dit jaar de aspirantleden der karto grafische sectie op te roepen en in afwachting van de koninklijke goedkeuring van de wijziging der K.N.A.G. -Statuten, tot een voorlopige oprichting dezer sectie over te gaan. Zij zullen bij die gelegenheid de aan- wezige aspirantleden verzoeken het op 25 jan. jl. aan de initiatiefnemers verleende mandaat met 66n jaar te verlengen en het voor het eerste verenigingsjaar als bestuur van de kartografische sectie te laten optreden. Wanneer de vergadering hiermede accoord zal gaan wordt de initiatiefnemers gelegenheid geboden het voorbereidend werk af te ronden en de sectie enigs- zins te consolideren. Ter versterking van het contact met het K. N. A. G. - bestuur lijkt het mij wenselijk dat een der leden van het Huishoudelijk Bestuur - bij voorkeur een beoefe- naar der kartografie of een kartografisch georien- teerd lid - deel uitmaakt van het seetiebestuur. Voorts komt het mij nuttig voor te streven naar een toestand waarbij een of meer leden van het seetiebestuur zitting hebben in het Algemeen Bestuur. Om redenen hieron- der nog nader uiteen te zetten, lijkt het mij tenslotte aan te bevelen het seetiebestuur permanent te doen vertegenwoordigen in de commissie van redactie van het tijdschrift. 3. Werkzaamheden van het bestuur van de Kartogra fische Sectie. Het bestuur van de kartografische sectie tracht met de ten dienste staande middelen het doel van de sectie - voorlopig omschreven als: bevordering van de be- oefening der kartografie - te realiseren. Aan het be- gin van het verenigingsjaar legt het bestuur van de kartografische sectie het K. N. A. G. -bestuur een werkprogramma voor. Voor de uitvoering van dit programma ontvangt het seetiebestuur jaarlijks een nader vast te stellen bedrag uit de K. N. A. G. -kas. Deze gelden worden beheerd door de penningmeester van het seetiebestuur, die hierover jaarlijks verant- woording aflegt. Wellicht is in dit verband de vaststelling van beteke- nis dat de inning van contributie van sectieleden niet geschiedt door de sectiepenningmeester doch cen- traal door de penningmeester van het K. N. A. G. Trage betalers worden ook door laatstgenoemde ge- maand, eventueel met inschakeling van de sectie penningmeester. Verzoeken tot toetreding tot de kar tografische sectie tegen de onder punt 1 genoemde uitzonderingscontributie (leerlingenlidmaatschap) worden door de sectiepenningmeester toegelicht. Het bestuur van de kartografische sectie vergadert maandelijks. Het lijkt mij nuttig, althans in de eer ste tijd, om de tijdstippen van deze vergaderingen parallel te schakelen aan die van het Huishoudelijk Bestuur/Algemeen Bestuur. Het verenigingsjaar van de kartografische sectie begint en eindigt voorts op gelijke tijdstippen als dat van het K. N. A. G. Het seetiebestuur voert voor de uitvoering van het jaarprogramma en ter verwezenlijking van het doel van de sectie zelfstandig correspondentie met binnen- en buitenlandse relaties. In de loop van deze corres pondentie zal herhaaldelijk blijken dat contact en overleg met het Huishoudelijk Bestuur nuttig, ja zelfs noodzakelijk is. Persoonlijk lijkt het mij zeer moei- lijk a priori grenzen vast te leggen tussen gevallen waarin dit wel en waarbij dit niet behoeft te gebeuren. Dit is een kwestie van aanvoelen, waarbij vertrouwd dient te worden op het inzicht van het seetiebestuur. 28 Lustrumnummer 19 78. IV. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 32