Ten aanzien van paragraaf 2 van de brief bleek het K. N. A. G. -bestuur het niet eens te zijn met de in de derde alinea van deze paragraaf vervatte denkbeei den. Leden van het H. B. aldus de heer van Baren, hadden eigenlijk geen tijd voor aanwezigheid bij ver- gaderingen van een sectiebestuur, in het bijzonder niet als er in de toekomst meer secties zouden ont- staan. Met betrekking tot paragraaf 3 van Ormelings brief zei prof. van Baren "in het algemeen met de initia- tiefnemers te kunnen instemmen". Verder merkte hij op dat het K. N. A. G. -bestuur ongeveer honderd leden ener kartografische sectie verwachtte, waar- van de helft al lid van het K. N. A. G. zou zijn. En voorts: het K. N. A. G. -bestuur verlangt telkenjare "inzage" van program en begroting der kartogra fische sectie. Het verlangt buitendien te ontvangen afschrift van de gehele correspondentie der karto grafische sectie. Toen ik hierbij opmerkte dat een en ander, in het bijzonder door zijn vaagheid, althans in theorie de kartografen geheel en al onder de zeggenschap van het K. N. A. G. -bestuur dreigde te plaatsen, en dat ik dat verkeerd vond, bleek ik in deze mening al- leen te staan. Voor zover deze vergadering een bespreking was, werd deze bespreking wat betreft paragraaf 4 van de brief zeer bemoeilijkt door het feit dat de redactie van het T. A.G. niet van de inhoud of het bestaan van de brief op de hoogte gebracht was, zoals ik hier- boven al mededeelde. Het K. N. A. G. -bestuur bleek ten aanzien van para graaf vier weer "in het algemeen" met de brief te willen instemmen. Ook al waren de kosten van het tijdschrift in de brief - overigens op grond van mededelingen van de secretaris van het K. N. A. G. - te laag, gesteld, nl. f 17, 50 per abonnfe in plaats van de feitelijke j 25,Overigens had de heer van Baren het bij herhaling over "een half vel", d. w. z. acht bladzijden in plaats van de tien bladzijden per nummer van het tijdschrift die Ormeling verschil- lende keren als minimum noemde op deze avond. De aanwezige bestuursleden van het K. N. A. G. schenen allemaal de mening van hun voorzitter te delen, dat een afdeling kartografische berichten in het T. A.G. de natuurlijke consequentie betekende van de aan- vaarding ener kartografische sectie. Zij meenden, hoopten althans, dat de redactie van het Tijdschrift hun opvatting zou kunnen delen. Hiertegenover meende prof. de Vries Reilingh dat verscheiden leden der redactie niet gecharmeerd zouden zijn van een inkrimping van het algemene deel van het T. A.G. ten behoeve van de Kartogra fische Berichten. Ook het feit dat deze Kart. Ber. zoals prof. van Baren zei, het best onder afzonder- lijke en uitsluitende verantwoording van de kartogr. sectie zouden kunnen verschijnen, zou, aldus de heer de Vries Reilingh, niet de algemene sympatie van de redactie hebben, naar hij vreesde. Ook zou het veelal vaktechnisch karakter van de in Kartogr. Berichten te verwachten artikelen volgens hem gauw afschrikwekkend zijn voor de andere lezers van het T. A.G. Bij deze gelegenheid heb ik herhaald dat een afzonderlijk kartografisch tijdschrift of tijdschriftje m. i. verstandiger zou zijn. Met betrekking tot paragraaf 5 noemden verschillende bestuursleden zeer verschillende bedragen. De voor zitter had het aanvankelijk over vier h vijf gülden per lid voor eigen gebruik binnen de sectie (derhalve vijf h zes gülden voor tijdschrift en K. N. A. G. - administratie)maar de penningmeester vermeldde naderhand resp. f 7,50 en 2,50. Alle bijdragen aan de sectie boven f 10,per jaar zouden, zei de penningmeester desgevraagd, uiter- aard geheel aan de sectie alleen ten goede komen. Aan het einde van de bijeenkomst, tegen elf uur, bleek het K. N. A. G. -bestuur van mening te zijn dat de kartografische sectie nu kon worden opgericht. De kleine wijziging in de Statuten van het K. N. A. G. zou nl. slechts een onbetekende formaliteit zijn die in we- zen ca half april een feit zou wezen. Groet, eind april '58 J. E. Romein. 1978. IV. 3 Lustrumnummer 31

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 35