1. ANWB Koninklijke Nederlandse Toeristen bond, Postbus 2200, Den Haag fragment van een toeristenkaart, schaal 1 100.000 (blad 9) formaat van de gehele kaart is 56 x 92 cm de kaart verschijnt per 2 2| jaar de grootte van de oplage is 16.500 exemplaren het aantal drukgangen is 6 de wijze van drukken is offset (2 -kleurenpers) de kaart is bedoeld voor automo- bilisten, fietsers en bromfietsers de prijs is f 5, 35 per stuk de kaart is verkrijgbaar bij de ANWB -kantor en bijzonderheden: De kaart is er eän van een serie van 13 (zie bladwijzer), tezamen geheel Nederland bedekkend. Op alle kaarten zijn de fiets- en brom fietspaden längs zowel onverharde als verharde wegen aangegeven. Het contrast tussen de verschillende kaartelementen is niet optimaal; sedert het verlaten van de witte achtergrond van de toeristenkaarten is men hier nog mee aan het experimenteren. De ANWB toeristenkaart is een belangrijk basisdocument voor de Nederlandse toerist. Het is jammer dat de kans zo klein is dat buitenlanders de kaart ooit in handen zullen krijgen, dit in verband met de beperkte aantallen verkoop- adressen en de alleen nederlandstalige legenda. Op de kaartuitsnede van Midden-Zeeland blijken de wegen meer naar voren te treden dan de toeristische attracties; de toeristische Symbolen zijn over het algemeen aan de (te) kleine kant. Het is jammer dat de stadsplattegronden van de wegenkaart van de ANWB niet ook achterop de toeristenkaarten staan aangegeven. Men vindt er wel een register van plaats- namen. 2. Staatsbosbeheer - Uw Natuurreservaat no. 13, Strabrechtse en Lieropse Heide, schaal 1 30.000 Formaat 22 x 48 cm. Gratis verkrijgbaar bij Staats- bosbeheerkantoren en VVV's. Verschijnt eens in de 3 of 4 jaar, oplage 5.000 exemplaren. Gedrukt in 5 drukgangen. Doelgroep: Wandelaars, fietsers en ruiters; de kaarten geven informatie voor bezoekers die geinte- resseerd zijn in het betreffende natuurgebied. Kaartuitsnede: Gehele kaart. Kartografisch gezien zijn deze vouwbladen van wat mindere kwaliteit dan de voetspoorkaarten (gezien paswerk, verschillende lijndiktes, minder geschikte kaart-ondergrond). Ze verwijzen wel naar ANWB- auto- en fietsroutes. De legenda van de verschillende vouwbladen is niet dezelfdehet blijft echter een aardige en informatieve service van Staatsbosbeheer. 3. Staatsbosbeheer - Voetspoorkaart schaal 1 20.000 Formaat 58 x 42 cm. Prijs f 2, verkrijgbaar bij SBB-kantoren, plaatselijke middenstanders, ANWB en VVV's. Verschijnt eens per 4 jaar, in 5-10.000 exemplaren wanneer het om een SBB-uitgave gaat (A3 formaat, 5-6 drukgangen), en in 10-25.000 exemplaren wanneer het om een gezamenlijke SBB- ANWB uitgave gaat. Doelgroep: Alle categorieen bezoekers van de bos- wachterijen van Staatsbosbeheer. Kaartuitsnede: Boswachterij Gieten-Borger of Westenschouwen. Vergeleken met de vorige edities valt het verlaten van het uniforme Voetspoorkaartenomslag op; het is ver- ruild voor een veelkleurig en meer opvallend titel- blad. Wensen van meer professionele kaartgebruikers om wat informatie omtrent relief en vegetatie zijn bewust niet gehonoreerd omdat men streeft naar een kaartbeeld dat zeer eenvoudig blijft en de klanten die voor het eerst moeten kaartlezen niet afschrikt. Het belangrijkste aspect van de legenda zijn de ver schillende lijnsymbolen, maximaal gedifferentieerd, die de verschillende gebruikerscategorieen aangeven: de witte routes met de gekleurde stippen geven de uitgezette wandelingen aan; de rode stippen de ruiter- paden; lijnelementen die uit rode dwarsstrepen bestaan 1978. IV. 3 Lustrumnummer 35

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 41