Toeristische kaarten van Nederland F.J. Ormeling Inleiding Binnen de Nederlandse kartografische wereld is er de laatste jaren veel belangstelling voor toeristenkaarten. Dat heeft zieh onder andere geuit in kartografendagen die geheel en studiedagen die gedeeltelijk gewijd waren aan dit thema, aan een groot aantal publicaties in on- ze tijdschriften (zie literatuurlijst op pagina 53) en aan de lustrumprijsvraag die de vereniging in 1971 uitschreef. Die belangstelling van de kartografen is niet toevallig. Zij realiseren zieh dat toeristenkaarten 6§n van de meest gebruikte kaartsoorten zijn en in elk geval het soort kaarten waar het publiek in het algemeen het eerst mee in aanraking komt. Om over kaarten te kunnen praten hebben we ze het liefst voor ogen: de tentoonstelling in Breda, 1974, ter gelegenheid van de kartografendagen over toeris tenkaarten en vooral ook de panoramakaarten van Berann, getoond op de studiedagen Driedimensionale kartografie in Ede, 1973, liggen velen van ons nog vers in het geheugen. Ook hebben de tijdschriften "Kartografie" en "Kartografisch Tijdschrift" ons de laatste jaren voorzien van kaartbijlagen op toeris tisch gebied, zo onder andere van de Hydrografische Dienst, Michelin, Gemeente Rotterdam, Topografische Dienst en de Toeristenatlas Zeeland van Wolters- Noordhoff. De "Doos van De Smit", de door erelid M. de Smit voor de internationale kartografische conferentie in Amsterdam, 1967, samengestelde serie voorbeelden van Nederlandse kaarten, bevatte o.a. kaartfragmenten van het E.C.I. Falkplan/ C.I.B., Dienst der Hydrografie, A.N.W.B, en Topografische Dienst. Ter gelegenheid van het Vierde lustrum van de NVK heeft de redactie van het Kartografisch Tijdschrift er naar gestreefd een volledig overzicht van de toeristenkaarten van Nederland in het tijdschrift te kunnen presenteren. Die droom is nog niet helemaal uitgekomen, de collectie is niet geheel compleet, maar er is door een groot aantal bedrijven enthousiast aan meegewerkt. We zijn er trots op om te kunnen presenteren: 15 fragmenten van toeristenkaarten, die samen een prachtig overzicht geven van de Nederlandse produetie op dit gebied. De volgende bedrijven hebben materiaal afgestaan: A.N.W. B., Staatsbosbeheer, Wolters-Noordhoff b. v.Topografische Dienst, Dienst der Hydrografie, E. C. I./Drukkerij Rijswijk, Dienst der Publieke Werken van Amsterdam, Gemeentelijke Dienst voor de Volkshuisvesting 's-Gravenhage, de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders en de Nederlandse Spoorwegen N. V. We hadden hier graag Smulders, Falkplan/C. I. B. Gemeente Rotterdam, Utrecht, Natuurmonumenten en Gelders Landschap ook bij gehad, maar dat is niet tijdig gelukt. Er was een deadline die gehaald moest worden, wilden we dit nummer op tijd voor het lus trum kunnen presenteren. Wat we nu met deze beschrijving van deze 15 kaart fragmenten voor hebben, is het volgende: een over zicht geven van de toeristische kaarten die in Nederland worden uitgegeven, nagaan hoe ze gepro- dueeerd worden, van welke gebieden ze uitkomen, en zo mogelijk ook nog nagaan of ze ook aan de - soms veronderstelde - vraag voldoen. De kaarten zijn in zoverre niet vergelijkbaar omdat ze niet op hetzelfde gebied betrekking hebben. Aanvankelijk dachten we dat wel te kunnen realiseren, door bij voorbeeld alle kaartproducenten om een fragment van een kaart waar Ommen op stond te vragen, maar door verschillende schalen en verschillende bestemmingen van de kaarten bleek dat toch niet haalbaar. We bieden nu een staal- kaart van bijna alle Nederlandse toeristische land- schappen, met uitzondering van Zuid-Limburg. En we zijn alle bedrijven en diensten die 700 exemplaren van hun kaartfragmenten kosteloos ter beschikking van het Kartografisch Tijdschrift hebben gesteld daar bijzonder dankbaar voor. We zullen hieronder eerst de kaartbijlagen beschrijven met een aantal standaardgegevens en enige op- en aanmerkingen, vervolgens de geografische verdeling van de bladuitsneden nagaan en vergelijkbare kaarten naast elkaar zetten. OVERZICHT EN WIJZE VAN PRODUCTIE 1. ANWB toeristenkaart schaal 1 100.000, blad 9, Zeeland. Formaat 56 x 92 cm. Ledenprijs f 5,35, verkrijgbaar bij ANWB kantoren, en tegen meerprijs bij de boek- handel. Verschijnt eens in de 2 jaar. Oplage van de kaart van Zeeland 16.500. 6 drukgangen. Doelgroep: automobilisten, bromfietsers en fietsers. Kaartuitsnede: fragment Middelburg-Goes. Vergeleken met de voorgaande edities valt allereerst de nieuwe bladuitsnede op; de legenda is deels ge- wijzigd en toont nu meer overeenkomst met de legenda van de kaart voor vakantie en vrije tijd van de ANW. (Brom)Fietspaden zijn längs zowel onverharde als verharde wegen aangegeven. Opvallend is bij deze kaart altijd de volledigheid van de topografische informatie en de goede actualisering. 1978. IV. 3 Lustrumnummer 33

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 37